Watched by kylie

Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fight Club N/A 3.3/4
2. The Godfather N/A 3.5/4
3. The Dark Knight N/A 3.4/4
4. Pulp Fiction N/A 3.4/4
5. Forrest Gump N/A 3.3/4
6. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring N/A 3.3/4
7. Lord of the Rings: The Return of the King N/A 3.4/4
8. The Matrix N/A 3.2/4
9. Inception N/A 3.3/4
10. The Silence of the Lambs N/A 3.4/4
11. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back N/A 3.4/4
12. Raiders of the Lost Ark N/A 3.3/4
13. Lord of the Rings: The Two Towers N/A 3.3/4
14. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
15. Star Wars: Episode IV - A New Hope N/A 3.3/4
16. Back to the Future N/A 3.3/4
17. Se7en N/A 3.3/4
18. Gladiator (2000) N/A 3.2/4
19. Braveheart (1995) N/A 3.2/4
20. The Lion King (1994) N/A 3.3/4
21. The Shining (1980) N/A 3.3/4
22. Terminator 2: Judgement Day N/A 3.2/4
23. Alien N/A 3.3/4
24. Toy Story N/A 3.3/4
25. Memento N/A 3.2/4
26. The Green Mile N/A 3.3/4
27. Batman Begins N/A 3.1/4
28. Rear Window N/A 3.3/4
29. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi N/A 3.2/4
30. The Dark Knight Rises N/A 3.2/4
31. The Sixth Sense N/A 3.2/4
32. Eternal Sunshine of the Spotless Mind N/A 3.1/4
33. Finding Nemo N/A 3.2/4
34. Jurassic Park N/A 3.2/4
35. Up (2009) N/A 3.3/4
36. Aliens N/A 3.3/4
37. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl N/A 3.1/4
38. Avatar N/A 3.0/4
39. The Wizard of Oz (1939) N/A 3.2/4
40. The Princess Bride N/A 3.2/4
41. To Kill a Mockingbird N/A 3.3/4
42. Toy Story 3 N/A 3.3/4
43. Jaws N/A 3.2/4
44. It's a Wonderful Life N/A 3.3/4
45. Blade Runner N/A 3.2/4
46. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) N/A 3.2/4
47. Iron Man (2008) N/A 3.1/4
48. The Big Lebowski N/A 3.1/4
49. Inglourious Basterds (2009) N/A 3.2/4
50. Monty Python and the Holy Grail N/A 3.2/4
51. Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) N/A 3.3/4
52. Fargo (1996) N/A 3.2/4
53. Stand by Me N/A 3.2/4
54. Gone with the Wind N/A 3.2/4
55. The Breakfast Club N/A 3.2/4
56. Ferris Bueller's Day Off N/A 3.1/4
57. Rocky (1976) N/A 3.2/4
58. Kill Bill: Volume 1 N/A 3.0/4
59. Django Unchained N/A 3.3/4
60. North by Northwest N/A 3.3/4
61. Edward Scissorhands N/A 3.1/4
62. Donnie Darko N/A 3.0/4
63. Shaun of the Dead N/A 3.1/4
64. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 N/A 3.2/4
65. Star Trek N/A 3.1/4
66. Good Will Hunting N/A 3.2/4
67. How to Train Your Dragon (2010) N/A 3.2/4
68. V for Vendetta N/A 3.0/4
69. The Prestige (2006) N/A 3.1/4
70. The Terminator N/A 3.1/4
71. Beauty and the Beast (1991) N/A 3.2/4
72. Monsters, Inc. N/A 3.2/4
73. Amadeus N/A 3.2/4
74. Requiem for a Dream N/A 3.1/4
75. Office Space N/A 3.1/4
76. Young Frankenstein N/A 3.2/4
77. The Great Escape N/A 3.3/4
78. Snatch N/A 3.1/4
79. The Exorcist (1973) N/A 3.1/4
80. Slumdog Millionaire N/A 3.1/4
81. Titanic (1997) N/A 3.0/4
82. Shrek N/A 3.1/4
83. Tangled (2010) N/A 3.1/4
