Movies I've Seen by Camper

Movies I've Seen

# Movie Title Rating Overall Add
1. 'Twas the Night Before Christmas 2.5/4 3.0/4
2. 8 1/2 4.0/4 3.2/4
3. 10 Things I Hate About You 3.0/4 2.8/4
4. 12 Angry Men (1957) 3.0/4 3.4/4
5. 13 Going On 30 2.0/4 2.4/4
6. 17 Again 2.5/4 2.5/4
7. 21 Jump Street 1.5/4 2.9/4
8. 27 Dresses 2.5/4 2.5/4
9. 28 Days 2.0/4 2.5/4
10. 50 First Dates 2.0/4 2.6/4
11. 50/50 3.0/4 3.1/4
12. 101 Dalmatians (1961) 3.0/4 2.9/4
13. 127 Hours 3.0/4 3.0/4
14. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 2.5/4 3.2/4
15. (500) Days of Summer 2.5/4 3.0/4
16. 1776 2.5/4 2.7/4
17. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
18. About a Boy 3.0/4 2.7/4
19. Accepted 1.5/4 2.5/4
20. Across the Universe 2.0/4 2.7/4
21. Adam's Rib (1949) 2.5/4 2.9/4
22. The Addams Family (1991) 2.5/4 2.6/4
23. Addams Family Values 2.5/4 2.5/4
24. Adventureland 3.0/4 2.6/4
25. Adventures in Babysitting 3.0/4 2.6/4
26. The Adventures of Elmo in Grouchland 2.5/4 2.3/4
27. Adventures of Milo and Otis, The ( Koneko monogatari ) 3.0/4 2.5/4
28. The Adventures of Tom Sawyer 2.5/4 2.6/4
29. The African Queen 3.0/4 3.1/4
30. Afternoon Delight 2.5/4 2.4/4
31. Afterschool 2.5/4 2.8/4
32. Agent Cody Banks 1.5/4 1.8/4
33. Airplane! 2.0/4 3.0/4
34. Alabama Moon 2.5/4 2.2/4
35. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
36. Alice Doesn't Live Here Anymore 2.5/4 2.9/4
37. Alice in Wonderland (1933) 3.0/4 2.6/4
38. Alice in Wonderland (1951) 3.0/4 2.9/4
39. Alice in Wonderland (1999) 2.5/4 2.6/4
40. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
41. Alien 3.5/4 3.3/4
42. All Dogs Go to Heaven 2.5/4 2.6/4
43. All the Real Girls 2.5/4 2.8/4
44. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
45. Alvin and the Chipmunks 2.0/4 2.2/4
46. The Amazing Panda Adventure 2.5/4 2.5/4
47. The Amazing Spider-Man 3.0/4 2.8/4
48. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
49. An American Tail: Fievel Goes West 2.5/4 2.5/4
50. American Beauty 4.0/4 3.1/4
51. American Graffiti 2.5/4 3.0/4
52. American History X 3.5/4 3.2/4
53. American Hustle 3.0/4 3.0/4
54. American Pie 1.5/4 2.8/4
55. American Psycho 2.5/4 3.0/4
56. American Splendor 2.5/4 2.9/4
57. An American in Paris 3.0/4 2.8/4
58. Anastasia (1997) 3.0/4 2.8/4
59. Anatomy of a Murder 3.0/4 3.1/4
60. An Andalusian Dog ( chien andalou, Un ) 3.0/4 2.9/4
61. Andre 2.0/4 1.9/4
62. Angels in the Outfield (1994) 1.5/4 2.4/4
63. Angus, Thongs and Perfect Snogging 2.5/4 2.7/4
64. Anne of Green Gables (1986) 3.0/4 3.1/4
65. Anne of the Thousand Days 3.0/4 2.8/4
66. Annie (1982) 3.0/4 2.6/4
67. Annie Hall 3.5/4 3.1/4
68. Another Cinderella Story 1.5/4 2.4/4
69. Another Happy Day 3.0/4 2.5/4
70. The Ape (1940) 1.5/4 1.8/4
71. Aquamarine 2.5/4 2.3/4
72. The Aristocats 2.5/4 2.8/4
73. Army of Darkness 2.5/4 3.0/4
74. Arsenic and Old Lace 3.0/4 3.1/4
75. Arthur & the Invisibles ( Arthur et les Minimoys ) 2.5/4 2.2/4
76. The Artist 3.0/4 3.2/4
77. The Art of Getting By 2.0/4 2.4/4
78. Atlantis: The Lost Empire 2.5/4 2.7/4
79. Attack the Block 2.5/4 2.7/4
80. Au Pair 2.0/4 2.0/4
81. The Babadook 3.0/4 3.0/4
82. Baby Mama 3.0/4 2.6/4
83. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
84. Back to the Future Part II 2.5/4 3.0/4
85. Back to the Future Part III 2.5/4 2.8/4
86. Bad Education ( mala educación, La ) 3.0/4 2.9/4
87. Bambi 3.0/4 2.9/4
88. Bananas 3.0/4 2.8/4
89. Barbie in the Nutcracker 2.0/4 2.7/4
90. Barefoot ( Barfuss ) 2.5/4 2.8/4
91. Barney's Great Adventure 1.5/4 1.4/4
92. The Basketball Diaries 2.5/4 2.8/4
93. Bastard Out of Carolina 3.0/4 2.6/4
94. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
95. Batman Returns 3.0/4 2.7/4
96. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 4.0/4 3.0/4
97. Beasts of the Southern Wild 3.0/4 3.1/4
98. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
99. Because of Winn-Dixie 2.5/4 2.4/4
100. Bedazzled (2000) 2.0/4 2.1/4
101. Bee Movie 2.5/4 2.4/4
102. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.0/4 2.9/4
103. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
104. The Benchwarmers 1.5/4 2.1/4
105. Bend it Like Beckham 2.5/4 2.7/4
106. Benny & Joon 3.0/4 2.8/4
107. A Better Life 3.0/4 2.9/4
108. Better Off Dead 1.5/4 2.8/4
109. Beverly Hills Chihuahua 1.0/4 1.5/4
110. Beware the Gonzo 2.0/4 2.5/4
111. Bewitched (2005) 1.5/4 1.9/4
112. Big 3.0/4 3.0/4
113. Big Daddy 2.5/4 2.5/4
114. Big Eyes 2.5/4 2.9/4
115. Big Fat Liar 1.5/4 1.8/4
116. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
117. Big Trouble in Little China 2.5/4 2.8/4
118. Big Hero 6 3.0/4 3.2/4
119. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
120. Bill & Ted's Excellent Adventure 2.5/4 2.7/4
121. Billy Madison 1.5/4 2.6/4
122. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 3.5/4 3.2/4
123. The Birds (1963) 3.5/4 3.1/4
124. The Black Cauldron 2.5/4 2.6/4
125. Blackmail (1929) 2.5/4 2.5/4
126. Black Swan (2010) 3.0/4 3.0/4
127. The Blair Witch Project 2.5/4 2.3/4
128. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
129. The Bling Ring 3.0/4 2.4/4
130. Blood Tide 1.5/4 2.1/4
131. Bluebeard (1944) 2.0/4 2.1/4
132. Blue Crush 2 1.5/4 2.2/4
133. Blue Gold: World Water Wars 3.0/4 2.8/4
134. Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) 3.0/4 3.0/4
135. Blue Jasmine 3.0/4 2.9/4
136. The Blue Lagoon (1980) 1.5/4 2.2/4
137. Bolt 2.0/4 2.7/4
138. Bonnie and Clyde 3.0/4 3.2/4
139. The Book of Eli 3.0/4 2.8/4
140. The Book of Life (2014) 2.0/4 2.8/4
141. The Book Thief 2.0/4 3.0/4
142. Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids 3.0/4 2.5/4
143. The Borrowers (1998) 2.5/4 2.4/4
144. Bottle Rocket (1996) 3.0/4 2.9/4
145. Bowling for Columbine 3.0/4 2.9/4
146. The Boxtrolls 2.5/4 2.7/4
147. Boy Culture 2.5/4 2.5/4
148. Boys ( Jongens ) 2.5/4 2.9/4
149. Boys Don't Cry 3.0/4 2.9/4
150. The Boys of St. Vincent 3.5/4 3.3/4
151. The Brady Bunch Movie 2.0/4 2.1/4
152. Brave (2012) 2.5/4 2.9/4
