top 10 movies of 2003
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Kill Bill: Volume 1 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Mystic River | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | 21 Grams | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | The Last Samurai | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Whale Rider | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Italian Job (2003) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | American Splendor | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) | 2.5/4 | 3.0/4 |



