Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Halloween (1978) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Night of the Living Dead (1968) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Rosemary's Baby | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Blair Witch Project | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 7. | Friday the 13th (1980) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Scream (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Ring (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | The Exorcist III | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 11. | Dawn of the Dead (2004) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | The Others (2001) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Saw | 3.0/4 | 2.9/4 |



