My Top Movies of 2013 (So Far)
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 12 Years a Slave | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Man of Steel | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | The Conjuring | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Hunger Games: Catching Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Secret Life of Walter Mitty (2013) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Great Gatsby (2013) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Rush (2013) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Belle (2014) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Pacific Rim | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Wind Rises, The ( Kaze tachinu ) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Star Trek Into Darkness | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | 42 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Captain Phillips | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Gravity | 3.0/4 | 3.1/4 |



