My Top 25 of the 1990s
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Schindler's List | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Before Sunrise | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 9. | Casino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Toy Story | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Little Women (1994) | N/A | 2.9/4 | |
| 14. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Toy Story 2 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Fargo (1996) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Fight Club | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 20. | Reservoir Dogs | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 21. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 22. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 24. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Men in Black (1997) | 3.0/4 | 2.8/4 | 



