Top War
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Hotel Rwanda | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Iron Lady | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | The Last Samurai | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Mongol: The Rise of Genghis Khan | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Boy in the Striped Pyjamas | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | In the Name of the Father (1993) | N/A | 3.0/4 | |
| 9. | Michael Collins | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | The Book Thief | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Lone Survivor | 2.5/4 | 3.1/4 | 



