movies of 1947 by skater4159

movies of 1947

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Bachelor and the Bobby-Soxer 3.0/4 2.6/4
2. Fiesta (1947) 3.0/4 2.4/4
3. Forever Amber 3.0/4 2.6/4
4. Fun and Fancy Free 3.0/4 2.3/4
5. The Hucksters 3.0/4 3.0/4
6. Mother Wore Tights 3.0/4 2.6/4
7. Road to Rio 3.0/4 2.3/4
8. This Time for Keeps (1947) 3.0/4 2.8/4
9. Till the Clouds Roll By 3.0/4 2.1/4
10. Vivere in pace 2.0/4 2.0/4
11. Welcome Stranger (1947) 3.0/4 2.1/4
12. Odd Man Out 3.0/4 2.9/4
13. Gran Casino 3.0/4 2.7/4
14. Along the Sungari River ( Song hua jiang shang ) 3.0/4 3.0/4
15. The Arnelo Affair 2.0/4 2.0/4
16. The Beast with Five Fingers 3.0/4 2.2/4
17. The Big Clock 3.0/4 2.6/4
18. The Bishop's Wife 3.0/4 2.9/4
19. Black Narcissus 3.0/4 3.0/4
20. Body and Soul (1947) 3.0/4 2.6/4
21. Boomerang! (1947) 3.0/4 2.7/4
22. Born to Kill 3.0/4 2.4/4
23. Angel and Sinner ( Boule de suif ) 3.0/4 3.0/4
24. The Brasher Doubloon 3.0/4 2.3/4
25. Brute Force 3.0/4 2.7/4
26. Calcutta (1947) 3.0/4 2.5/4
27. Captain Boycott 2.0/4 2.3/4
28. The Captive Heart (1947) 2.0/4 2.1/4
29. Carnegie Hall 3.0/4 2.8/4
30. Crossfire (1947) 3.0/4 2.6/4
31. Cry Wolf (1947) 3.0/4 2.4/4
32. Daisy Kenyon 3.0/4 2.2/4
33. Dancing With Crime 3.0/4 3.0/4
34. Dark Passage 3.0/4 2.6/4
35. Dead Reckoning 3.0/4 2.6/4
36. Desperate (1947) 3.0/4 2.4/4
37. A Double Life 3.0/4 2.5/4
38. Down to Earth (1947) 3.0/4 2.0/4
39. Driftwood (1947) 3.0/4 2.8/4
40. Star Without Light ( Étoile sans lumière ) 2.0/4 2.0/4
41. Fame is the Spur 2.0/4 1.8/4
42. Fear in the Night (1947) 3.0/4 2.3/4
43. Frieda 2.0/4 1.8/4
44. The Fugitive (1947) 3.0/4 2.9/4
45. The Ghost and Mrs. Muir 3.0/4 3.0/4
46. Great Expectations (1947) 3.0/4 3.0/4
47. Torment ( Hets ) 3.0/4 2.7/4
48. Hungry Hill 2.0/4 1.8/4
49. I Know Where I'm Going! 3.0/4 2.6/4
50. I See a Dark Stranger ( Adventuress, The ) 3.0/4 2.4/4
51. Ivan the Terrible, Part I ( Ivan Groznyy I ) 3.0/4 2.9/4
52. Ivy 3.0/4 2.0/4
53. Johnny O'Clock 3.0/4 2.4/4
54. Jugnu 2.0/4 2.0/4
55. Kiss of Death (1947) 3.0/4 2.9/4
56. assassin habite... au 21, L' 2.0/4 1.8/4
57. School for Postmen, The ( école des facteurs, L' ) 3.0/4 3.3/4
58. Lady in the Lake 3.0/4 2.5/4
59. colonel Chabert, Le (1947) 2.0/4 2.0/4
60. Silence is Golden aka Man About Town ( silence est d'or, Le ) 2.0/4 2.0/4
61. Devil's Envoys, The ( visiteurs du soir, Les ) 3.0/4 2.8/4
62. Life with Father 3.0/4 2.9/4
63. The Long Night (1947) 3.0/4 2.3/4
64. The Lost Moment 3.0/4 2.8/4
65. Lady Surrenders, A ( Love Story ) 3.0/4 2.8/4
66. Lured 3.0/4 2.1/4
67. The Macomber Affair 3.0/4 2.6/4
68. Magic Town 3.0/4 2.2/4
69. Miracle on 34th Street (1947) 3.0/4 3.0/4
70. Monsieur Verdoux 3.0/4 2.8/4
71. Moss Rose 3.0/4 2.4/4
72. My Brother Talks to Horses 3.0/4 2.7/4
73. My Favorite Brunette 3.0/4 2.4/4
74. The Life and Adventures of Nicholas Nickleby 3.0/4 2.9/4
75. Nightmare Alley (1947) 3.0/4 2.5/4
76. Other Love, The ( Man Killer ) 3.0/4 2.2/4
77. Out of the Past (1947) 3.0/4 3.1/4
78. The Paradine Case 3.0/4 2.4/4
79. Possessed (1947) 3.0/4 2.8/4
80. The Private Affairs of Bel Ami 3.0/4 3.0/4
81. Pursued 3.0/4 2.8/4
82. Ramrod 3.0/4 2.6/4
83. Record of a Tenement Gentleman ( Nagaya shinshiroku ) 2.0/4 2.3/4
84. The Red House 3.0/4 2.7/4
85. The Secret Life of Walter Mitty (1947) 3.0/4 2.5/4
86. The Senator Was Indiscreet 3.0/4 2.4/4
87. Smash-Up, The Story of a Woman 3.0/4 2.3/4
88. Song of Scheherazade 3.0/4 2.3/4
89. Spring River Flows East, The aka Tears of the Yang-Tse ( Yi jiang chun shui xiang dong liu ) 3.0/4 2.3/4
90. Tawny Pipit 2.0/4 2.0/4
91. They Won't Believe Me 3.0/4 2.4/4
92. This Happy Breed 3.0/4 2.5/4
93. T-Men 3.0/4 2.4/4
94. Unconquered 3.0/4 2.6/4
95. Unconscious ( Inconscientes ) 3.0/4 3.0/4
96. The Unfaithful (1947) 3.0/4 2.5/4
97. The Unsuspected 3.0/4 2.5/4
98. Volpone 2.0/4 2.2/4
99. Song of the Thin Man 3.0/4 2.4/4
100. Angel and the Badman (1947) 3.0/4 2.5/4
101. Two Mrs. Carrolls 3.0/4 2.4/4
102. Children are Watching Us, the ( Bambini ci guardano, I ) 3.0/4 2.6/4
103. The Captain from Castile 3.0/4 2.6/4
104. Sinbad the Sailor 3.0/4 2.5/4
105. The Upturned Glass 3.0/4 2.2/4
106. Tycoon (1947) 3.0/4 2.3/4
107. 13 Rue Madeleine 3.0/4 2.7/4
108. Golden Earrings 3.0/4 2.7/4
109. Buck Privates Come Home 3.0/4 2.5/4
110. Copacabana 3.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name