Top Movie List by Allison

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Double Life of Veronique, The ( double vie de Véronique, La ) 4.0/4 2.9/4
2. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
3. Crimes and Misdemeanors 4.0/4 3.0/4
4. Bonnie and Clyde 4.0/4 3.2/4
5. Network (1976) 4.0/4 3.2/4
6. Sunset Boulevard 4.0/4 3.3/4
7. Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) 4.0/4 3.1/4
8. Bon voyage (2004) 4.0/4 2.6/4
9. cérémonie, La (1996) 4.0/4 2.8/4
10. Sense and Sensibility (1995) 4.0/4 2.9/4
11. Shadow of a Doubt (1943) 4.0/4 3.1/4
12. Roman Holiday 4.0/4 3.2/4
13. Cleo from 5 to 7 ( Cléo de 5 à 7 ) 4.0/4 2.8/4
14. The Royal Tenenbaums 4.0/4 2.9/4
15. Fear of Fear ( Angst vor der Angs ) 4.0/4 3.2/4
16. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
17. My Life Without Me 4.0/4 2.7/4
18. All About Eve 4.0/4 3.3/4
19. Memento 4.0/4 3.2/4
20. Vertigo (1958) 4.0/4 3.2/4
21. Dangerous (1935) 4.0/4 2.7/4
22. Witness for the Prosecution 4.0/4 3.2/4
23. Casablanca 4.0/4 3.3/4
24. A Star is Born (1937) 4.0/4 2.9/4
25. Four Weddings and a Funeral 3.5/4 2.8/4
26. Blue Velvet 3.5/4 3.0/4
27. Tideland 4.0/4 2.5/4
28. I Heart Huckabees 4.0/4 2.6/4
29. The Bourne Identity (2002) 4.0/4 3.1/4
30. The Graduate 3.5/4 3.2/4
31. Breakfast at Tiffany's 3.5/4 3.1/4
32. Pay It Forward 4.0/4 2.6/4
33. The Bad and the Beautiful 4.0/4 2.9/4
34. You Can Count on Me 4.0/4 2.9/4
35. Inside Daisy Clover 4.0/4 2.6/4
36. Final Destination (2000) 3.5/4 2.6/4
37. Final Destination 2 3.0/4 2.5/4
38. Final Destination 3 3.0/4 2.4/4
39. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
40. It Happened One Night 4.0/4 3.2/4
41. Gilda 4.0/4 2.9/4
42. Mars Attacks! 3.5/4 2.3/4
43. Broken Flowers 4.0/4 2.7/4
44. Se7en 3.5/4 3.3/4
45. Unbreakable 4.0/4 2.8/4
46. The French Connection 3.5/4 3.1/4
47. The Sweet Hereafter 4.0/4 3.0/4
48. Dog Day Afternoon 3.0/4 3.2/4
49. Mystic River 3.5/4 3.1/4
50. Napoleon Dynamite 3.5/4 2.6/4
51. A History of Violence 3.5/4 3.0/4
52. My Man Godfrey (1936) 3.5/4 3.0/4
53. The Wedding Singer 3.5/4 2.7/4
54. Three Days of the Condor 3.0/4 3.0/4
55. The Thin Man 3.5/4 2.9/4
56. American Beauty 3.5/4 3.1/4
57. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
58. Now, Voyager 3.0/4 3.0/4
59. Love and Death 3.0/4 3.0/4
60. The Godfather 3.5/4 3.5/4
61. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
62. The Godfather: Part III 3.0/4 2.8/4
63. Bringing Up Baby 3.5/4 3.1/4
64. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
65. Sliding Doors 3.5/4 2.7/4
66. Professional, The ( Léon ) 3.5/4 3.3/4
67. The Untouchables (1987) 4.0/4 3.1/4
68. Never Been Kissed 3.5/4 2.5/4
69. Shopgirl 3.5/4 2.5/4
70. Something's Gotta Give 3.0/4 2.6/4
71. Legally Blonde 3.5/4 2.4/4
72. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
73. Lolita (1962) 3.5/4 3.0/4
74. All the President's Men 3.0/4 3.1/4
75. Corpse Bride 3.5/4 2.8/4
76. His Girl Friday 3.5/4 3.0/4
77. Heathers 3.5/4 2.9/4
78. Pi 4.0/4 2.8/4
79. Heavenly Creatures 3.0/4 2.8/4
80. Man on the Moon 3.0/4 2.8/4
81. Synecdoche, New York 4.0/4 2.9/4
82. Forbidden (1932) 3.5/4 2.9/4
83. Superstar: The Karen Carpenter Story 3.5/4 2.5/4
84. Laura (1944) 3.5/4 3.0/4
85. Breathless ( À Bout de souffle ) 4.0/4 3.1/4
