rank oscar best picture TOP 10
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 2.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Schindler's List | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | It Happened One Night | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Amadeus | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Casablanca | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Wings (1927) | 3.5/4 | 2.9/4 |



