The 50's Ten Best Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 12 Angry Men (1957) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Sweet Smell of Success | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Day the Earth Stood Still (1951) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Singin' in the Rain | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Rashômon | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Rear Window | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 |