86. All About My Mother ( Todo sobre mi madre ) 4.0/4 3.1/4
87. Confidentially Yours ( Vivement dimanche! ) 4.0/4 2.6/4
88. M (1933) 4.0/4 3.3/4
89. That Obscure Object of Desire ( Cet obscur objet du désir ) 3.5/4 3.1/4
90. Criminal Life of Archibaldo de la Cruz, The ( Ensayo de un crimen ) 4.0/4 2.5/4
91. Camille Claudel 4.0/4 3.0/4
92. Girl on the Bridge ( fille sur le pont, La ) 3.5/4 2.8/4
93. Quay of the Goldsmiths ( Quai des Orfèvres ) 4.0/4 2.9/4
94. Au hasard Balthazar 4.0/4 3.1/4
95. Nuovo cinema Paradiso 4.0/4 3.3/4
96. Young Girls of Rochefort, The ( Demoiselles de Rochefort, Les ) 4.0/4 2.7/4
97. Clean Slate ( Coup de torchon ) 3.5/4 2.2/4
98. Antoine and Colette ( Antoine et Colette ) 3.5/4 2.8/4
99. Volver 3.5/4 2.9/4
100. The Dead Zone (1983) 4.0/4 2.9/4
101. Man with a Movie Camera, The ( Chelovek s kino-apparatom ) 3.5/4 3.0/4
102. Eyes Without a Face ( yeux sans visage, Les ) 3.5/4 3.0/4
103. Five Obstructions, The ( De fem benspænd ) 3.5/4 2.7/4
104. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 4.0/4 3.1/4
105. Adoration 4.0/4 2.2/4
106. Lola (1962) 3.5/4 2.9/4
107. Bitter Tears of Petra von Kant, The ( Bitteren Tränen der Petra von Kant, Die ) 2.5/4 2.6/4
108. Ali: Fear Eats the Soul ( Angst essen Seele auf ) 3.5/4 3.1/4
109. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 3.5/4 3.1/4
110. Jeanne la Pucelle I - Les batailles 3.5/4 2.3/4
111. Cyrano de Bergerac (1990) 3.5/4 2.8/4
112. Underground (1996) 4.0/4 3.0/4
113. Tess 3.5/4 2.7/4
114. Diabolique ( diaboliques, Les ) 4.0/4 3.0/4
115. Persona ( Kinematografi ) 4.0/4 3.2/4
116. Queen Margot ( reine Margot, La ) 3.5/4 2.7/4
117. Red Desert, The ( deserto rosso, Il ) 4.0/4 2.9/4
118. Angele ( Angèle ) 3.5/4 2.5/4
119. Chorus, The ( choristes, Les ) 3.5/4 3.0/4
120. Jean de Florette 3.5/4 3.1/4
121. Manon of the Spring ( Manon des sources ) 2.0/4 3.0/4
122. My Father's Glory ( gloire de mon père, La ) 3.5/4 2.9/4
123. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
124. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 07/05/09 at 02:48 PM CT

Top Movie List comment

Updated my top movie list, but some more tweaking to come.

The SHC
The SHC
Movie God

The SHC - wrote on 03/10/09 at 08:28 PM CT

Top Movie List comment

Love Bourne Ultimatum, that movie was aweseome

nobody
nobody
Rising Star

nobody - wrote on 10/26/07 at 05:03 AM CT

Top Movie List comment

ok, for example you gave All About Eve a 3.5 rating and it is at number 12, but Casablanca has a 4 and is in 19th position.. there are other anomalies too.. it doesn't compute.. when things don't compute my head spins. :(

nobody
nobody
Rising Star

nobody - wrote on 10/25/07 at 06:03 AM CT

Top Movie List comment

there are some anomalies in your scores/rankings.

kustaa
kustaa
Producer

kustaa - wrote on 10/24/07 at 06:35 AM CT

Top Movie List comment

Well done with Bourne. The man rules :clap:

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 10/09/07 at 02:14 PM CT

Top Movie List comment

This is my top movie list and does not include French or Foreign films. I will work on my French film list and also my misc. non-French foreign film list.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name