153. Breakfast at Tiffany's 3.0/4 3.1/4
154. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
155. Breakfast on Pluto 2.5/4 2.5/4
156. Brick (2006) 3.0/4 2.9/4
157. Bride Wars 1.5/4 2.1/4
158. Bridesmaids (2011) 3.0/4 2.9/4
159. Bridget Jones's Diary 2.0/4 2.6/4
160. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
161. Bringing Up Baby 3.0/4 3.1/4
162. Bring It On 2.5/4 2.2/4
163. Bring It On: All or Nothing 2.0/4 2.1/4
164. Broadway Danny Rose 2.5/4 2.7/4
165. Brokeback Mountain 3.5/4 2.9/4
166. Brother Bear 3.0/4 2.7/4
167. The Brothers Grimm 2.5/4 2.4/4
168. Bruce Almighty 2.5/4 2.6/4
169. A Bug's Life 2.5/4 2.9/4
170. Bugsy Malone 2.5/4 2.7/4
171. Bully (2012) 2.5/4 2.8/4
172. Burlesque 0.5/4 2.6/4
173. Burn After Reading 3.0/4 2.7/4
174. Butch Cassidy and the Sundance Kid 3.0/4 3.2/4
175. But I'm a Cheerleader 3.5/4 2.9/4
176. Bye Bye Birdie (1962) 3.0/4 2.7/4
177. Bye Bye Love 2.5/4 2.3/4
178. Cabaret 2.5/4 2.9/4
179. The Cabin in the Woods 2.5/4 2.9/4
180. The Cake Eaters 2.5/4 2.5/4
181. Camp Rock 1.0/4 1.8/4
182. Candyman (1992) 2.5/4 2.5/4
183. Captain America: The First Avenger 2.5/4 2.8/4
184. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
185. Carrie (2002) 2.0/4 2.1/4
186. Cars 2.0/4 2.8/4
187. Casablanca 3.5/4 3.3/4
188. Casper 2.5/4 2.4/4
189. Cast Away (2000) 3.0/4 3.0/4
190. Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) 3.5/4 3.1/4
191. Catch Me if You Can 3.0/4 3.1/4
192. Cat on a Hot Tin Roof 3.0/4 3.0/4
193. Cat Returns, The ( Neko no ongaeshi ) 2.5/4 2.9/4
194. Cats & Dogs 1.0/4 1.8/4
195. Céline 2.0/4 2.5/4
196. Chained (2012) 3.0/4 2.5/4
197. Charlie and the Chocolate Factory 2.5/4 2.6/4
198. Charlie Bartlett 1.5/4 2.6/4
199. Charlie's Angels (2000) 2.0/4 2.1/4
200. Charlotte's Web (1973) 3.0/4 2.9/4
201. Charlotte's Web (2006) 2.5/4 2.6/4
202. Cheaper by the Dozen (2003) 2.0/4 2.3/4
203. Chicago (2002) 3.0/4 2.8/4
204. Chicken Run 2.5/4 2.6/4
205. Children of Men 3.0/4 3.1/4
206. Children of the Corn (1984) 2.0/4 2.5/4
207. Child's Play (1988) 2.0/4 2.6/4
208. Chitty Chitty Bang Bang 3.0/4 2.6/4
209. Christiane F. 3.0/4 3.1/4
210. A Christmas Carol (1938) 3.5/4 3.0/4
211. A Christmas Carol (1994) 2.0/4 2.5/4
212. A Christmas Carol (2009) 3.0/4 2.7/4
213. Christmas with the Kranks 2.0/4 1.7/4
214. Chronicle (2012) 2.5/4 2.7/4
215. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
216. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2.0/4 2.7/4
217. The Cider House Rules 3.0/4 2.7/4
218. Cinderella (1950) 2.5/4 2.9/4
219. Cinderella (1965) 2.5/4 2.8/4
220. Cinderella (1997) 2.5/4 2.7/4
221. Cinderella (2015) 2.5/4 2.8/4
222. A Cinderella Story 2.0/4 2.3/4
223. Citizen Kane 3.5/4 3.3/4
224. City Island 3.0/4 2.7/4
225. City Lights 3.0/4 3.3/4
226. City of Ember 2.5/4 2.6/4
227. Clerks 3.0/4 3.0/4
228. Click 1.5/4 2.3/4
229. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
230. Clueless 3.0/4 2.7/4
231. Cobain: Montage of Heck 3.0/4 3.1/4
232. College Road Trip 1.5/4 1.9/4
233. The Color of Friendship 2.5/4 2.2/4
234. The Color Purple (1985) 2.5/4 3.0/4
235. Coming to America 2.5/4 2.8/4
236. Confessions of a Teenage Drama Queen 1.0/4 1.8/4
237. The Conjuring 3.0/4 3.1/4
238. Coraline 3.5/4 3.0/4
239. Corrina, Corrina 2.5/4 2.5/4
240. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
241. Country Teacher, The ( Venkovský ucitel ) 3.0/4 2.3/4
242. Cowboys & Aliens 2.0/4 2.5/4
243. The Craft 2.5/4 2.3/4
244. C.R.A.Z.Y. 3.0/4 3.0/4
245. Crazy in Alabama 1.5/4 2.3/4
246. Crimes and Misdemeanors 3.5/4 3.0/4
247. Crimson Peak 3.0/4 2.6/4
248. Cruel Intentions 2.5/4 2.6/4
249. Cry-Baby 2.5/4 2.5/4
250. Curly Sue 2.5/4 2.1/4
251. The Dangerous Lives of Altar Boys 3.5/4 2.7/4
252. The Darjeeling Limited 3.0/4 2.9/4
253. The Dark Crystal 3.5/4 2.9/4
254. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
255. Dark Skies 2.0/4 2.5/4
256. David and Lisa 2.5/4 2.5/4
257. Dazed and Confused 2.5/4 3.0/4
258. Dead Like Me: Life After Death 1.5/4 2.6/4
259. Dead Poets' Society 3.5/4 3.1/4
260. Dead Silence 2.5/4 2.5/4
261. Dear Frankie 2.5/4 2.9/4
262. Dear Lemon Lima 2.5/4 2.6/4
263. Dear Mr. Watterson 3.0/4 3.0/4
264. Death Takes a Holiday 2.5/4 2.7/4
265. Despicable Me 2.0/4 3.1/4
266. Despicable Me 2 1.5/4 2.9/4
267. The Devil's Arithmetic 3.0/4 2.4/4
268. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 3.5/4 3.0/4
269. The Devil's Carnival 2.5/4 2.6/4
270. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
271. The Diary of a Teenage Girl 2.5/4 3.0/4
272. Dinner for Schmucks 2.0/4 2.3/4
273. Dirty Dancing 3.0/4 2.8/4
274. Disturbia 2.5/4 2.7/4
275. The Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 2.5/4 2.3/4
276. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
277. Doctor Dolittle (1998) 1.5/4 2.1/4
278. Donnie Darko 4.0/4 3.0/4
279. Don't Look Under the Bed 2.0/4 1.7/4
280. Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 2.0/4 2.4/4
281. Double Indemnity 3.0/4 3.3/4
282. Drag Me to Hell 3.0/4 2.7/4
283. Drillbit Taylor 2.0/4 2.2/4
284. Drop Dead Fred 1.5/4 2.1/4
285. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2.0/4 2.7/4
286. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
287. Duck Soup (1933) 2.5/4 3.1/4
288. Dumbo (1941) 3.0/4 2.9/4
289. Easy A 3.0/4 2.9/4
290. Easy Rider 3.0/4 2.9/4
291. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
292. Ed Wood 3.5/4 3.0/4
293. Election (1999) 2.5/4 2.7/4
294. Electrick Children 4.0/4 3.2/4
295. Elephant (2003) 2.5/4 2.9/4
296. Elf 3.0/4 2.7/4
297. Elizabethtown 2.5/4 2.2/4
298. Ella Enchanted 2.5/4 2.3/4
299. The Emperor's New Groove 2.0/4 2.8/4
300. Enchanted 2.5/4 2.8/4
301. Eragon 1.5/4 1.8/4
302. ET: The Extra-Terrestrial 3.5/4 3.1/4
303. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
304. Evan Almighty 1.5/4 2.2/4
305. Ever After: A Cinderella Story 3.0/4 2.7/4
306. Every Day (2011) 1.5/4 2.0/4
307. The Evil Dead (1983) 2.5/4 3.0/4
308. Evil Dead (2013) 2.5/4 2.5/4
