Best of 2000's by Cinemaniac

Best of 2000's

# Movie Title Rating Overall Add
1. 2046 4.0/4 2.9/4
2. 21 Grams 4.0/4 2.9/4
3. A.I. Artificial Intelligence 3.5/4 2.7/4
4. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
5. American Psycho 3.5/4 3.0/4
6. American Splendor 3.5/4 2.9/4
7. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 3.5/4 3.1/4
8. Apocalypto 4.0/4 2.9/4
9. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
10. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
11. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
12. Children of Men 4.0/4 3.1/4
13. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
14. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
15. Downfall ( Untergang, Der ) 3.5/4 3.2/4
16. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
17. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
18. The Fountain (2006) 4.0/4 2.7/4
19. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
20. Kill Bill: Volume 1 3.5/4 3.0/4
21. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
22. Lives of Others, The ( Leben der Anderen, Das ) 3.5/4 3.2/4
23. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
24. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
25. Martyrs (2008) 3.5/4 3.0/4
26. Master and Commander: The Far Side of the World 3.5/4 2.7/4
27. Matchstick Men 3.5/4 2.8/4
28. Memento 4.0/4 3.2/4
29. Minority Report 3.5/4 2.9/4
30. Moulin Rouge (2001) 3.5/4 2.8/4
31. Mulholland Drive 3.5/4 3.0/4
32. No Country for Old Men 3.5/4 3.2/4
33. Oldboy ( Oldeuboi ) 3.5/4 3.2/4
34. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
35. The Pianist 4.0/4 3.2/4
36. Piano Teacher, The ( pianiste, La ) 3.5/4 3.0/4
37. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
38. Sin City 3.5/4 3.0/4
39. Spider-Man 3.5/4 2.9/4
40. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
41. Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) 4.0/4 3.0/4
42. There Will Be Blood 3.5/4 3.1/4
43. Walk the Line 3.5/4 3.1/4
44. Wall-E 3.5/4 3.2/4
45. Whale Rider 3.5/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name