84. X-Men: Days of Future Past N/A 3.2/4
85. Catch Me if You Can N/A 3.1/4
86. The Help N/A 3.2/4
87. Shutter Island N/A 3.1/4
88. Despicable Me N/A 3.1/4
89. The Goonies N/A 3.1/4
90. Mr. Smith Goes to Washington N/A 3.2/4
91. The Nightmare Before Christmas N/A 3.1/4
92. The Incredibles N/A 3.1/4
93. Tombstone N/A 3.1/4
94. Casino Royale (2006) N/A 3.1/4
95. Halloween (1978) N/A 3.2/4
96. The Hangover N/A 3.0/4
97. 300 N/A 2.9/4
98. Ghostbusters (1984) N/A 3.1/4
99. The Thing (1982) N/A 3.2/4
100. Ratatouille N/A 3.1/4
101. Kill Bill: Volume 2 N/A 3.0/4
102. Aladdin (1992) N/A 3.1/4
103. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban N/A 3.1/4
104. The Grand Budapest Hotel N/A 3.3/4
105. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 N/A 3.1/4
106. Zombieland N/A 3.0/4
107. The Wolf of Wall Street N/A 3.3/4
108. X-Men: First Class N/A 3.1/4
109. The Perks of Being a Wallflower N/A 3.2/4
110. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
111. Mystic River N/A 3.1/4
112. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
113. Dead Poets' Society N/A 3.1/4
114. Taken (2009) N/A 3.0/4
115. Willy Wonka & the Chocolate Factory N/A 3.1/4
116. Blazing Saddles N/A 3.1/4
117. The Hobbit: An Unexpected Journey N/A 3.0/4
118. Sin City N/A 3.0/4
119. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
120. A Christmas Story (1983) N/A 3.1/4
121. Walk the Line N/A 3.1/4
122. Wreck-It Ralph N/A 3.1/4
123. Silver Linings Playbook N/A 3.1/4
124. The Social Network N/A 3.1/4
125. Moonrise Kingdom 3.5/4 3.2/4
126. Night of the Living Dead (1968) N/A 3.1/4
127. Harry Potter and the Half-Blood Prince N/A 3.0/4
128. Apollo 13 N/A 3.1/4
129. Blood Diamond N/A 3.1/4
130. Almost Famous 3.0/4 3.1/4
131. Toy Story 2 N/A 3.1/4
132. Ocean's Eleven (2001) N/A 3.0/4
133. The Notebook (2004) N/A 3.0/4
134. Dances with Wolves N/A 3.1/4
135. Breakfast at Tiffany's N/A 3.1/4
136. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) N/A 3.1/4
137. Lock, Stock and Two Smoking Barrels N/A 3.1/4
138. 28 Days Later N/A 3.0/4
139. The Blind Side N/A 3.0/4
140. Kick-Ass N/A 3.0/4
141. Groundhog Day N/A 3.0/4
142. Skyfall N/A 3.1/4
143. Frankenstein (1931) N/A 3.2/4
144. 50/50 N/A 3.1/4
145. A Few Good Men N/A 3.0/4
146. Harry Potter and the Order of the Phoenix N/A 3.0/4
147. Harry Potter and the Sorcerer's Stone N/A 3.0/4
148. Predator (1987) N/A 3.0/4
149. Harry Potter and the Goblet of Fire N/A 3.0/4
150. The Blues Brothers N/A 3.1/4
151. Sling Blade N/A 3.1/4
152. Die Hard N/A 3.3/4
153. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
154. This is Spinal Tap 3.5/4 3.1/4
155. Close Encounters of the Third Kind N/A 3.1/4
156. Big Fish (2003) N/A 3.0/4
157. Interview with the Vampire N/A 3.0/4
158. Juno N/A 2.9/4
159. Remember the Titans N/A 3.1/4
160. Patton N/A 3.1/4
161. District 9 N/A 3.0/4
162. Hotel Rwanda N/A 3.1/4
163. Superbad N/A 2.9/4
164. What's Eating Gilbert Grape N/A 3.1/4
165. Evil Dead 2 N/A 3.1/4