309. Evil Dead 2 2.5/4 3.1/4
310. Excision 3.0/4 2.5/4
311. The Exorcist (1973) 4.0/4 3.1/4
312. Experimenter 3.0/4 3.1/4
313. Eyes Wide Shut 2.5/4 2.6/4
314. Facing the Giants 1.5/4 2.8/4
315. The Fairy Faith 3.0/4 3.0/4
316. The Family Man 2.5/4 2.5/4
317. The Family Stone 2.5/4 2.4/4
318. Fantasia 4.0/4 3.0/4
319. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
320. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
321. The Farmer's Wife 2.0/4 2.6/4
322. Fast Times at Ridgemont High 2.5/4 2.9/4
323. The Fault in Our Stars 2.5/4 2.9/4
324. Fear and Loathing in Las Vegas 2.5/4 3.0/4
325. FernGully: The Last Rainforest 3.0/4 2.5/4
326. Ferris Bueller's Day Off 3.0/4 3.1/4
327. Fiddler on the Roof 3.5/4 3.0/4
328. Fight Club 4.0/4 3.3/4
329. Finding Forrester 2.0/4 2.8/4
330. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
331. Finding Neverland 3.0/4 2.9/4
332. The First Wives Club 2.5/4 2.6/4
333. The Flat (2012) 3.0/4 2.6/4
334. Flicka 2.5/4 2.4/4
335. Flight of the Navigator 2.5/4 2.7/4
336. Flightplan 2.5/4 2.3/4
337. Flubber 1.5/4 2.0/4
338. Flushed Away 2.0/4 2.6/4
339. Fly Away Home 3.0/4 2.7/4
340. Footloose (1984) 2.5/4 2.7/4
341. Forbidden Planet 2.5/4 2.9/4
342. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
343. Four Christmases 2.0/4 2.3/4
344. The Fox and the Hound 3.0/4 2.9/4
345. Foxes 2.5/4 2.3/4
346. Frances Ha 3.5/4 3.1/4
347. Frankenstein (1931) 2.5/4 3.2/4
348. Frankenweenie (1984) 2.5/4 2.7/4
349. Frankenweenie (2012) 2.5/4 2.9/4
350. Freakonomics 3.0/4 2.4/4
351. Freaks (1932) 3.0/4 3.1/4
352. Freaky Friday (1977) 2.5/4 2.6/4
353. Freaky Friday (2003) 2.5/4 2.4/4
354. Free Willy 2.0/4 2.1/4
355. Freedom Writers 2.5/4 2.7/4
356. Friday the 13th (1980) 2.5/4 2.8/4
357. Fried Green Tomatoes 3.5/4 3.0/4
358. From Dusk Till Dawn 3.5/4 2.8/4
359. From Up on Poppy Hill ( Kokuriko-zaka kara ) 3.0/4 3.0/4
360. Frosty the Snowman 3.0/4 2.7/4
361. Frozen (2013) 3.0/4 3.0/4
362. Full Metal Jacket 3.5/4 3.2/4
363. G.B.F. 2.5/4 2.5/4
364. Garden State 3.5/4 2.9/4
365. Get a Clue 1.5/4 2.0/4
366. Ghost (1990) 2.5/4 2.8/4
367. Ghostbusters (1984) 2.5/4 3.1/4
368. Ghost Town (2008) 2.0/4 2.6/4
369. Ghost World 3.5/4 2.9/4
370. Gia 3.5/4 2.4/4
371. Girl, Interrupted 3.5/4 2.8/4
372. Girl Who Leapt Through Time, The ( Toki o kakeru shôjo ) 3.0/4 3.2/4
373. The Gods Must Be Crazy 2.5/4 2.7/4
374. The Golden Compass 3.0/4 2.3/4
375. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
376. Good Burger 2.5/4 2.0/4
377. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
378. Good Morning Vietnam 3.0/4 2.9/4
379. A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story 3.0/4 2.5/4
380. The Good Son 3.0/4 2.4/4
381. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
382. A Goofy Movie 2.5/4 2.6/4
383. The Goonies 3.5/4 3.1/4
384. Gracie 2.5/4 2.5/4
385. The Graduate 3.0/4 3.2/4
386. The Grand Budapest Hotel 4.0/4 3.3/4
387. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 4.0/4 3.2/4
388. Grease 3.0/4 2.9/4
389. The Great Gatsby (2013) 1.5/4 2.7/4
390. The Great Muppet Caper 2.5/4 2.8/4
391. The Green Hornet 2.0/4 2.3/4
392. Gremlins (1984) 2.0/4 2.9/4
393. Grey Gardens (1976) 3.5/4 3.0/4
394. The Grudge (2004) 2.0/4 2.2/4
395. Guess Who's Coming to Dinner 3.0/4 3.0/4
396. Hairspray (1988) 1.5/4 2.7/4
397. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
398. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
399. Halloweentown 2.5/4 2.7/4
400. Halloweentown II: Kalabar's Revenge 2.0/4 2.4/4
401. Hanna (2011) 2.0/4 2.7/4
402. Hannah and Her Sisters 2.5/4 3.0/4
403. Hannah Montana: The Movie 1.5/4 1.7/4
404. Hans Christian Andersen 3.0/4 2.7/4
405. Happily N'Ever After 1.0/4 1.9/4
406. Happy Feet 2.0/4 2.5/4
407. Hard Candy 3.5/4 2.9/4
408. Harriet the Spy 2.0/4 2.2/4
409. Harold and Maude 4.0/4 3.1/4
410. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
411. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
412. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
413. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
414. Harry Potter and the Order of the Phoenix 2.5/4 3.0/4
415. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
416. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
417. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
418. Harvey 2.5/4 3.1/4
419. The Hateful Eight 3.0/4 3.1/4
420. The Haunted Mansion (2003) 1.5/4 1.8/4
421. The Haunting (1963) 3.0/4 3.0/4
422. Heartbeats aka Love, Imagined ( amours imaginaires, Les ) 3.0/4 2.3/4
423. The Heart is Deceitful Above All Things 2.5/4 2.3/4
424. Heathers 3.5/4 2.9/4
425. Heavenly Creatures 3.0/4 2.8/4
426. He Died with a Felafel in His Hand 2.5/4 2.5/4
427. Hedwig and the Angry Inch 3.5/4 2.8/4
428. Hellraiser (1987) 2.5/4 2.8/4
429. The Help 3.0/4 3.2/4
430. Help! I'm a Boy ( Hilfe, ich bin ein Junge ) 2.5/4 2.8/4
431. Her 3.5/4 3.2/4
432. Herbie: Fully Loaded 1.5/4 1.6/4
433. Hercules (1997) 2.5/4 2.7/4
434. Hesher 2.5/4 2.7/4
435. High Art 2.5/4 2.5/4
436. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
437. High Noon 2.5/4 3.2/4
438. High School Musical 1.5/4 2.0/4
439. His Girl Friday 2.5/4 3.0/4
440. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 3.0/4 2.6/4
441. Hitler: The Rise of Evil 3.0/4 2.9/4
442. The Hobbit (1977) 2.5/4 2.6/4
443. The Hobbit: An Unexpected Journey 3.0/4 3.0/4
444. The Hobbit: The Desolation of Smaug 3.0/4 3.0/4
445. Hocus Pocus 3.5/4 2.7/4
446. Holes (2003) 3.5/4 2.7/4
447. Home Alone 2.5/4 2.9/4
448. Honey, I Shrunk the Kids 2.5/4 2.6/4
449. Hoodwinked 2.0/4 2.3/4
450. Hook (1991) 3.5/4 2.5/4
451. Hoot 2.5/4 2.4/4
452. Hope Floats 2.5/4 2.3/4
453. The Host (2013) 0.5/4 2.2/4
454. Hotel for Dogs 2.0/4 1.9/4
455. Hotel Rwanda 3.0/4 3.1/4
456. The House Bunny 2.5/4 2.4/4
457. House of Pleasures ( Apollonide, L' (Souvenirs de la maison close) ) 3.5/4 2.6/4
458. Howl (2010) 2.5/4 2.5/4
459. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.5/4 3.2/4
