the top 10 movies of the last decade
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | No Country for Old Men | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Bourne Identity (2002) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Inglourious Basterds (2009) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Pianist | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | City of God ( Cidade de Deus ) | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Star Trek | 3.0/4 | 3.1/4 |