166. Rise of the Planet of the Apes N/A 3.0/4
167. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) N/A 3.0/4
168. Frozen (2013) N/A 3.0/4
169. The Truman Show N/A 3.0/4
170. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) N/A 3.1/4
171. Dawn of the Dead (1979) N/A 3.1/4
172. Serenity (2005) N/A 3.0/4
173. The Crow (1994) 3.5/4 3.0/4
174. Moon N/A 3.1/4
175. A Charlie Brown Christmas N/A 3.1/4
176. Airplane! N/A 3.0/4
177. American Psycho N/A 3.0/4
178. The Intouchables N/A 3.2/4
179. Training Day N/A 3.0/4
180. Crash (2005) 3.0/4 2.9/4
181. Mary Poppins N/A 3.0/4
182. The Conjuring 3.0/4 3.1/4
183. (500) Days of Summer N/A 3.0/4
184. Batman (1989) N/A 2.9/4
185. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) N/A 2.9/4
186. The Little Mermaid (1989) N/A 3.0/4
187. The Hunger Games N/A 2.9/4
188. Army of Darkness N/A 3.0/4
189. Spider-Man N/A 2.9/4
190. Cast Away (2000) N/A 3.0/4
191. X2 - X-Men United N/A 2.9/4
192. X-Men N/A 2.9/4
193. 127 Hours N/A 3.0/4
194. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
195. Sherlock Holmes (2009) N/A 2.9/4
196. Fiddler on the Roof N/A 3.0/4
197. Dazed and Confused N/A 3.0/4
198. West Side Story (1961) N/A 3.0/4
199. O Brother Where Art Thou N/A 3.0/4
200. Santa Claus is Comin' to Town N/A 3.0/4
201. Harry Potter and the Chamber of Secrets N/A 2.9/4
202. How the Grinch Stole Christmas (1966) N/A 3.0/4
203. Beetlejuice ( Beetle Juice ) N/A 2.9/4
204. Kung Fu Panda N/A 3.0/4
205. High Fidelity 2.5/4 3.0/4
206. A Nightmare on Elm Street (1984) N/A 3.0/4
207. Black Hawk Down N/A 3.0/4
208. The Pursuit of Happyness N/A 3.0/4
209. Once N/A 3.1/4
210. End of Watch N/A 3.1/4
211. Miracle on 34th Street (1947) N/A 3.0/4
212. National Lampoon's Animal House N/A 3.0/4
213. Freaks (1932) 2.5/4 3.1/4
214. Planes, Trains & Automobiles N/A 3.0/4
215. The Evil Dead (1983) N/A 3.0/4
216. Coraline N/A 3.0/4
217. King Kong (1933) N/A 3.0/4
218. Thor N/A 2.9/4
219. Iron Man 2 N/A 2.8/4
220. Caddyshack N/A 3.0/4
221. Fast Five N/A 2.9/4
222. Friday N/A 3.0/4
223. Lady and the Tramp (1955) N/A 3.0/4
224. Rosemary's Baby N/A 3.0/4
225. Legends of the Fall N/A 3.0/4
226. Fruitvale Station 3.5/4 3.2/4
227. Rushmore 2.5/4 3.0/4
228. Home Alone N/A 2.9/4
229. Partly Cloudy N/A 3.0/4
230. Fantasia N/A 3.0/4
231. Snow White and the Seven Dwarfs N/A 3.0/4
232. Saw N/A 2.9/4
233. Brave (2012) N/A 2.9/4
234. The Sandlot N/A 3.0/4
235. Rudolph, the Red-Nosed Reindeer (1964) N/A 3.0/4
236. The Iron Giant N/A 3.0/4
237. Pinocchio (1940) N/A 3.0/4
238. Finding Neverland N/A 2.9/4
239. Moulin Rouge (2001) N/A 2.8/4
240. It's the Great Pumpkin, Charlie Brown N/A 3.0/4
241. Love Actually 2.0/4 2.9/4
242. Poltergeist (1982) N/A 3.0/4
243. Despicable Me 2 N/A 2.9/4
244. Looper N/A 2.9/4
245. The Place Beyond the Pines N/A 3.0/4
246. Ray N/A 3.0/4
247. Pride and Prejudice (2005) N/A 2.9/4
248. Robin Hood (1973) N/A 3.0/4
249. The Lost Boys N/A 2.9/4
250. Food, Inc. N/A 3.0/4
