My DVD's: Horror by Unknown

My DVD's: Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.5/4 3.0/4
2. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 2.5/4 2.3/4
3. A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors 3.5/4 2.6/4
4. A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master 2.0/4 2.4/4
5. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child 1.5/4 2.2/4
6. Freddy's Dead: The Final Nightmare 1.5/4 2.0/4
7. Wes Craven's New Nightmare 3.5/4 2.7/4
8. Freddy vs. Jason 2.5/4 2.3/4
9. Friday the 13th (1980) 3.0/4 2.8/4
10. Friday the 13th Part 2 3.0/4 2.5/4
11. Friday the 13th Part III 2.5/4 2.3/4
12. Friday the 13th Part IV: The Final Chapter 3.0/4 2.4/4
13. Friday the 13th Part V: A New Beginning 1.5/4 2.1/4
14. Friday the 13th Part VI: Jason Lives 2.5/4 2.3/4
15. Friday the 13th Part VII: The New Blood 2.5/4 2.1/4
16. Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan 1.0/4 1.9/4
17. Jason Goes to Hell: The Final Friday 1.5/4 1.6/4
18. Jason X 1.0/4 1.7/4
19. Child's Play (1988) 3.0/4 2.6/4
20. Child's Play 2 2.5/4 2.3/4
21. Child's Play 3 2.0/4 2.0/4
22. Bride of Chucky 2.5/4 1.9/4
23. Seed of Chucky 2.5/4 1.8/4
24. Curse of Chucky 2.5/4 2.6/4
25. Hellraiser (1987) 3.5/4 2.8/4
26. Candyman (1992) 3.5/4 2.5/4
27. Midnight Meat Train 3.0/4 2.5/4
28. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 4.0/4 2.9/4
29. The Texas Chainsaw Massacre 2 3.0/4 2.1/4
30. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 3.0/4 2.5/4
31. Black Christmas aka Silent Night, Evil Night (1974) 4.0/4 2.9/4
32. Halloween (1978) 4.0/4 3.2/4
33. Halloween II (1981) 3.0/4 2.6/4
34. Halloween 3: Season of the Witch 2.5/4 1.9/4
35. Halloween 4: The Return of Michael Myers 2.5/4 2.5/4
36. Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1.5/4 2.1/4
37. Halloween: The Curse of Michael Myers 1.0/4 2.1/4
38. Halloween H20: 20 Years Later 3.0/4 2.3/4
39. Halloween: Resurrection 2.0/4 1.6/4
40. Terror Train 2.0/4 2.3/4
41. Prom Night (1980) 2.0/4 2.3/4
42. Hello Mary Lou: Prom Night 2 2.5/4 2.2/4
43. Happy Birthday to Me 2.5/4 2.3/4
44. The House on Sorority Row 2.5/4 2.7/4
45. Sorority Row 2.5/4 2.1/4
46. My Bloody Valentine 3.0/4 2.6/4
47. My Bloody Valentine 3-D 3.0/4 2.4/4
48. Sleepaway Camp 2.0/4 2.4/4
49. The Funhouse 3.0/4 2.6/4
50. Intruder (1989) 3.0/4 2.4/4
51. The Prowler (1981) 3.0/4 2.7/4
52. The Burning (1981) 3.5/4 2.5/4
53. Final Destination (2000) 3.0/4 2.6/4
54. Final Destination 2 3.0/4 2.5/4
55. Final Destination 3 2.5/4 2.4/4
56. The Final Destination (2009) 2.0/4 2.1/4
57. Final Destination 5 3.0/4 2.6/4
58. You're Next 3.0/4 2.6/4
59. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
60. Scream 2 4.0/4 2.5/4
61. Scream 3 3.0/4 2.2/4
62. Scream 4 3.5/4 2.6/4
63. Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon 4.0/4 2.6/4
64. Hatchet 3.5/4 2.6/4
65. Hatchet II 2.5/4 2.2/4
66. Hatchet III 2.0/4 2.2/4
67. Maniac (2013) 3.0/4 2.3/4
68. Suspiria (1977) 3.5/4 2.9/4
