Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode I - The Phantom Menace | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Rogue One: A Star Wars Story | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Star Wars: The Force Awakens | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Wolverine | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | X-Men Origins: Wolverine | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Jurassic World | 4.0/4 | 2.7/4 |



