Most Annoying/Frustrating movies to watch by Josh C

Most Annoying/Frustrating movies to watch

# Movie Title Rating Overall Add
1. Meet the Parents 2.0/4 2.7/4
2. High Tension ( Haute tension ) 3.0/4 2.8/4
3. Dan in Real Life 2.0/4 2.7/4
4. Happiness (1998) 3.0/4 2.8/4
5. Secretary 2.5/4 2.8/4
6. Flightplan 2.5/4 2.3/4
7. Kids (1995) 3.5/4 2.7/4
8. The Butterfly Effect (2004) 2.5/4 2.7/4
9. The Nutty Professor (1996) N/A 2.2/4
10. Rounders (1998) 3.0/4 2.9/4
11. Pay It Forward 3.0/4 2.6/4
12. Jumanji (1995) 2.0/4 2.6/4
13. Host, The ( Gwoemul ) 1.5/4 2.9/4

Recent Comments

Topher
Topher
Producer

Topher - wrote on 09/11/08 at 03:58 AM CT

Most Annoying/Frustrating movies to watch comment

I would agree about Secretary being frustrating -- but frustrating in a good way.

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 10/21/07 at 04:57 PM CT

Most Annoying/Frustrating movies to watch comment

These movies are exceptionally annoying and frustrating but not necessarily bad. It is the type of movie that makes you squirm while you watch it, sometimes because the dialog is so horrendously predictable, sometimes because the story is way over the top, and sometimes because you just want it to go a different way.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name