Watched in 2015 by tonks76

Watched in 2015

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Hobbit: The Battle of Five Armies 1.5/4 2.8/4
2. Fantastic Four (2005) 3.5/4 2.1/4
3. Exodus: Gods and Kings (2014) 1.5/4 2.2/4
4. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
5. Fruitvale Station 3.5/4 3.2/4
6. 4 Months, 3 Weeks and 2 Days ( 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile ) 3.0/4 2.9/4
7. Edge of Heaven, The ( Auf der anderen Seite ) 3.0/4 3.0/4
8. This is Where I Leave You 3.0/4 2.6/4
9. Boyhood 3.5/4 3.1/4
10. The Theory of Everything 4.0/4 3.1/4
11. Still Alice 3.5/4 3.0/4
12. The Lego Movie 3.5/4 3.1/4
13. The Boxtrolls 3.0/4 2.7/4
14. Big Hero 6 4.0/4 3.2/4
15. Gone Girl 3.0/4 3.2/4
16. Penguins of Madagascar 2.0/4 2.6/4
17. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) 3.5/4 3.2/4
18. The Imitation Game 3.5/4 3.1/4
19. Nightcrawler 3.0/4 3.3/4
20. Atlas Shrugged: Part I 1.5/4 2.2/4
21. Atlas Shrugged: Part II 2.0/4 2.2/4
22. Atlas Shrugged: Who Is John Galt? 1.0/4 2.0/4
23. Into the Woods (2014) 4.0/4 2.7/4
24. Winter's Bone 3.0/4 2.9/4
25. American Sniper 3.0/4 3.0/4
26. St. Vincent 3.5/4 3.0/4
27. Maps to the Stars 2.5/4 2.5/4
28. The Hundred-Foot Journey 3.5/4 2.7/4
29. Kingsman: The Secret Service 3.5/4 3.0/4
30. The A-Team 0.5/4 2.6/4
31. The Crazies (2010) 2.5/4 2.6/4
32. Perfect Sense 2.0/4 2.5/4
33. A Most Violent Year 2.0/4 2.9/4
34. Unbroken 2.5/4 2.8/4
35. Wild (2014) 3.0/4 3.0/4
36. Cake (2015) 3.0/4 2.5/4
37. The Color of Time 1.0/4 1.5/4
38. What If ( F Word, The ) 2.5/4 2.7/4
39. The Canal 2.0/4 2.2/4
40. Lilting 3.0/4 2.7/4
41. The Iceman (2013) 3.0/4 2.9/4
42. The Mortal Instruments: City of Bones 2.0/4 2.3/4
43. Hector and the Search for Happiness 3.5/4 2.3/4
44. Selma 4.0/4 3.0/4
45. Stuck in Love ( Writers ) 2.0/4 3.0/4
46. Whiplash (2014) 3.5/4 3.4/4
47. Love, Rosie 3.0/4 2.5/4
48. 20,000 Days on Earth 2.0/4 2.5/4
49. The Drop (2014) 1.5/4 2.9/4
50. Wind Rises, The ( Kaze tachinu ) 2.0/4 3.1/4
51. Before I Go to Sleep 2.5/4 2.5/4
52. Big Eyes 3.0/4 2.9/4
53. Pride (2014) 3.0/4 3.2/4
54. The Skeleton Twins 3.0/4 2.8/4
55. The Avengers: Age of Ultron 3.0/4 2.9/4
56. Two Days, One Night ( Deux jours, une nuit ) 3.0/4 3.1/4
57. An Episode in the Life of an Iron Picker ( Epizoda u zivotu beraca zeljeza ) 2.5/4 2.0/4
58. The Atticus Institute 0.5/4 2.2/4
59. Jamie Marks is Dead 1.5/4 2.4/4
60. Brave (2012) 4.0/4 2.9/4
61. Inside Out (2015) 3.5/4 3.3/4
62. 3 Days to Kill 3.0/4 2.6/4
63. A Long Way Down 3.0/4 2.5/4
64. Once Upon a Time in America 2.5/4 3.2/4
65. The Girl in the Café 2.0/4 2.6/4
66. The Evil Dead (1983) 2.0/4 3.0/4
67. The Brothers Bloom 2.0/4 2.6/4
68. Spy Game 2.5/4 2.6/4
69. W. 2.5/4 2.5/4
70. West Side Story (1961) 2.5/4 3.0/4
71. The Manchurian Candidate (2004) 2.5/4 2.7/4
72. Police Academy 2.5/4 2.5/4
73. My Summer of Love 2.0/4 2.6/4
74. Surviving Christmas 1.0/4 2.0/4
75. Wendy and Lucy 2.0/4 2.6/4
76. Boogeyman (2005) 0.5/4 1.4/4
77. Peacock (2010) 2.0/4 2.5/4
78. Ex Machina 3.0/4 3.2/4
79. Woman in Gold 3.5/4 2.9/4
80. Edge of Tomorrow 3.5/4 3.1/4
81. P.S. 2.0/4 2.2/4
82. Jurassic World 2.0/4 2.7/4
83. Under the Skin (2014) 1.0/4 2.9/4
84. Memoirs of a Geisha 3.5/4 2.8/4
85. Bobby Jones: Stroke of Genius 3.0/4 2.3/4
86. The Double (2014) 1.0/4 2.6/4
87. Into the Storm (2014) 0.5/4 2.5/4
88. Autómata 2.5/4 2.5/4
89. dernier tunnel, Le 2.5/4 2.8/4
90. Spy (2015) 4.0/4 2.6/4
91. The Day of the Jackal 3.0/4 2.9/4
92. The Losers (2010) 4.0/4 2.5/4
93. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
94. Iron Sky 2.5/4 2.2/4
95. Predestination 3.0/4 2.9/4
96. Beauty and the Beast ( belle et la bête, La - 2014 ) 3.0/4 3.2/4
97. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
98. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
99. Monsters (2010) 3.0/4 2.5/4
100. The Secret of Moonacre 2.5/4 2.2/4
101. The Accidental Husband 2.5/4 2.6/4
102. The Man from U.N.C.L.E. 2.5/4 2.8/4
103. A Little Chaos 3.5/4 2.5/4
104. Pride and Glory 2.0/4 2.2/4
105. Bunraku 3.5/4 2.5/4
106. Set Fire to the Stars 3.0/4 2.4/4
107. Trainwreck 3.5/4 2.5/4
108. A Walk Among the Tombstones 2.0/4 2.7/4
109. At the Devil's Door 2.5/4 2.7/4
110. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
111. Melinda and Melinda 1.5/4 2.1/4
112. The Invention of Lying 3.0/4 2.4/4
113. Tomorrowland 3.5/4 2.5/4
114. Robin Hood: Prince of Thieves 4.0/4 2.7/4
115. Good, the Bad, the Weird, The ( Joheunnom nabbeunnom isanghannom ) 3.5/4 2.9/4
116. G.I. Joe: The Rise of Cobra 0.5/4 2.2/4
117. The Internship 2.5/4 2.4/4
118. Calvary 3.5/4 3.0/4
119. The Longest Week 2.0/4 1.9/4
120. Lucy (2014) 3.0/4 2.7/4
121. Sabotage (2014) 1.0/4 2.2/4
122. The Purge: Anarchy 0.5/4 2.5/4
123. Need for Speed 2.5/4 2.6/4
124. Oculus 1.5/4 2.7/4
125. I Origins 2.0/4 2.7/4
126. John Wick 2.5/4 3.1/4
127. Crimson Peak 2.0/4 2.6/4
128. The Last Station (2009) 3.5/4 2.5/4
129. Shine a Light 2.0/4 2.7/4
130. Miss Julie (2014) 1.5/4 1.9/4
131. The Martian 4.0/4 3.2/4
132. Mad Max: Fury Road 3.0/4 3.2/4
133. Gulliver's Travels (2010) 1.0/4 1.8/4
134. Nick and Norah's Infinite Playlist 2.0/4 2.6/4
135. Frank (2014) 2.5/4 2.9/4
136. Welcome to Me 3.0/4 2.4/4
137. Silver Linings Playbook 3.0/4 3.1/4
138. Triage 3.0/4 2.7/4
139. Anna ( Mindscape ) 2.0/4 2.6/4
140. Robin Hood (2010) 3.0/4 2.5/4
141. Saving Mr. Banks 3.0/4 3.0/4
142. Winter's Tale (2014) 1.5/4 2.2/4
143. Jolene 2.0/4 2.4/4
144. Dead Man Down 2.5/4 2.5/4
145. Lawless (2012) 2.0/4 2.9/4
146. The Guard (2011) 3.0/4 2.8/4
147. Ordinary Decent Criminal 2.5/4 2.4/4
148. Mr. Holmes 3.0/4 2.8/4
149. Far from the Madding Crowd (2015) 2.5/4 2.8/4
150. Stone of Destiny 3.0/4 3.0/4
151. Marshland ( isla mínima, La ) 3.0/4 3.2/4
152. Playing It Cool 0.5/4 2.3/4
153. Life's a Breeze 3.5/4 2.9/4
154. For Those in Peril (2014) 3.0/4 3.0/4
155. The Company (2003) 1.5/4 2.3/4
156. Child, The ( enfant, L' ) 2.5/4 2.8/4
157. Captain America: The Winter Soldier 4.0/4 3.1/4
158. Other Side of the Street, The ( outro lado da rua, O ) 3.0/4 3.0/4
159. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
160. Pirate Radio ( Boat That Rocked, The ) 3.0/4 2.7/4
161. Before We Go 2.5/4 2.4/4
162. The Fantastic Four (2015) 3.0/4 1.8/4
163. The Loft 1.5/4 1.8/4
164. Vicky Cristina Barcelona 1.5/4 2.7/4
165. Coriolanus 2.5/4 2.6/4
166. Cassandra's Dream 1.5/4 2.5/4
167. The Brothers Grimm 3.0/4 2.4/4
168. Doubt 3.5/4 3.1/4
169. Rust and Bone ( De rouille et d'os ) 3.5/4 3.0/4
170. Stone (2010) 1.0/4 2.3/4
171. Suite Française 3.0/4 2.5/4
172. Stolen (2010) 2.0/4 2.3/4
173. The Way Back (2011) 2.5/4 2.8/4
174. Bullhead ( Rundskop ) 3.5/4 2.8/4
175. Stage Beauty 3.5/4 2.5/4
176. Syriana 3.0/4 2.6/4
177. Stay (2005) 1.0/4 2.5/4
178. Doom 2.0/4 1.8/4
179. Departures ( Okuribito ) 3.0/4 3.1/4
180. Flashbacks of a Fool 2.0/4 2.3/4
181. The Imaginarium of Doctor Parnassus 1.0/4 2.5/4
182. The Hunger Games: Mockingjay Part 2 2.5/4 2.4/4
183. Victor Frankenstein (2015) 0.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name