Top Movie List by JR186

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
2. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
3. Aladdin (1992) 3.5/4 3.1/4
4. The Departed 4.0/4 3.3/4
5. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
6. Superman (1978) 3.0/4 3.0/4
7. Superman II 3.0/4 2.7/4
8. Alien 4.0/4 3.3/4
9. Aliens 4.0/4 3.3/4
10. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
11. The Terminator 3.5/4 3.1/4
12. Taxi Driver (1976) N/A 3.3/4
13. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
14. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
15. The Social Network N/A 3.1/4
16. Logan (2017) 3.5/4 3.2/4
17. Wonder Woman (2017) 3.0/4 2.9/4
18. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
19. Baby Driver 3.5/4 3.1/4
20. Hot Fuzz 3.5/4 3.0/4
21. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
22. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
23. Casino Royale (2006) 3.5/4 3.1/4
24. The Bourne Ultimatum N/A 3.2/4
25. Skyfall 4.0/4 3.1/4
26. United 93 N/A 2.9/4
27. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
28. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
29. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
30. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
31. Mr. Smith Goes to Washington N/A 3.2/4
32. Mr. Deeds Goes to Town N/A 2.9/4
33. City Lights N/A 3.3/4
34. The Great Dictator N/A 3.3/4
35. Halloween (1978) N/A 3.2/4
36. Friday the 13th (1980) N/A 2.8/4

Recent Comments

JR186
JR186
Movie Star

JR186 - wrote on 11/06/18 at 03:41 AM CT

Top Movie List comment

I am just using this to rank 64 movies for an animated movie competition

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name