Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Curious Case of Benjamin Button | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Ghostbusters (1984) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Big Fish (2003) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Thor: The Dark World | 4.0/4 | 2.8/4 |



