Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Airplane! | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Zoolander | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 5. | A Christmas Story (1983) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Ferris Bueller's Day Off | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Scary Movie 3 | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 8. | Ghostbusters (1984) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The 40 Year-Old Virgin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Harold & Kumar Go to White Castle | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Super Troopers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Weird Science | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Scary Movie (2000) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | The Jerk | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Top Secret! | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | Army of Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Hot Shots! Part Deux | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 20. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.0/4 | 2.9/4 | 