460. How the Grinch Stole Christmas (1966) 3.0/4 3.0/4
461. How the Grinch Stole Christmas (2000) 0.5/4 2.3/4
462. How to Eat Fried Worms 2.0/4 1.8/4
463. How to Lose a Guy in 10 Days 2.5/4 2.5/4
464. How to Train Your Dragon (2010) 3.5/4 3.2/4
465. How to Train Your Dragon 2 (2014) 2.5/4 3.0/4
466. Hugo 3.0/4 3.0/4
467. The Human Centipede (First Sequence) 1.5/4 1.7/4
468. The Human Centipede II (Full Sequence) 1.5/4 1.7/4
469. The Human Centipede III (Final Sequence) 1.0/4 1.7/4
470. The Hunchback of Notre Dame (1996) 3.5/4 2.8/4
471. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
472. The Hunger Games: Catching Fire 3.5/4 3.0/4
473. I'm Not There 3.0/4 2.7/4
474. I Am Number Four 2.0/4 2.5/4
475. Ice Age 2.5/4 2.9/4
476. If Only 1.5/4 2.9/4
477. If These Walls Could Talk 2.5/4 2.4/4
478. Igby Goes Down 3.0/4 2.6/4
479. I Killed My Mother ( J'ai tué ma mère ) 3.0/4 3.1/4
480. The Illusionist (2006) 3.0/4 2.9/4
481. I Married a Witch 2.0/4 2.5/4
482. The Imitation Game 3.5/4 3.1/4
483. In a Better World ( Hævnen ) 3.0/4 2.9/4
484. Inception 3.5/4 3.3/4
485. The Incredible Mr. Limpet 1.5/4 2.2/4
486. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
487. Inglourious Basterds (2009) 3.5/4 3.2/4
488. The Innkeepers 2.5/4 2.4/4
489. Inside Llewyn Davis 3.5/4 3.1/4
490. Inside Out (2015) 2.5/4 3.3/4
491. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
492. In the Heat of the Night 3.0/4 3.1/4
493. Into the Woods (2014) 2.5/4 2.7/4
494. The Invention of Lying 1.5/4 2.4/4
495. The Invisible Boy 2.0/4 2.3/4
496. The Iron Giant 3.5/4 3.0/4
497. It Happened One Night 3.0/4 3.2/4
498. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
499. It's Kind of a Funny Story 2.5/4 2.8/4
500. Jack 1.5/4 2.0/4
501. Jack and the Cuckoo-Clock Heart ( Jack et la mécanique du coeur ) 2.5/4 2.4/4
502. James and the Giant Peach 2.5/4 2.7/4
503. Jaws 3.5/4 3.2/4
504. The Jazz Singer (1927) 2.5/4 2.6/4
505. Jerry Maguire 2.0/4 2.8/4
506. Jesus Camp 1.5/4 2.9/4
507. Jet Boy 2.5/4 2.8/4
508. Jezebel 2.5/4 2.9/4
509. John Tucker Must Die 2.0/4 2.2/4
510. The Journey of Natty Gann 2.5/4 2.7/4
511. Journey to the Center of the Earth (2008) 2.5/4 2.3/4
512. Julie & Julia 2.5/4 2.8/4
513. Jumanji (1995) 2.5/4 2.6/4
514. The Jungle Book (1967) 3.0/4 2.9/4
515. The Jungle Book (2016) 2.5/4 3.0/4
516. The Jungle Book 2 1.5/4 1.9/4
517. Juno 3.0/4 2.9/4
518. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
519. Jurassic Park 3 1.5/4 2.3/4
520. Jurassic World 2.5/4 2.7/4
521. Just Friends (2005) 2.5/4 2.5/4
522. Just Like Heaven 2.0/4 2.5/4
523. K-PAX 1.5/4 2.4/4
524. The Karate Kid (1984) 3.0/4 2.9/4
525. The Karate Kid (2010) 2.5/4 2.7/4
526. Kick-Ass 2.5/4 3.0/4
527. Kicking and Screaming (2005) 1.5/4 2.1/4
528. The Kids Are All Right 2.5/4 2.7/4
529. Kiki's Delivery Service ( Majo no takkyûbin ) 3.0/4 3.1/4
530. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
531. Kill Bill: Volume 2 4.0/4 3.0/4
532. Killer at Large (2008) 2.5/4 2.8/4
533. Kill Your Darlings (2013) 3.0/4 2.7/4
534. Kindergarten Cop 2.5/4 2.3/4
535. King Kong (2005) 2.5/4 2.7/4
536. The King's Speech 3.0/4 3.2/4
537. Kiss Me, Frog ( Küss mich, Frosch ) 2.5/4 2.3/4
538. The Kite Runner 3.0/4 2.9/4
539. Kung Fu Panda 2.0/4 3.0/4
540. Kung Fu Panda 2 1.5/4 2.9/4
541. Kung Fury 2.0/4 2.6/4
542. Labyrinth (1986) 3.0/4 2.9/4
543. Lady and the Tramp (1955) 2.5/4 3.0/4
544. Lady and the Tramp 2: Scamp's Adventure 1.5/4 2.3/4
545. Lady in White 2.0/4 2.2/4
546. The Lady Vanishes (1938) 3.0/4 3.0/4
547. Lagaan: Once Upon a Time in India 3.0/4 3.0/4
548. The Lake House 2.0/4 2.3/4
549. The Land Before Time 3.5/4 2.9/4
550. Lars and the Real Girl 2.5/4 2.8/4
551. The Last Exorcism 2.5/4 2.2/4
552. The Last Song 2.0/4 2.5/4
553. The Last Unicorn 3.0/4 2.8/4
554. A League of Their Own 2.5/4 2.9/4
555. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2.5/4 2.5/4
556. Legally Blonde 3.0/4 2.4/4
557. Legally Blonde 2: Red, White & Blonde 1.5/4 1.9/4
558. The Lego Movie 2.5/4 3.1/4
559. Les Misérables (2012) 2.5/4 3.0/4
560. Liar Liar 2.5/4 2.6/4
561. The Life Aquatic with Steve Zissou 2.5/4 2.8/4
562. Life as a House 2.0/4 2.5/4
563. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.0/4 3.2/4
564. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
565. Life-Size 2.0/4 2.2/4
566. Lilo & Stitch (2002) 3.0/4 2.7/4
567. The Lion King (1994) 3.5/4 3.3/4
568. The Lion King 1 1/2 1.5/4 2.6/4
569. The Lion King II: Simba's Pride 2.5/4 2.7/4
570. Lincoln 2.5/4 3.0/4
571. The Little Girl Who Lives Down the Lane 3.0/4 2.8/4
572. Little Manhattan 2.5/4 2.7/4
573. Little Man Tate 2.5/4 2.6/4
574. The Little Mermaid (1989) 3.0/4 3.0/4
575. The Little Mermaid II: Return to the Sea 1.5/4 2.2/4
576. The Little Mermaid: Ariel's Beginning 2.0/4 2.7/4
577. Little Miss Sunshine 3.0/4 3.1/4
578. The Little Prince (1974) 3.5/4 2.5/4
579. The Little Prince (2016) 2.5/4 3.0/4
580. A Little Princess (1995) 3.0/4 3.0/4
581. Little Women (1949) 3.0/4 2.7/4
582. The Lizzie McGuire Movie 2.0/4 1.8/4
583. The Lobster 3.0/4 3.1/4
584. Lolita (1962) 3.0/4 3.0/4
585. Lolita (1998) 3.0/4 2.5/4
586. Look Who's Talking 2.5/4 2.3/4
587. The Lorax (1972) 2.5/4 3.2/4
588. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
589. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
590. Lost and Delirious 2.5/4 2.3/4
591. Lost in Translation 3.5/4 2.9/4
592. Lost World: Jurassic Park 1.5/4 2.5/4
593. Love Actually 3.0/4 2.9/4
594. Loving Annabelle 2.0/4 2.9/4
595. Lucy (2014) 1.5/4 2.7/4
596. Lymelife 2.0/4 2.6/4
597. Madagascar 2.5/4 2.7/4
598. Madagascar: Escape 2 Africa 2.0/4 2.6/4
599. Madeline (1998) 2.5/4 2.3/4
600. The Magdalene Sisters 3.5/4 3.0/4
601. Maid in Manhattan 2.0/4 2.2/4
602. Maleficent 2.5/4 2.8/4
603. The Maltese Falcon (1941) 2.5/4 3.2/4
604. Mame 1.5/4 2.1/4
605. Mamma Mia! 2.5/4 2.6/4
606. Manhattan 3.5/4 3.1/4
607. Manhattan Murder Mystery 3.0/4 2.7/4
608. Manic 3.0/4 2.8/4
