Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Conjuring | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Prestige (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Django Unchained | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Shutter Island | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | The Artist | 4.0/4 | 3.2/4 |



