Top Comedy Movie List by Super Kev

Top Comedy

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fast Times at Ridgemont High 4.0/4 2.9/4
2. Airplane! 4.0/4 3.0/4
3. Johnny Dangerously 4.0/4 2.4/4
4. Ace Ventura: Pet Detective 4.0/4 2.6/4
5. The Jerk 4.0/4 2.9/4
6. National Lampoon's Animal House 4.0/4 3.0/4
7. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
8. National Lampoon's European Vacation 4.0/4 2.4/4
9. National Lampoon's Christmas Vacation 4.0/4 2.9/4
10. National Lampoon's Vacation 4.0/4 2.9/4
11. Scrooged (1988) 4.0/4 2.7/4
12. Revenge of the Nerds 4.0/4 2.6/4
13. Better Off Dead N/A 2.8/4
14. One Crazy Summer N/A 2.5/4
15. Caddyshack 4.0/4 3.0/4
16. The Wedding Crashers 4.0/4 2.7/4
17. Dumb and Dumber 4.0/4 2.8/4
18. Airplane II: The Sequel 4.0/4 2.3/4
19. The Naked Gun: From the Files of Police Squad! 4.0/4 2.8/4
20. Coming to America 4.0/4 2.8/4
21. Sixteen Candles 4.0/4 2.9/4
22. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
23. Half Baked 4.0/4 2.7/4
24. Liar Liar 3.0/4 2.6/4
25. There's Something About Mary 3.5/4 2.8/4
26. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
27. Happy Gilmore 3.0/4 2.8/4
28. The Waterboy (1998) 4.0/4 2.3/4
29. The Wedding Singer 4.0/4 2.7/4
30. Four Rooms 3.5/4 2.6/4
31. Tommy Boy 3.0/4 2.8/4
32. Black Sheep (1996) 4.0/4 2.4/4
33. Funny Farm (1988) 4.0/4 2.4/4
34. Major League 4.0/4 2.8/4
35. Spies Like Us 3.5/4 2.5/4
36. The Money Pit 3.0/4 2.4/4
37. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
38. Patch Adams 4.0/4 2.4/4
39. Trading Places 3.5/4 2.9/4
40. Big 3.5/4 3.0/4
41. Mars Attacks! 4.0/4 2.3/4
42. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
43. Robin Hood: Men in Tights 3.5/4 2.6/4
44. Wayne's World 3.0/4 2.8/4
45. Raising Arizona 3.5/4 2.9/4
46. Swingers 4.0/4 2.8/4
47. Vegas Vacation 3.0/4 2.3/4
48. Smokey and the Bandit 4.0/4 2.8/4
49. Blazing Saddles 3.0/4 3.1/4
50. The Ice Pirates 4.0/4 2.4/4

Recent Comments

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 05:51 PM CT

Top Comedy List comment

Are you KIDDING me?!?! I KNEW I was waiting to do my comedy list but JEEZ! This was my hardest list put together (prolly cuz I rate 23-34 about the same. Sigh, anyway, here we are!

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name