Top Action Movie List by Oldpinkdogbar

Top Action

# Movie Title Rating Overall Add
1. Inception 4.0/4 3.3/4
2. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
3. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
4. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.2/4
5. Die Hard 4.0/4 3.3/4
6. The Terminator 3.5/4 3.1/4
7. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
8. Mission: Impossible 3.5/4 2.8/4
9. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
10. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
11. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
12. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
13. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
14. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
15. Aliens 3.5/4 3.3/4
16. Predator (1987) 4.0/4 3.0/4
17. Casino Royale (2006) 2.5/4 3.1/4
18. Skyfall 2.5/4 3.1/4
19. Haywire (2012) 2.0/4 2.4/4
20. Colombiana 2.0/4 2.7/4
21. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
22. Kill Bill: Volume 2 3.0/4 3.0/4
23. John Wick 3.5/4 3.1/4
24. Attack the Block 4.0/4 2.7/4
25. The Italian Job (2003) 3.5/4 2.8/4
26. Rambo: First Blood 3.5/4 3.0/4
27. Butch Cassidy and the Sundance Kid 4.0/4 3.2/4
28. The Matrix 3.5/4 3.2/4
29. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
30. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
31. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
32. The Mummy (1999) 3.0/4 2.7/4
33. Resident Evil (2002) 2.5/4 2.7/4
34. Resident Evil: Apocalypse 2.0/4 2.5/4
35. Resident Evil: Extinction 2.5/4 2.6/4
36. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
37. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
38. The Bourne Legacy 3.0/4 2.7/4
39. The Bourne Supremacy 4.0/4 3.1/4
40. The Bourne Ultimatum 4.0/4 3.2/4
41. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
42. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 3.5/4 2.9/4
43. Guardians of the Galaxy 4.0/4 3.2/4
44. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
45. Captain America: The Winter Soldier 3.5/4 3.1/4
46. Captain America: The First Avenger 3.0/4 2.8/4
47. Thor: The Dark World 2.5/4 2.8/4
48. Iron Man 3 3.0/4 2.9/4
49. Iron Man 2 3.0/4 2.8/4
50. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
51. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
52. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
53. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
54. The Hunt for Red October 3.0/4 2.9/4
55. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
56. Air Force One 3.5/4 2.7/4
57. Olympus Has Fallen 3.0/4 2.5/4
58. Unstoppable (2010) 3.5/4 2.8/4
59. Top Gun (1986) 3.0/4 2.7/4
60. Speed (1994) 3.5/4 2.9/4
61. Bloodsport 2.5/4 2.7/4
62. Jack Ryan: Shadow Recruit 3.0/4 2.5/4
63. The Amazing Spider-Man 2.5/4 2.8/4
64. X2 - X-Men United 4.0/4 2.9/4
65. X-Men: The Last Stand 2.5/4 2.6/4
66. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
67. X-Men: Days of Future Past 3.5/4 3.2/4
68. X-Men Origins: Wolverine 2.0/4 2.7/4
69. X-Men 4.0/4 2.9/4
70. Grosse Point Blank 3.0/4 2.8/4
71. Kick-Ass 3.5/4 3.0/4
72. Scott Pilgrim vs. The World 4.0/4 2.9/4
73. The Losers (2010) 2.0/4 2.5/4
74. Push 2.0/4 2.3/4
75. Zombieland 4.0/4 3.0/4
76. The World's End 3.5/4 2.9/4
77. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
78. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
79. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
80. Looper 3.0/4 2.9/4
81. The Boondock Saints 2.5/4 2.9/4
82. Lucy (2014) 2.0/4 2.7/4
83. Serenity (2005) 3.5/4 3.0/4
84. Lucky Number Slevin 4.0/4 2.8/4
85. Edge of Tomorrow 3.5/4 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name