Watched by Camryn

Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
2. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
3. The Matrix 3.0/4 3.2/4
4. Inception 2.0/4 3.3/4
5. Psycho (1960) 3.0/4 3.3/4
6. Casablanca 3.0/4 3.3/4
7. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
8. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
9. Apocalypse Now 3.5/4 3.3/4
10. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
11. American Beauty 3.5/4 3.1/4
12. Rear Window 3.5/4 3.3/4
13. The Avengers (2012) 2.0/4 3.3/4
14. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
15. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
16. Wall-E 4.0/4 3.2/4
17. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
18. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
19. The Princess Bride 3.5/4 3.2/4
20. Avatar 3.0/4 3.0/4
21. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
22. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
23. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
24. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
25. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
26. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
27. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
28. A Clockwork Orange 3.5/4 3.1/4
29. The Breakfast Club 3.5/4 3.2/4
30. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
31. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
32. The Pianist 3.0/4 3.2/4
33. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
34. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
35. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.0/4 3.1/4
36. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
37. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 2.0/4 3.2/4
38. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
39. Vertigo (1958) 3.0/4 3.2/4
40. Star Trek 3.5/4 3.1/4
41. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 2.0/4 3.2/4
42. Captain America: The Winter Soldier 2.5/4 3.1/4
43. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
44. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
45. Monsters, Inc. 3.0/4 3.2/4
46. The King's Speech 4.0/4 3.2/4
47. Beauty and the Beast (1991) 3.0/4 3.2/4
48. Requiem for a Dream 3.5/4 3.1/4
49. Amadeus 3.0/4 3.2/4
50. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
51. The Great Escape 3.0/4 3.3/4
52. Office Space 4.0/4 3.1/4
53. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
54. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
55. ET: The Extra-Terrestrial 2.0/4 3.1/4
56. Titanic (1997) 1.0/4 3.0/4
57. Tangled (2010) 2.5/4 3.1/4
58. Sunset Boulevard 3.0/4 3.3/4
59. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
60. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.0/4 3.2/4
61. Shrek 1.0/4 3.1/4
62. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
63. The Help 3.0/4 3.2/4
64. Catch Me if You Can 4.0/4 3.1/4
65. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
66. Rain Man 3.0/4 3.1/4
67. The Incredibles 3.0/4 3.1/4
68. All About Eve 3.5/4 3.3/4
69. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
70. A Beautiful Mind 4.0/4 3.1/4
71. Into the Wild 4.0/4 3.1/4
72. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
73. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
74. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
75. On the Waterfront 4.0/4 3.3/4
76. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 1.5/4 3.1/4
77. Zombieland 3.5/4 3.0/4
78. The Perks of Being a Wallflower 2.0/4 3.2/4
79. Trainspotting 4.0/4 3.1/4
80. Gravity 1.0/4 3.1/4
81. The Great Dictator 3.0/4 3.3/4
82. The Treasure of the Sierra Madre 1.0/4 3.2/4
83. Little Miss Sunshine 4.0/4 3.1/4
84. The Hobbit: An Unexpected Journey 2.0/4 3.0/4
85. Willy Wonka & the Chocolate Factory 2.0/4 3.1/4
86. Silver Linings Playbook 2.0/4 3.1/4
87. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
88. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
89. The Artist 4.0/4 3.2/4
90. Blazing Saddles 2.5/4 3.1/4
91. The Sound of Music 2.5/4 3.1/4
92. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
93. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
94. The Grapes of Wrath 3.0/4 3.2/4
95. Annie Hall 2.0/4 3.1/4
96. Moonrise Kingdom 2.5/4 3.2/4
97. The Elephant Man 4.0/4 3.2/4
98. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
99. Dial M for Murder 3.0/4 3.2/4
100. Harry Potter and the Half-Blood Prince 2.0/4 3.0/4
101. The Social Network 2.5/4 3.1/4
102. Toy Story 2 3.0/4 3.1/4
103. The Notebook (2004) 1.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name