609. The Man in the Moon (1991) 3.0/4 2.8/4
610. The Man Who Fell to Earth 2.5/4 2.8/4
611. Marie Antoinette (2006) 3.5/4 2.6/4
612. Martian Child 2.0/4 2.5/4
613. The Marvelous Land of Oz 0.5/4 1.8/4
614. Mary and Max 3.5/4 3.2/4
615. Mary Poppins 3.5/4 3.0/4
616. M*A*S*H 2.5/4 2.9/4
617. Mask 3.0/4 2.8/4
618. The Mask (1994) 2.0/4 2.4/4
619. The Master of Disguise 0.5/4 1.1/4
620. Matewan 2.5/4 2.9/4
621. Matilda (1996) 3.0/4 2.7/4
622. The Matrix 3.0/4 3.2/4
623. Maurice 2.5/4 2.9/4
624. Ma vie en rose 2.5/4 2.5/4
625. Max Keeble's Big Move 1.5/4 2.0/4
626. Mean Creek 3.5/4 2.9/4
627. Me and Earl and the Dying Girl 2.5/4 3.1/4
628. Me and You and Everyone We Know 0.5/4 2.8/4
629. Mean Girls (2004) 3.5/4 2.7/4
630. Mean Streets 2.5/4 3.0/4
631. Meet Me in St. Louis 3.5/4 3.0/4
632. Meet the Robinsons 2.5/4 2.8/4
633. Megamind 2.0/4 2.9/4
634. Mermaids (1990) 3.0/4 2.6/4
635. Michael (2012) 3.0/4 2.8/4
636. Mickey's Christmas Carol 2.0/4 3.0/4
637. Midnight Cowboy 3.0/4 3.0/4
638. Midnight in Paris (2011) 4.0/4 3.0/4
639. Mighty Joe Young (1998) 3.0/4 2.1/4
640. Milk 4.0/4 3.0/4
641. Million Dollar Baby (2004) 3.5/4 3.1/4
642. Miracle in Lane 2 1.0/4 1.9/4
643. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
644. Miracle on 34th Street (1994) 2.5/4 2.4/4
645. The Miracle Worker (1962) 3.5/4 3.0/4
646. Miss Congeniality 2.5/4 2.5/4
647. Miss Potter 3.0/4 2.7/4
648. Modern Times 3.0/4 3.3/4
649. Monster House 3.0/4 2.6/4
650. Monster-in-Law 2.0/4 2.2/4
651. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
652. Monsters vs. Aliens 1.5/4 2.6/4
653. Monty Python and the Holy Grail 3.5/4 3.2/4
654. Monty Python's Life of Brian 3.0/4 3.1/4
655. Moon 3.0/4 3.1/4
656. Moonrise Kingdom 3.5/4 3.2/4
657. Mostly Martha ( Drei Sterne ) 3.0/4 2.8/4
658. Moulin Rouge (2001) 2.0/4 2.8/4
659. Mrs. Doubtfire 3.0/4 2.7/4
660. Mr. Shepard & Mr. Milne 2.5/4 2.3/4
661. Mr. Smith Goes to Washington 3.0/4 3.2/4
662. Mulan (1998) 3.0/4 2.9/4
663. Mulan 2 2.0/4 2.4/4
664. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
665. Muppet Classic Theater 3.0/4 2.3/4
666. Muppet Christmas Carol 2.5/4 2.9/4
667. The Muppet Movie 2.5/4 2.9/4
668. Muppet Treasure Island 3.5/4 2.5/4
669. The Muppets' Wizard of Oz 3.0/4 2.5/4
670. Muriel's Wedding 3.0/4 2.8/4
671. Music and Lyrics 2.5/4 2.5/4
672. Must Love Dogs 2.0/4 2.4/4
673. My Big Fat Greek Wedding 2.5/4 2.6/4
674. My Cousin Vinny 2.5/4 2.9/4
675. Mystic Pizza 2.0/4 2.6/4
676. My Date With the President's Daughter 1.5/4 2.0/4
677. My Dog Skip 3.0/4 2.6/4
678. My Dog Tulip 2.5/4 2.4/4
679. My Fair Lady 3.5/4 3.1/4
680. My Favorite Brunette 2.5/4 2.4/4
681. My Girl 3.5/4 2.7/4
682. My Life as a Dog ( Mitt liv som hund ) 3.0/4 2.9/4
683. My Life in Ruins 2.0/4 2.1/4
684. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 4.0/4 3.2/4
685. My Own Private Idaho 2.5/4 2.8/4
686. My Sister's Keeper 2.5/4 2.8/4
687. Mysterious Skin 3.0/4 3.0/4
688. My Week with Marilyn 3.0/4 2.7/4
689. Nacho Libre 1.5/4 1.8/4
690. Nadja (1995) 1.5/4 2.5/4
691. Nancy Drew 2.0/4 2.1/4
692. Nanny McPhee 3.0/4 2.7/4
693. Nanny McPhee Returns ( Nanny McPhee and the Big Bang ) 2.0/4 2.6/4
694. Napoleon (1997) 2.0/4 2.5/4
695. Napoleon Dynamite 3.5/4 2.6/4
696. National Lampoon's Christmas Vacation 2.5/4 2.9/4
697. The Nativity Story 3.0/4 2.7/4
698. Neighbors (2014) 2.0/4 2.5/4
699. Nell 2.5/4 2.5/4
700. Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey 2.5/4 2.3/4
701. Network (1976) 3.0/4 3.2/4
702. Never Been Kissed 2.5/4 2.5/4
703. The NeverEnding Story 4.0/4 2.9/4
704. Never Let Me Go (2010) 3.0/4 2.9/4
705. New Year's Eve 1.5/4 2.0/4
706. Nick and Norah's Infinite Playlist 2.5/4 2.6/4
707. Night at the Museum 2.5/4 2.5/4
708. A Night at the Opera 2.5/4 3.0/4
709. The Night Before (2015) 2.5/4 2.5/4
710. Nightcrawler 3.5/4 3.3/4
711. Night Gallery 3.0/4 2.8/4
712. The Night of the Hunter 3.0/4 3.3/4
713. The Night of the Iguana 2.5/4 2.7/4
714. Night of the Living Dead (1968) 2.5/4 3.1/4
715. The Nightmare Before Christmas 4.0/4 3.1/4
716. A Nightmare on Elm Street (1984) 3.0/4 3.0/4
717. A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge 1.5/4 2.3/4
718. Nim's Island 2.0/4 2.3/4
719. Nine to Five 3.5/4 2.8/4
720. Noah (2014) 3.0/4 2.5/4
721. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
722. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
723. North Sea Texas ( Noordzee, Texas ) 2.5/4 2.9/4
724. The Notebook (2004) 2.5/4 3.0/4
725. Notting Hill 2.0/4 2.7/4
726. Not Without My Daughter 3.0/4 2.4/4
727. The Number 23 2.5/4 2.4/4
728. Nun, The ( religieuse, La - 2013 ) 3.0/4 2.7/4
729. O Brother Where Art Thou 3.5/4 3.0/4
730. October Sky 3.0/4 2.9/4
731. Oculus 2.5/4 2.7/4
732. Oliver! 3.0/4 2.9/4
733. Oliver & Company 2.5/4 2.7/4
734. The Omen (1976) 3.5/4 2.9/4
735. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
736. One Hour Photo 4.0/4 2.6/4
737. Open Season (2006) 1.5/4 2.4/4
738. Our Lips Are Sealed 1.5/4 2.3/4
739. The Outsiders (1983) 3.5/4 2.9/4
740. Osmosis Jones 1.5/4 2.2/4
741. Our Idiot Brother 2.5/4 2.4/4
742. Over the Hedge (2006) 2.0/4 2.6/4
743. The Pacifier 2.0/4 2.2/4
744. Palo Alto 2.5/4 2.6/4
745. The Panic in Needle Park 3.0/4 2.7/4
746. Panic Room 3.5/4 2.6/4
747. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
748. Paranoid Park 2.5/4 2.7/4
749. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
750. The Parent Trap (1961) 3.0/4 2.8/4
751. The Parent Trap (1998) 3.0/4 2.5/4
752. The Parent Trap II 2.0/4 2.2/4
753. Party Monster (2003) 3.0/4 2.5/4
754. Paths of Glory 3.0/4 3.3/4
755. Patrik Age 1.5 ( Patrik 1,5 ) 2.5/4 2.8/4
756. Paul 2.5/4 2.7/4
757. Paul Blart: Mall Cop 1.5/4 2.1/4
758. Paulie 3.0/4 2.1/4
759. Pay It Forward 2.5/4 2.6/4
760. Pearl Harbor 2.0/4 2.3/4
761. Pee Wee's Big Adventure 2.5/4 2.6/4
762. Penelope (2008) 2.5/4 2.7/4
763. The Perfect Man (2005) 2.0/4 2.3/4
764. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
765. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
766. Peter Pan (1960) 3.0/4 2.8/4
767. Peter Pan (1976) 3.0/4 2.5/4
768. Peter Pan (2003) 3.5/4 2.7/4
769. Pete's Dragon (1977) 2.0/4 2.7/4
770. The Phantom of the Opera (2004) 2.5/4 2.6/4
771. The Philadelphia Story 3.0/4 3.2/4
772. Pieces of April 3.0/4 2.7/4
773. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
774. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
775. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5/4 2.8/4
776. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.5/4 2.7/4
777. Pitch Perfect 2.5/4 2.9/4
778. The Place Beyond the Pines 3.0/4 3.0/4
779. Plan 9 from Outer Space 1.5/4 1.8/4
780. Planet of the Apes (1968) 3.5/4 3.1/4
781. Platoon 3.0/4 3.2/4
782. Pocahontas 3.0/4 2.7/4
783. The Polar Express 2.5/4 2.7/4
784. Pollyanna (1960) 3.0/4 2.8/4
785. Post Grad 1.0/4 1.7/4
786. Poltergeist (1982) 3.0/4 3.0/4
787. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 3.0/4 3.1/4
788. The Power of One 2.5/4 2.2/4
789. Practical Magic 2.5/4 2.6/4
790. Prancer 2.5/4 2.2/4
791. Premonition (2007) 2.5/4 2.4/4
792. Pretty Baby (1978) 3.0/4 2.7/4
793. Pretty in Pink 3.5/4 2.8/4
794. Prince Avalanche 3.5/4 3.1/4
795. The Prince of Egypt 4.0/4 2.9/4
796. Princess and the Cobbler, The ( Thief and the Cobbler, The ) 2.5/4 2.5/4
797. The Princess and the Frog 2.5/4 2.8/4
798. The Princess and the Goblin 2.5/4 2.4/4
799. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
800. The Princess Diaries 2.5/4 2.6/4
801. The Princess Diaries 2: Royal Engagement 2.0/4 2.2/4
802. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.5/4 3.2/4
803. Princess Protection Program 1.5/4 2.0/4
804. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
805. Prozac Nation 1.5/4 2.4/4
806. P.S., I Love You 2.5/4 2.5/4
807. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
808. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
809. Punch Drunk Love 2.5/4 2.8/4
810. The Purple Rose of Cairo 3.0/4 2.9/4
811. Quartet (2013) 2.5/4 2.8/4
812. Racing Stripes 1.5/4 2.2/4
813. Raiders of the Lost Ark 3.0/4 3.3/4
814. Rain Man 3.0/4 3.1/4
815. Raise Your Voice 2.0/4 2.3/4
816. Raising Arizona 3.0/4 2.9/4
817. Raising Helen 2.0/4 2.3/4
818. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
819. Reality Bites 2.5/4 2.7/4
820. Rear Window 3.5/4 3.3/4
821. Rebel Without a Cause 3.0/4 3.1/4
822. Red Eye 2.5/4 2.6/4
823. The Red Shoes (1948) 3.0/4 3.1/4
824. Regarding Henry 2.0/4 2.5/4
825. Remember Me (2010) 2.5/4 2.5/4
826. Remember the Titans 3.0/4 3.1/4
827. Rent 2.0/4 2.7/4
828. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
829. The Rescuers (1977) 2.5/4 2.7/4
830. The Rescuers Down Under 2.0/4 2.7/4
831. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
832. Return to Never Land 2.0/4 2.1/4
833. Return to Oz 2.5/4 2.4/4
834. Rise of the Guardians 2.5/4 2.9/4
835. Risky Business (1983) 2.5/4 2.7/4
836. The Road to El Dorado 2.5/4 2.6/4
837. Robots (2005) 2.0/4 2.5/4
838. Rock 'n' Roll High School 2.0/4 1.9/4
839. Rocky (1976) 2.5/4 3.2/4
840. The Rocky Horror Picture Show 3.5/4 2.8/4
841. Roman Holiday 3.5/4 3.2/4
842. The Roommate (2011) 1.5/4 2.1/4
843. Rosemary's Baby 3.0/4 3.0/4
844. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
845. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) 3.0/4 3.0/4
846. Rudolph the Red-Nosed Reindeer - The Movie (1998) 2.0/4 2.7/4
847. Rugrats in Paris 1.5/4 2.3/4
848. The Rugrats Movie 2.0/4 2.4/4
849. The Runaways (2010) 3.0/4 2.5/4
850. Running With Scissors 2.0/4 2.3/4
851. Rushmore 3.5/4 3.0/4
852. RV 1.0/4 2.0/4
853. Sabrina (1954) 3.0/4 3.1/4
854. Sailor Moon R the Movie: The Promise of the Rose ( Gekijô-ban - Bishôjo senshi Sêrâ Mûn R ) 2.5/4 1.9/4
855. The Sandlot 3.0/4 3.0/4
856. The Santa Clause (1994) 3.0/4 2.6/4
857. The Santa Clause 2 2.5/4 2.3/4
858. The Santa Clause 3: The Escape Clause 1.5/4 1.9/4
859. Santa Claus is Comin' to Town 3.0/4 3.0/4
860. Saved! 2.5/4 2.5/4
861. Saving Mr. Banks 3.5/4 3.0/4
862. Saw 2.5/4 2.9/4
863. Say Anything... 2.5/4 2.9/4
864. Scent of Green Papaya, The ( Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte ) 3.0/4 2.7/4
865. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
866. Science of Sleep, The ( Science des rêves, La ) 3.5/4 2.6/4
867. The School of Rock 2.0/4 2.7/4
868. Scooby-Doo 0.5/4 1.9/4
869. Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed 1.0/4 1.9/4
870. Scott Pilgrim vs. The World 3.0/4 2.9/4
871. Scream (1996) 3.0/4 2.8/4
872. Scream 2 2.5/4 2.5/4
873. Scream 3 2.0/4 2.2/4
874. Scream 4 2.5/4 2.6/4
875. Scrooge (1970) 3.0/4 2.8/4
876. Scrooged (1988) 2.5/4 2.7/4
877. Secondhand Lions 3.0/4 2.8/4
878. The Secret Life of Bees 3.5/4 2.8/4
879. The Secret Life of Walter Mitty (2013) 2.5/4 2.8/4
880. The Secret of Kells 3.0/4 3.1/4
881. The Secret of NIMH 3.5/4 2.9/4
882. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 3.0/4 3.1/4
883. Serenity (2005) 3.0/4 3.0/4
884. Se7en 3.5/4 3.3/4
885. Seventeen Again 2.0/4 1.8/4
886. The Seven Year Itch 2.5/4 2.7/4
887. Shallow Hal 2.0/4 2.2/4
888. Shark Tale 2.0/4 2.3/4
889. Shattered Glass 3.0/4 2.9/4
890. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
891. She's All That 2.0/4 2.1/4
892. She's the Man 2.0/4 2.6/4
893. Shine (1996) 3.0/4 2.9/4
894. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
895. The Shop Around the Corner 2.5/4 3.0/4
896. Short Term 12 3.0/4 3.3/4
897. Shrek 2.5/4 3.1/4
898. Shrek 2 2.5/4 2.8/4
899. Shrek the Third 2.0/4 2.4/4
900. Shrek Forever After 1.5/4 2.6/4
901. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
902. Sid and Nancy 3.0/4 2.9/4
903. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
904. Silent Hill 2.5/4 2.5/4
905. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
906. Singin' in the Rain 2.5/4 3.2/4
907. Sinister 2.5/4 2.8/4
908. To Sir, With Love 3.0/4 3.0/4
909. Sister Act 2.5/4 2.5/4
910. Sisterhood of the Traveling Pants 3.0/4 2.6/4
