Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Airplane! | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | This is Spinal Tap | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Hangover | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Monty Python's Life of Brian | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Caddyshack | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Dumb and Dumber | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | There's Something About Mary | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | The 40 Year-Old Virgin | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Planes, Trains & Automobiles | 4.0/4 | 3.0/4 |