251. I Am Legend N/A 2.8/4
252. Raising Arizona 2.0/4 2.9/4
253. The Illusionist (2006) N/A 2.9/4
254. A Time to Kill (1996) N/A 2.9/4
255. Fast Times at Ridgemont High N/A 2.9/4
256. Independence Day (1996) N/A 2.8/4
257. Grease N/A 2.9/4
258. Sixteen Candles 2.5/4 2.9/4
259. Easy A N/A 2.9/4
260. The 40 Year-Old Virgin N/A 2.9/4
261. Alice in Wonderland (1951) N/A 2.9/4
262. National Lampoon's Christmas Vacation N/A 2.9/4
263. 21 Jump Street N/A 2.9/4
264. When Harry Met Sally... 2.5/4 2.9/4
265. As Good as it Gets N/A 2.9/4
266. Scott Pilgrim vs. The World N/A 2.9/4
267. Midnight in Paris (2011) N/A 3.0/4
268. Megamind N/A 2.9/4
269. The Omen (1976) N/A 2.9/4
270. Crazy, Stupid, Love. N/A 2.9/4
271. Zodiac (2007) N/A 2.9/4
272. Changeling (2008) N/A 2.9/4
273. The Curious Case of Benjamin Button N/A 2.9/4
274. Who Framed Roger Rabbit? N/A 2.9/4
275. Up in the Air (2009) N/A 2.9/4
276. Being John Malkovich 2.5/4 2.9/4
277. Ice Age N/A 2.9/4
278. Men in Black (1997) N/A 2.8/4
279. The Jungle Book (1967) N/A 2.9/4
280. Bridesmaids (2011) 2.5/4 2.9/4
281. Say Anything... 2.5/4 2.9/4
282. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest N/A 2.8/4
283. Terms of Endearment 2.5/4 3.0/4
284. Stardust (2007) N/A 2.9/4
285. Bambi N/A 2.9/4
286. I Love You, Man 2.5/4 2.9/4
287. Earth (2009) N/A 3.0/4
288. Sleepy Hollow N/A 2.8/4
289. Prometheus (2012) N/A 2.8/4
290. Mulan (1998) N/A 2.9/4
291. The Jerk N/A 2.9/4
292. Garden State 2.5/4 2.9/4
293. Field of Dreams N/A 2.9/4
294. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith N/A 2.8/4
295. The Spectacular Now 1.5/4 3.0/4
296. The Transformers (2007) N/A 2.8/4
297. Peter Pan (1953) N/A 2.9/4
298. The Sword in the Stone N/A 2.9/4
299. A Fish Called Wanda 2.5/4 2.9/4
300. Speed (1994) N/A 2.9/4
301. We're the Millers N/A 2.9/4
302. Role Models N/A 2.9/4
303. The Karate Kid (1984) N/A 2.9/4
304. Gremlins (1984) N/A 2.9/4
305. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) N/A 3.0/4
306. Forgetting Sarah Marshall N/A 2.8/4
307. Pitch Perfect N/A 2.9/4
308. An Affair to Remember 2.5/4 2.9/4
309. The Music Man N/A 3.0/4
310. October Sky N/A 2.9/4
311. National Lampoon's Vacation N/A 2.9/4
312. Atonement (2007) N/A 2.9/4
313. Knocked Up N/A 2.8/4
314. Dumbo (1941) N/A 2.9/4
315. A Bug's Life N/A 2.9/4
316. Watchmen N/A 2.8/4
317. Wallace and Gromit in A Close Shave N/A 3.0/4
318. The Count of Monte Cristo (2002) N/A 2.9/4
319. Waiting for Guffman N/A 3.0/4
320. Pretty Woman N/A 2.8/4
321. Happy Gilmore N/A 2.8/4
322. Cinderella (1950) N/A 2.9/4
323. A League of Their Own N/A 2.9/4
324. Orphanage, The ( orfanato, El ) 2.0/4 2.9/4
325. Dracula (1931) N/A 2.9/4
326. Winnie the Pooh N/A 3.0/4
327. We Need to Talk About Kevin N/A 3.0/4
328. Lawless (2012) N/A 2.9/4
329. Pineapple Express 2.5/4 2.8/4
330. Seven Pounds N/A 2.9/4
331. Sleeping Beauty (1959) N/A 2.9/4
332. The Last Samurai N/A 2.8/4
333. Never Let Me Go (2010) N/A 2.9/4
