Favorite actresses: Natalie Portman
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Black Swan (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Brothers (2009) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Closer | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Garden State | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | My Blueberry Nights | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | No Strings Attached | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | The Other Boleyn Girl | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Professional, The ( Léon ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Star Wars: Episode I - The Phantom Menace | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | V for Vendetta | 3.5/4 | 3.0/4 |



