Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Casablanca | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Notebook (2004) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Gone with the Wind | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Philadelphia Story | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Pretty Woman | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Roman Holiday | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Harold and Maude | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Doctor Zhivago | N/A | 3.1/4 | |
| 12. | Some Like It Hot (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Pride and Prejudice (2005) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | West Side Story (1961) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Annie Hall | N/A | 3.1/4 | |
| 16. | When Harry Met Sally... | N/A | 2.9/4 |



