Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Dark Knight | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Matrix | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Kill Bill: Volume 1 | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Inglourious Basterds (2009) | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Taken (2009) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Kill Bill: Volume 2 | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Fugitive (1993) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Goldfinger | 1.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Live Free or Die Hard | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Boondock Saints | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Skyfall | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Die Hard: With a Vengeance | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Rambo: First Blood | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Iron Man 2 | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | From Russia with Love | 1.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Rock | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Red (2010) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Die Hard 2: Die Harder | 2.0/4 | 2.7/4 |



