2022: Best to Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Banshees of Inisherin | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Tár (2022) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | RRR (Rise Roar Revolt) | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | All Quiet on the Western Front ( Im Westen nichts Neues ) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Prey (2022) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Triangle of Sadness | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Watcher (2022) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Elvis (2022) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | The Whale (2022) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Babylon (2022) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Scream (2022) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Thor: Love and Thunder | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Minions: The Rise of Gru | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | The Pale Blue Eye | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Blonde | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Morbius | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 17. | Jeepers Creepers: Reborn | 1.0/4 | 1.3/4 |



