MOVIES that I love
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Kill Bill: Volume 1 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Jaws | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Lion King (1994) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | The Breakfast Club | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Toy Story | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | City of God ( Cidade de Deus ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | The Dark Knight | 3.0/4 | 3.4/4 |



