Top 25 Films of 2013
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Inside Llewyn Davis | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Her | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Act of Killing | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | 12 Years a Slave | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Blue is the Warmest Color ( vie d'Adèle, La ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Frances Ha | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Gravity | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Before Midnight (2013) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Stories We Tell | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Wolf of Wall Street | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Spring Breakers | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Blue Jasmine | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | American Hustle | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | All is Lost | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | The Spectacular Now | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Mud | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Leviathan (2012) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The World's End | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Upstream Color | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Enough Said | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Much Ado About Nothing (2013) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Captain Phillips | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Short Term 12 | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 24. | Nebraska | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Fruitvale Station | 3.5/4 | 3.2/4 |



