Top Movie List by scunaclaf

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight 3.0/4 3.4/4
2. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
3. The Departed 3.5/4 3.3/4
4. Die Hard 3.5/4 3.3/4
5. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
6. The Bourne Ultimatum 3.5/4 3.2/4
7. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
8. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
9. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
10. Ferris Bueller's Day Off 2.5/4 3.1/4
11. Rocky (1976) 3.5/4 3.2/4
12. The Terminator 4.0/4 3.1/4
13. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
14. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
15. Casino 3.5/4 3.2/4
16. Heat (1995) 3.0/4 3.2/4
17. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
18. The Hangover 3.5/4 3.0/4
19. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
20. Rain Man 3.5/4 3.1/4
21. Children of Men 2.5/4 3.1/4
22. Silver Linings Playbook 3.5/4 3.1/4
23. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
24. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
25. The Social Network 3.0/4 3.1/4
26. Walk the Line 3.0/4 3.1/4
27. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
28. Ocean's Eleven (2001) 3.5/4 3.0/4
29. Lethal Weapon 4.0/4 3.0/4
30. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
31. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
32. Rise of the Planet of the Apes 2.5/4 3.0/4
33. A Few Good Men 3.5/4 3.0/4
34. The Fighter (2010) 4.0/4 3.1/4
35. Superbad 3.5/4 2.9/4
36. Primal Fear 3.0/4 3.1/4
37. Boyz n the Hood 3.5/4 3.1/4
38. Moneyball 3.0/4 3.1/4
39. The Hurt Locker 3.0/4 3.1/4
40. In Bruges 3.5/4 3.1/4
41. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) 3.0/4 3.1/4
42. American Psycho 2.5/4 3.0/4
43. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
44. Gangs of New York (2002) 2.5/4 3.0/4
45. The Town (2010) 3.5/4 3.0/4
46. Training Day 4.0/4 3.0/4
47. Crash (2005) 2.5/4 2.9/4
48. Midnight Express 2.5/4 3.1/4
49. Fast Five 3.5/4 2.9/4
50. The Pursuit of Happyness 3.5/4 3.0/4
51. Gone Baby Gone 3.0/4 3.0/4
52. Rambo: First Blood 3.0/4 3.0/4
53. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
54. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 2.5/4 3.0/4
55. Home Alone 2.5/4 2.9/4
56. Planes, Trains & Automobiles 3.5/4 3.0/4
57. End of Watch 3.5/4 3.1/4
58. Big 3.0/4 3.0/4
59. Die Hard: With a Vengeance 3.5/4 2.9/4
60. Beverly Hills Cop 3.0/4 2.9/4
61. Live Free or Die Hard 3.5/4 2.9/4
62. The 40 Year-Old Virgin 3.5/4 2.9/4
63. Easy A 2.0/4 2.9/4
64. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
65. Milk 2.5/4 3.0/4
66. Independence Day (1996) 2.5/4 2.8/4
67. The Game (1997) 4.0/4 3.0/4
68. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
69. Up in the Air (2009) 2.5/4 2.9/4
70. Collateral 4.0/4 2.9/4
71. The Insider 4.0/4 3.0/4
72. Changeling (2008) 3.5/4 2.9/4
73. Midnight Run 4.0/4 3.0/4
74. I Love You, Man 3.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name