334. Limitless N/A 2.8/4
335. A Charlie Brown Thanksgiving N/A 2.9/4
336. The Descent (2006) N/A 2.9/4
337. Hellraiser (1987) N/A 2.8/4
338. The Ring (2002) N/A 2.7/4
339. 28 Weeks Later N/A 2.7/4
340. The Others (2001) N/A 2.8/4
341. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4
342. Dracula (1992) N/A 2.9/4
343. The Cabin in the Woods N/A 2.9/4
344. Underworld (2003) N/A 2.8/4
345. Devil's Advocate (1997) N/A 2.8/4
346. Insidious 2.5/4 2.8/4
347. Grindhouse N/A 2.8/4
348. Last House on the Left (1972) N/A 2.7/4
349. World War Z N/A 2.8/4
350. Stephen King's It N/A 2.8/4
351. Stir of Echoes 2.0/4 2.7/4
352. Drag Me to Hell N/A 2.7/4
353. 30 Days of Night N/A 2.6/4
354. Orphan N/A 2.8/4
355. Re-Animator N/A 2.8/4
356. Warm Bodies N/A 2.8/4
357. Ju-On: The Grudge N/A 2.8/4
358. Sinister 2.5/4 2.8/4
359. Godzilla ( Gojira ) N/A 2.9/4
360. Final Destination (2000) N/A 2.6/4
361. Insidious: Chapter 2 N/A 2.8/4
362. Pet Sematary (1989) N/A 2.6/4
363. The Hills Have Eyes (2006) N/A 2.6/4
364. Fallen (1998) 2.5/4 2.7/4
365. Paranormal Activity N/A 2.5/4
366. Child's Play (1988) N/A 2.6/4
367. 1408 N/A 2.6/4
368. The Crazies (2010) N/A 2.6/4
369. The Exorcism of Emily Rose N/A 2.6/4
370. Shutter (2005) N/A 2.7/4
371. Repo! The Genetic Opera! N/A 2.7/4
372. Halloween II (1981) N/A 2.6/4
373. Arachnophobia N/A 2.6/4
374. Firestarter (1984) N/A 2.6/4
375. Stoker (2013) 2.0/4 2.7/4
376. Creature from the Black Lagoon N/A 2.7/4
377. Session 9 N/A 2.6/4
378. The Awakening (2011) 2.5/4 2.6/4
379. Case 39 N/A 2.6/4
380. Wrong Turn (2003) N/A 2.6/4
381. Scream 4 N/A 2.6/4
382. Candyman (1992) N/A 2.5/4
383. The Woman in Black (2012) N/A 2.6/4
384. Mama (2013) N/A 2.6/4
385. The Amityville Horror (2005) N/A 2.5/4
386. Saw II N/A 2.5/4
387. Silent Hill N/A 2.5/4
388. The Strangers (2008) N/A 2.5/4
389. Saw VI N/A 2.6/4
390. Pandorum N/A 2.5/4
391. Haunting in Connecticut, The N/A 2.5/4
392. Oculus N/A 2.7/4
393. House of Usher (1960) N/A 2.7/4
394. Cabin Fever (2003) N/A 2.5/4
395. The Collector (2009) N/A 2.5/4
396. Devil N/A 2.5/4
397. Paranormal Activity 3 N/A 2.5/4
398. Saw III N/A 2.4/4
399. Final Destination 2 N/A 2.5/4
400. The Blair Witch Project 2.0/4 2.3/4
401. The Skeleton Key 2.0/4 2.5/4
402. The Mothman Prophecies N/A 2.5/4
403. Final Destination 3 N/A 2.4/4
404. One Missed Call ( Chakushin ari ) N/A 2.5/4
405. Slither (2006) N/A 2.5/4
406. Scream 2 N/A 2.5/4
407. Damien: Omen II N/A 2.6/4
408. The Thing (2011) N/A 2.5/4
409. Abraham Lincoln: Vampire Hunter N/A 2.4/4
410. Tales from the Crypt N/A 2.6/4
411. Scary Movie (2000) N/A 2.4/4
412. Quarantine N/A 2.4/4
413. Films to Keep You Awake: The Baby's Room ( Películas para no dormir: La habitación del niño ) N/A 2.7/4
414. Vacancy N/A 2.4/4
415. The Uninvited (2009) N/A 2.4/4
416. Beastly N/A 2.4/4
417. Don't Be Afraid of the Dark (2011) N/A 2.4/4
418. When a Stranger Calls (1979) N/A 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name