Top Anime
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | King of Thorn ( Ibara no O ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Whisper of the Heart ( Mimi wo sumaseba ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Porco Rosso ( Kurenai no buta ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Summer Wars ( Samâ wôzu ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Brave (2012) | 3.0/4 | 2.9/4 |