911. The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2.0/4 2.6/4
912. Sixteen Candles 3.0/4 2.9/4
913. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
914. The Skeleton Twins 3.0/4 2.8/4
915. Sky High (2005) 2.0/4 2.5/4
916. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
917. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
918. Sleepless in Seattle 3.0/4 2.7/4
919. Sleepover (2004) 1.5/4 2.0/4
920. Slumdog Millionaire 2.5/4 3.1/4
921. Smart House 2.0/4 2.5/4
922. Smoke Signals (1998) 2.5/4 2.7/4
923. Smokin' Aces 2.0/4 2.6/4
924. Snow White and the Huntsman 2.0/4 2.6/4
925. Snow White and the Seven Dwarfs 3.0/4 3.0/4
926. The Social Network 3.5/4 3.1/4
927. Some Kind of Wonderful 2.5/4 2.8/4
928. Some Like It Hot (1959) 2.5/4 3.2/4
929. Somewhere (2010) 2.5/4 2.6/4
930. Son's Room, The ( stanza del figlio, La ) 2.5/4 2.8/4
931. Sophie's Choice 3.5/4 2.9/4
932. Soul Surfer 2.5/4 2.9/4
933. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
934. Spanglish 2.5/4 2.3/4
935. Speak (2004) 2.5/4 2.5/4
936. Spice World 1.5/4 1.3/4
937. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
938. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
939. The Spiderwick Chronicles 2.5/4 2.6/4
940. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
941. Splash 2.5/4 2.5/4
942. The SpongeBob SquarePants Movie 2.5/4 2.6/4
943. Spring Breakers 2.0/4 2.3/4
944. Spy Hard 1.0/4 1.9/4
945. Spy Kids 2.5/4 2.1/4
946. The Squid and the Whale 3.0/4 2.9/4
947. St. Elmo's Fire 2.5/4 2.6/4
948. St. Vincent 2.5/4 3.0/4
949. Stand by Me 3.0/4 3.2/4
950. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
951. Stardust Memories 2.5/4 2.6/4
952. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.5/4 2.4/4
953. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.5/4 2.4/4
954. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
955. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
956. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
957. Star Wars: The Force Awakens 3.0/4 3.1/4
958. Steel Magnolias 3.0/4 2.9/4
959. Stephen King's It 1.5/4 2.8/4
960. Stranger Than Fiction 2.5/4 2.8/4
961. A Streetcar Named Desire 3.0/4 3.0/4
962. Submarine (2011) 3.5/4 2.8/4
963. Sucker Punch 2.0/4 2.3/4
964. Suddenly, Last Summer 2.5/4 2.7/4
965. Suicide Room ( Sala samobójców ) 1.5/4 2.2/4
966. Suicide Squad (2016) 2.0/4 2.3/4
967. Sullivan's Travels 3.0/4 3.0/4
968. Sunset Boulevard 3.0/4 3.3/4
969. Sunshine Cleaning 3.0/4 2.8/4
970. Superbad 2.5/4 2.9/4
971. Super 8 3.5/4 2.8/4
972. The Swan Princess 2.5/4 2.6/4
973. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.5/4 2.9/4
974. Sweet Home Alabama 2.5/4 2.6/4
975. Swing Kids (1993) 3.0/4 2.6/4
976. Swing Time 2.5/4 2.7/4
977. Sybil 3.0/4 2.9/4
978. Sydney White 2.0/4 2.5/4
979. The Tale of Despereaux 2.0/4 2.5/4
980. The Tangerine Bear: Home in Time for Christmas! 2.0/4 2.5/4
981. Tangled (2010) 2.5/4 3.1/4
982. Tarzan (1999) 3.5/4 2.8/4
983. Taxi Driver (1976) 3.5/4 3.3/4
984. Temple Grandin 3.0/4 3.0/4
985. Terms of Endearment 3.0/4 3.0/4
986. Terri 2.5/4 2.3/4
987. Thank You for Smoking 3.0/4 2.8/4
988. That's What I Am 2.0/4 2.5/4
989. Thirteen (2003) 2.5/4 2.6/4
990. The Thirteenth Year 1.5/4 1.7/4
991. This is England 3.0/4 3.0/4
992. This is the End 2.5/4 2.7/4
993. Thumbelina 2.5/4 2.4/4
994. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
995. To Be and to Have ( Être et avoir ) 2.5/4 2.7/4
996. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
997. Tomboy (2011) 3.0/4 2.7/4
998. Tommy (1975) 2.5/4 2.5/4
999. Toothless 2.0/4 2.3/4
1000. Tootsie 3.0/4 2.8/4
1001. Tower of Terror (1997) 2.5/4 2.5/4
1002. Toy Story 3.5/4 3.3/4
1003. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
1004. Toy Story 3 3.0/4 3.3/4
1005. Trainspotting 3.0/4 3.1/4
1006. Treasure Planet 2.5/4 2.8/4
1007. Trip to the Moon, A ( Voyage dans la lune, Le ) 3.5/4 3.1/4
1008. True Grit (2010) 2.5/4 3.1/4
1009. The Truman Show 2.5/4 3.0/4
1010. The Truth About Jane 2.5/4 2.8/4
1011. Tuck Everlasting 3.5/4 2.5/4
1012. Twilight (2008) 2.0/4 2.2/4
1013. Twilight Zone: The Movie 2.5/4 2.6/4
1014. The Unbearable Lightness of Being 3.0/4 2.6/4
1015. Under the Same Moon ( misma luna, La ) 3.0/4 2.7/4
1016. The Warriors (1979) 2.5/4 2.9/4
1017. The Uninvited (2009) 2.5/4 2.4/4
1018. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
1019. Up in the Air (2009) 3.0/4 2.9/4
1020. Uptown Girls 2.5/4 2.4/4
1021. Valentine's Day 1.5/4 2.2/4
1022. Velvet Goldmine 2.5/4 2.8/4
1023. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
1024. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
1025. V/H/S 2.0/4 2.3/4
1026. V/H/S/2 2.0/4 2.6/4
1027. The Village (2004) 2.5/4 2.4/4
1028. The Virgin Suicides 3.5/4 2.8/4
1029. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
1030. A Walk to Remember 2.5/4 2.6/4
1031. Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 3.0/4 2.8/4
1032. Wall-E 2.5/4 3.2/4
1033. Warm Bodies 3.0/4 2.8/4
1034. The War of the Worlds (2005) 2.5/4 2.6/4
1035. Warriors of Virtue 2.0/4 1.7/4
1036. Wartorn: 1861-2010 3.0/4 2.7/4
1037. The Watcher in the Woods 1.5/4 2.2/4
1038. The Waterboy (1998) 1.5/4 2.3/4
1039. The Water Horse: Legend of the Deep 3.0/4 2.5/4
1040. Water Lilies ( Naissance des pieuvres ) 3.5/4 2.8/4
1041. Wayne's World 2.5/4 2.8/4
1042. Way He Looks, The ( Hoje Eu Quero Voltar Sozinho ) 2.5/4 3.0/4
1043. The Way Way Back 3.0/4 3.0/4
1044. The Wedding Singer 3.0/4 2.7/4
1045. Weekend (2011) 3.0/4 3.0/4
1046. Welcome to the Dollhouse 3.0/4 2.8/4
1047. Welcome to the Rileys 2.0/4 2.5/4
1048. We Need to Talk About Kevin 3.0/4 3.0/4
1049. We of the Never Never 3.0/4 3.0/4
1050. We're Back, A Dinosaur's Story 2.5/4 2.2/4
1051. We're the Millers 2.5/4 2.9/4
1052. West Side Story (1961) 3.0/4 3.0/4
1053. Whale Rider 3.0/4 3.0/4
1054. What a Girl Wants 2.0/4 2.2/4
1055. What If ( F Word, The ) 3.0/4 2.7/4
