Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Scarface (1983) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Goodfellas | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Bumblefuck, USA | 4.0/4 | 3.7/4 | |
| 10. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | 12 Years a Slave | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | City of God ( Cidade de Deus ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | American History X | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 19. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Whiplash (2014) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 21. | A Clockwork Orange | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Inception | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 26. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 28. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 29. | American Beauty | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 30. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 32. | Ben-Hur (1959) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 33. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 34. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 35. | Edward Scissorhands | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 36. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 37. | The Grand Budapest Hotel | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 38. | Heat (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 39. | There Will Be Blood | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 40. | Butch Cassidy and the Sundance Kid | 3.5/4 | 3.2/4 | 