69. The Woman (2011) 3.5/4 2.2/4
70. May 3.0/4 2.9/4
71. Excision 3.5/4 2.5/4
72. Deadgirl 3.5/4 2.5/4
73. Teeth 3.5/4 2.3/4
74. The Loved Ones (2009) 3.0/4 2.9/4
75. The Ruins 3.0/4 2.2/4
76. The Serpent and the Rainbow 3.0/4 2.6/4
77. Shocker 2.0/4 2.2/4
78. The People Under the Stairs 2.0/4 2.6/4
79. Last House on the Left (1972) 3.0/4 2.8/4
80. The Hills Have Eyes (1977) 3.0/4 2.5/4
81. The Hills Have Eyes (2006) 3.0/4 2.6/4
82. High Tension ( Haute tension ) 3.0/4 2.8/4
83. House of 1,000 Corpses 2.5/4 2.5/4
84. The Devil's Rejects 3.5/4 2.8/4
85. Martyrs (2008) 3.5/4 3.0/4
86. Inside ( À l'intérieur ) 3.5/4 2.7/4
87. Audition ( Ôdishon ) 4.0/4 2.9/4
88. I Saw the Devil ( Akmareul boatda ) N/A 3.0/4
89. Horns 3.5/4 2.7/4
90. Tamara 2.5/4 1.8/4
91. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
92. Children of the Corn (1984) 3.0/4 2.5/4
93. The Brood 3.0/4 2.7/4
94. The Bad Seed (1956) N/A 3.0/4
95. Children of the Damned N/A 2.7/4
96. Village of the Damned (1960) N/A 2.8/4
97. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
98. The Exorcist III 3.0/4 2.4/4
99. Prince of Darkness 3.0/4 2.4/4
100. In the Mouth of Madness 3.0/4 2.8/4
101. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
102. Cat People (1942) 2.5/4 2.7/4
103. The Curse of the Cat People 2.5/4 2.6/4
104. I Walked with a Zombie N/A 2.6/4
105. The Body Snatcher (1945) N/A 2.8/4
106. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941) N/A 2.5/4
107. Freaks (1932) N/A 3.1/4
108. The Haunting (1963) N/A 3.0/4
109. House of Wax (1953) 3.0/4 2.8/4
110. The Fly (1958) 3.0/4 2.6/4
111. Return of the Fly 2.0/4 2.4/4
112. The Last Man on Earth N/A 2.7/4
113. House of Usher (1960) 3.0/4 2.7/4
114. The Tomb of Ligeia N/A 2.5/4
115. An Evening of Edgar Allan Poe N/A 3.0/4
116. Tales of Terror N/A 2.7/4
117. Pit and the Pendulum (1961) N/A 2.7/4
118. The Raven (1963) N/A 2.5/4
119. The Masque of the Red Death N/A 2.8/4
120. Madhouse (1974) N/A 2.5/4
121. House on Haunted Hill (1959) 3.0/4 2.8/4
122. The Fog (1980) 3.0/4 2.6/4
123. The Amityville Horror (1979) 3.0/4 2.7/4
124. The Changeling (1980) N/A 2.7/4
125. Orphanage, The ( orfanato, El ) 3.0/4 2.9/4
126. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
127. Session 9 3.0/4 2.6/4
128. Sinister 3.5/4 2.8/4
129. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
130. The Conjuring 4.0/4 3.1/4
131. Insidious 3.5/4 2.8/4
132. Insidious: Chapter 2 3.0/4 2.8/4
133. Insidious: Chapter 3 3.0/4 2.2/4
134. Poltergeist (1982) 3.5/4 3.0/4
135. Arachnophobia 3.0/4 2.6/4
136. An American Werewolf in London 4.0/4 2.9/4
137. The Howling (1981) 3.0/4 2.6/4
138. Fright Night (1985) 3.0/4 2.8/4
139. Fright Night (2011) 3.0/4 2.6/4
140. The Lost Boys 3.0/4 2.9/4
141. Near Dark 3.0/4 2.8/4
142. Let Me In 3.5/4 2.9/4
143. Stake Land 3.5/4 2.5/4
144. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
145. Salem's Lot (1979) 3.5/4 2.7/4
146. Dracula ( Horror of Dracula ) N/A 2.8/4
