Worst 15 Films of 2005
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Sound of Thunder | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 2. | The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe | 0.5/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Stay (2005) | 0.5/4 | 2.5/4 | |
| 4. | White Noise (2005) | 0.5/4 | 1.9/4 | |
| 5. | Doom | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 6. | Fantastic Four (2005) | 1.0/4 | 2.1/4 | |
| 7. | The Dukes of Hazzard | 1.0/4 | 1.7/4 | |
| 8. | Be Cool | 1.0/4 | 1.8/4 | |
| 9. | The Ice Harvest | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | Stealth (2005) | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 11. | Shopgirl | 1.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | The Producers (2005) | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 13. | Sahara (2005) | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | King Kong (2005) | 1.0/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Flightplan | 1.0/4 | 2.3/4 | 



