100 Greatest Films by Stephen

100 Greatest Films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Chinatown 4.0/4 3.2/4
2. The Third Man 4.0/4 3.2/4
3. Straight Time 4.0/4 2.9/4
4. McCabe & Mrs. Miller 4.0/4 2.9/4
5. Who's Afraid of Virginia Woolf? 3.5/4 3.0/4
6. Scarlet Street 3.5/4 2.8/4
7. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
8. 3 Women 3.5/4 3.0/4
9. The Lost Weekend 3.5/4 3.0/4
10. The Man Who Shot Liberty Valance 3.5/4 3.2/4
11. The French Connection 4.0/4 3.1/4
12. Brazil (1985) 4.0/4 3.0/4
13. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 4.0/4 3.4/4
14. Barton Fink 4.0/4 3.1/4
15. JFK 4.0/4 3.0/4
16. Mississippi Burning 4.0/4 3.1/4
17. Magnolia 4.0/4 3.1/4
18. Affliction 4.0/4 2.8/4
19. Lone Star (1996) 3.5/4 2.6/4
20. Paper Moon 4.0/4 3.1/4
21. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
22. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
23. The Grapes of Wrath 3.5/4 3.2/4
24. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
25. Croupier 4.0/4 2.7/4
26. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
27. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
28. Bicycle Thieves ( Ladri di biciclette ) 3.5/4 3.2/4
29. In the Company of Men 4.0/4 2.6/4
30. The Wild Bunch 3.5/4 3.1/4
31. 12 Angry Men (1957) 3.5/4 3.4/4
32. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
33. Manhattan 3.5/4 3.1/4
34. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
35. Smoke (1995) 4.0/4 2.7/4
36. Once Upon a Time in the West 3.5/4 3.2/4
37. Patton 3.5/4 3.1/4
38. The Long Goodbye 4.0/4 3.1/4
39. Dial M for Murder 3.5/4 3.2/4
40. Amadeus 4.0/4 3.2/4
41. Sleuth (1972) 3.5/4 3.1/4
42. Unforgiven (1992) 3.5/4 3.3/4
43. Stranger Than Paradise 3.5/4 3.0/4
44. Talk Radio 3.5/4 2.8/4
45. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
46. Serpico 3.5/4 3.0/4
47. The Station Agent 3.5/4 3.0/4
48. Kramer vs. Kramer 4.0/4 3.1/4
49. Brick (2006) 3.5/4 2.9/4
50. The Master (2012) 3.5/4 3.0/4
51. Zodiac (2007) 4.0/4 2.9/4
52. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
53. The Graduate 3.5/4 3.2/4
54. Election (1999) 3.5/4 2.7/4
55. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
56. The Sting (1973) 3.5/4 3.2/4
57. Living in Oblivion 3.5/4 2.9/4
58. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
59. Total Recall (1990) 3.5/4 2.9/4
60. Paris, Texas 3.5/4 3.1/4
61. The Player (1992) 3.5/4 2.9/4
62. Modern Times 3.5/4 3.3/4
63. Children of Men 3.5/4 3.1/4
64. The Godfather 3.5/4 3.5/4
65. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
66. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
67. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 4.0/4 3.1/4
68. In Cold Blood 3.5/4 2.9/4
69. Shadow of a Doubt (1943) 3.5/4 3.1/4
70. Atlantic City (1981) 3.5/4 2.7/4
71. River's Edge (1987) 3.5/4 2.5/4
72. The Grifters 3.5/4 2.8/4
73. Love and Death 3.5/4 3.0/4
74. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
75. Bullitt 3.5/4 2.8/4
76. The Apostle (1997) 3.5/4 2.9/4
77. Anatomy of a Murder 3.5/4 3.1/4
78. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
79. Eyes Wide Shut 3.5/4 2.6/4
80. All the President's Men 3.5/4 3.1/4
81. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.5/4 3.2/4
82. Barry Lyndon 3.5/4 3.2/4
83. The Day of the Jackal 3.5/4 2.9/4
84. Glengarry Glen Ross 3.5/4 3.0/4
85. Arsenic and Old Lace 3.5/4 3.1/4
86. Heat (1995) 3.5/4 3.2/4
87. The Parallax View 3.0/4 2.9/4
88. The Lady from Shanghai 3.5/4 2.9/4
89. What Happened Was... 3.5/4 2.8/4
90. Home Alone 3.0/4 2.9/4
91. Touch of Evil 3.5/4 3.1/4
92. Out of Sight 3.5/4 2.7/4
93. Stagecoach (1939) 3.0/4 3.1/4
94. Ride With the Devil 3.5/4 2.2/4
95. The Fisher King 3.5/4 2.9/4
96. The Dirty Dozen 3.5/4 3.1/4
97. Superbad 3.5/4 2.9/4
98. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
99. Se7en 3.5/4 3.3/4
100. A Fish Called Wanda 3.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name