147. Dracula Has Risen from the Grave N/A 2.6/4
148. Taste the Blood of Dracula N/A 2.5/4
149. Dracula A.D. 1972 N/A 2.5/4
150. Dracula (1931) N/A 2.9/4
151. Drácula (1931/II) N/A 2.9/4
152. Dracula's Daughter N/A 2.4/4
153. Son of Dracula N/A 2.3/4
154. House of Dracula N/A 2.1/4
155. The Wolf Man (1941) 2.0/4 2.9/4
156. Frankenstein Meets the Wolf Man N/A 2.6/4
157. She-Wolf of London N/A 2.1/4
158. Werewolf of London N/A 2.4/4
159. Frankenstein (1931) 3.0/4 3.2/4
160. Bride of Frankenstein N/A 3.1/4
161. Son of Frankenstein N/A 2.5/4
162. The Ghost of Frankenstein N/A 2.1/4
163. House of Frankenstein N/A 2.4/4
164. Abbott and Costello Meet Frankenstein N/A 2.9/4
165. The Mummy (1932) N/A 2.7/4
166. The Mummy's Hand N/A 2.0/4
167. The Mummy's Tomb N/A 1.9/4
168. The Mummy's Ghost N/A 2.1/4
169. The Mummy's Curse N/A 2.7/4
170. Abbott and Costello Meet the Mummy N/A 2.2/4
171. The Invisible Man (1933) N/A 3.0/4
172. The Invisible Man Returns N/A 2.5/4
173. Invisible Woman (1940) N/A 2.3/4
174. Invisible Agent N/A 2.4/4
175. The Invisible Man's Revenge N/A 2.6/4
176. Abbott and Costello Meet the Invisible Man N/A 2.0/4
177. Creature from the Black Lagoon N/A 2.7/4
178. Revenge of the Creature N/A 2.3/4
179. The Creature Walks Among Us N/A 2.6/4
180. Phantom of the Opera (1943) N/A 2.4/4
181. Sleepy Hollow 2.5/4 2.8/4
182. Jeepers Creepers (2001) 2.5/4 2.2/4
183. Jeepers Creepers II 2.0/4 1.9/4
184. The Descent (2006) 3.5/4 2.9/4
185. Splinter 3.0/4 2.8/4
186. Feast (2006) 3.0/4 2.4/4
187. Feast II: Sloppy Seconds 2.5/4 2.5/4
188. Feast III: The Happy Finish 2.0/4 2.3/4
189. Slither (2006) 3.0/4 2.5/4
190. The Faculty 2.5/4 2.4/4
191. Night of the Creeps 2.5/4 2.5/4
192. Tusk 3.0/4 2.4/4
193. House (1986) 2.5/4 2.6/4
194. House II: The Second Story N/A 2.1/4
195. Tales from the Crypt: Demon Knight 3.0/4 2.7/4
196. Tales from the Crypt Presents: Bordello of Blood 3.0/4 2.0/4
197. V/H/S 3.0/4 2.3/4
198. V/H/S/2 3.0/4 2.6/4
199. Creepshow 3.5/4 2.8/4
200. Creepshow 2 3.0/4 2.2/4
201. House by the Cemetery, The ( Quella villa accanto al cimitero ) 2.5/4 2.4/4
202. Zombi 2 N/A 2.7/4
203. Dance of the Dead 3.0/4 2.5/4
204. Dead Alive ( Braindead ) 3.5/4 2.8/4
205. Return of the Living Dead 3.0/4 2.7/4
206. Night of the Living Dead (1968) 3.0/4 3.1/4
207. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
208. Day of the Dead (1985) 3.0/4 2.8/4
209. 28 Days Later 3.5/4 3.0/4
210. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4
211. Evil Dead (2013) 3.0/4 2.5/4
212. The Evil Dead (1983) 3.5/4 3.0/4
213. Evil Dead 2 4.0/4 3.1/4
214. Army of Darkness 3.0/4 3.0/4
215. Drag Me to Hell 3.5/4 2.7/4
216. Phantasm 3.5/4 2.7/4
217. Phantasm II 2.5/4 2.4/4
218. Phantasm III: Lord of the Dead 2.5/4 2.4/4
219. Phantasm IV: Oblivion 2.0/4 2.3/4
220. Re-Animator 3.5/4 2.8/4
221. Splice 3.0/4 2.3/4
222. The Blob (1988) 3.0/4 2.4/4
223. The Fly II 2.5/4 2.1/4
224. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name