1056. What's Eating Gilbert Grape 3.5/4 3.1/4
1057. What's New, Pussycat 2.5/4 2.5/4
1058. When Harry Met Sally... 2.5/4 2.9/4
1059. Where the Day Takes You 2.5/4 2.5/4
1060. Where the Heart Is (2000) 2.5/4 2.4/4
1061. Where the Wild Things Are 3.5/4 2.6/4
1062. The Wise Kids 2.5/4 2.8/4
1063. Whether You Like It or Not: The Story of Hedwig 3.0/4 3.0/4
1064. While We're Young 2.5/4 3.0/4
1065. Whip It! 3.0/4 2.8/4
1066. White Frog 1.5/4 2.0/4
1067. A Wrinkle in Time (2004) 2.5/4 2.5/4
1068. White Oleander 2.5/4 2.7/4
1069. Who Framed Roger Rabbit? 2.5/4 2.9/4
1070. The Wicker Man (2006) 1.5/4 1.5/4
1071. Wild Child (2009) 2.0/4 2.4/4
1072. Wild Child, The ( enfant sauvage, L') 4.0/4 2.7/4
1073. Wild Tigers I Have Known 3.5/4 2.7/4
1074. Wild Strawberries ( Smultronstället ) 3.5/4 3.2/4
1075. Willow 3.5/4 2.9/4
1076. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
1077. Wind Rises, The ( Kaze tachinu ) 3.0/4 3.1/4
1078. Wish Upon a Star 1.5/4 2.4/4
1079. The Witches (1990) 2.5/4 2.7/4
1080. Withnail & I 2.5/4 2.9/4
1081. The Woods (2006) 2.5/4 2.4/4
1082. Witches of Eastwick 1.5/4 2.7/4
1083. The Wiz 1.5/4 2.2/4
1084. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
1085. The Wolf of Wall Street 3.0/4 3.3/4
1086. The World According to Garp 2.5/4 2.8/4
1087. World's Greatest Dad 3.0/4 2.6/4
1088. Wristcutters: A Love Story 2.5/4 2.7/4
1089. The Year Without a Santa Claus 2.5/4 2.8/4
1090. The Yellow Brick Road and Beyond 2.5/4 2.8/4
1091. Yellow Submarine 3.0/4 2.8/4
1092. Yes Man 2.5/4 2.6/4
1093. You Again 2.0/4 2.2/4
1094. Young Frankenstein 2.5/4 3.2/4
1095. Yours, Mine and Ours (2005) 1.5/4 2.3/4
1096. You've Got Mail 3.0/4 2.5/4
1097. Zathura 2.5/4 2.4/4
1098. Zenon: Girl of the 21st Century 2.0/4 1.9/4
1099. Ziggy Stardust and the Spiders from Mars 2.5/4 2.3/4
1100. Ten Thousand Saints ( 10,000 Saints ) 2.5/4 2.5/4
1101. Girls Just Want to Have Fun 1.5/4 2.4/4
1102. Minions (2015) 2.0/4 2.4/4
1103. Sling Blade 3.5/4 3.1/4
1104. A Single Man 3.0/4 2.9/4
1105. Beginners 2.5/4 2.9/4
1106. Seashore ( Beira-Mar ) 2.5/4 2.9/4
1107. Wizards of Waverly Place: The Movie 1.5/4 1.7/4
1108. Maniac (1934) 2.0/4 1.9/4
1109. The Beast of Yucca Flats 1.0/4 1.0/4
1110. Attack of the Giant Leeches 1.5/4 1.6/4
1111. The Out List 2.5/4 2.7/4
1112. The Monster Walks 1.5/4 1.6/4
1113. The Corpse Vanishes 1.5/4 1.9/4
1114. The Little Shop of Horrors (1960) 2.5/4 2.5/4
1115. Gladiator (2000) 2.5/4 3.2/4
1116. D.E.B.S. (2004) 1.5/4 2.3/4
1117. Finding Dory 2.5/4 3.0/4
1118. Thelma & Louise 3.0/4 2.9/4
1119. Barbarella 2.5/4 2.1/4
1120. Foxfire (1996) 2.0/4 2.3/4
1121. Tremors 2.0/4 2.7/4
1122. National Lampoon's Animal House 2.0/4 3.0/4
1123. Memento 3.5/4 3.2/4
1124. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 3.0/4 3.1/4
1125. Mama (2013) 2.5/4 2.6/4
1126. Hunt for the Wilderpeople 3.5/4 3.2/4
1127. Eraserhead 2.5/4 2.9/4
1128. Show Me Love ( Fucking Åmål ) 2.5/4 2.8/4
1129. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) 2.5/4 3.0/4
1130. The Fly (1958) 3.0/4 2.6/4
1131. Pete's Dragon (2016) 2.5/4 2.7/4
1132. Chasing Amy 2.0/4 2.7/4
1133. Do I Sound Gay? 2.0/4 2.3/4
1134. Gayby Baby 2.0/4 2.5/4
1135. When Marnie Was There ( Omoide no Mânî ) 2.5/4 3.2/4
1136. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 2.0/4 2.9/4
1137. Earth Girls are Easy 2.0/4 2.1/4
1138. Pink Flamingos 3.0/4 2.3/4
1139. Frankenhooker 3.0/4 2.1/4
1140. Funny Face (1957) 2.5/4 2.8/4
1141. Basket Case 2.5/4 2.2/4
1142. Sita Sings the Blues 2.5/4 2.7/4
1143. Persepolis 3.0/4 3.0/4
1144. Iris (2014) 2.5/4 2.8/4
1145. Animal Farm (1954) 2.5/4 2.9/4
1146. How to Win at Checkers (Every Time) 3.0/4 3.0/4
1147. Doctor Strange (2016) 2.5/4 3.0/4
1148. Mona Lisa Smile 2.5/4 2.5/4
1149. Akeelah and the Bee 2.5/4 2.9/4
1150. The Forgotten Maggies 2.5/4 2.3/4
1151. Last Summer (2013) 2.5/4 2.8/4
1152. Superstar: The Karen Carpenter Story 2.5/4 2.5/4
1153. Fantastic Beasts and Where to Find Them 3.0/4 2.8/4
1154. Begin Again 2.5/4 2.9/4
1155. Keanu 2.0/4 2.4/4
1156. Atonement (2007) 3.0/4 2.9/4
1157. The Hours (2002) 3.0/4 2.8/4
1158. Pink Mirror, The ( Gulabi Aaina ) 1.5/4 2.3/4
1159. Endgame (2000) 2.5/4 2.8/4
1160. Soapdish 2.0/4 2.4/4
1161. Spun 2.0/4 2.4/4
1162. Rogue One: A Star Wars Story 2.5/4 3.1/4
1163. The Godfather 3.0/4 3.5/4
1164. Little Men (2016) 2.5/4 3.1/4
1165. The Birdcage 2.5/4 2.7/4
1166. From Afar ( Desde allá ) 2.5/4 2.7/4
1167. If These Walls Could Talk 2 2.5/4 2.7/4
1168. La La Land 2.5/4 3.1/4
1169. Duma 2.5/4 3.0/4
1170. The Fifth Element 2.0/4 2.9/4
1171. Behind the Camera: The Unauthorized Story of 'Three's Company' 2.0/4 2.0/4
1172. Cloudburst (2013) 2.5/4 2.8/4
1173. Closet Monster 2.5/4 2.9/4
1174. Gueros ( Güeros ) 2.5/4 3.2/4
1175. Monster (2003) 3.5/4 2.9/4
1176. Aimee & Jaguar 3.0/4 3.0/4
1177. Boy (2010) 3.0/4 2.7/4
1178. Stop Making Sense 2.5/4 3.0/4
1179. Camp X-Ray 3.0/4 2.6/4
1180. Mark Twain 2.5/4 2.8/4
1181. Heroes of Evil, The ( héroes del mal, Los ) 2.5/4 2.8/4
1182. Perfect Obedience ( Obediencia perfecta ) 3.0/4 3.0/4
1183. It Follows 3.0/4 3.0/4
1184. Sing Street 2.5/4 3.1/4
1185. Boogie Nights 3.0/4 3.1/4
1186. Safe (1995) 2.5/4 2.9/4
1187. Ghost Story (1981) 2.0/4 2.0/4
1188. Sleepwalk with Me 1.5/4 2.9/4
1189. Shakespeare in Love 2.5/4 2.8/4
1190. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.0/4 3.1/4
1191. This is Spinal Tap 2.5/4 3.1/4
1192. Coming Through The Rye 1.5/4 2.5/4
1193. Grosse Point Blank 2.0/4 2.8/4
1194. Blackfish 3.0/4 3.2/4
1195. Super Size Me 2.0/4 2.8/4
1196. Clouds of Sils Maria 3.0/4 2.9/4
1197. 9 3.0/4 2.8/4
1198. It (2017) 3.0/4 3.0/4
1199. Fast Food Nation 2.5/4 2.4/4
1200. Food, Inc. 2.5/4 3.0/4
1201. The Blackcoat's Daughter 2.5/4 2.2/4
1202. Split (2017) 3.0/4 2.9/4
1203. Death Note (2017) 2.0/4 1.5/4
1204. To Have and Have Not 2.5/4 3.0/4
1205. Gattaca 2.5/4 2.9/4
1206. Other People 3.0/4 3.0/4
1207. Teeth 3.0/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name