Best Stephen King Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Stand by Me | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Firestarter (1984) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Carrie (1976) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Pet Sematary (1989) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Misery | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Children of the Corn (1984) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 10. | The Dead Zone (1983) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Cujo | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | 1408 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Mist | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Thinner | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Dolores Claiborne | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Dark Half | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 17. | It (1927) | N/A | 2.8/4 | |
| 18. | Christine (1983) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Secret Window | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 20. | Sleepwalkers (1992) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 21. | Needful Things | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Creepshow | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | The Night Flier | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 24. | Apt Pupil | 0.5/4 | 2.6/4 |



