Top Movie List by industrialist

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Baraka 4.0/4 3.1/4
2. April Story ( Shigatsu monogatari ) 4.0/4 3.0/4
3. Sign 'o' the Times 4.0/4 2.6/4
4. I Am Cuba ( Soy Cuba ) N/A 3.1/4
5. Wings of Honneamise ( Ôritsu uchûgun Oneamisu no tsubasa ) 4.0/4 2.8/4
6. Ed Wood 4.0/4 3.0/4
7. Fear and Loathing in Las Vegas 4.0/4 3.0/4
8. Babe: Pig in the City 4.0/4 2.3/4
9. Good Night, and Good Luck 4.0/4 3.0/4
10. Serenity (2005) 4.0/4 3.0/4
11. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
12. Ghost World 4.0/4 2.9/4
13. Black Dragon aka Mr. Canton and Lady Rose ( Ji ji ) 4.0/4 2.9/4
14. Lupin III: The Castle of Cagliostro ( Rupan sansei: Kariosutoro no shiro ) 4.0/4 3.0/4
15. Rushmore 4.0/4 3.0/4
16. Celebration, The ( Festen ) 4.0/4 3.1/4
17. Eel, The ( Unagi ) 4.0/4 3.1/4
18. Metropolis (1927) 4.0/4 3.2/4
19. Fireworks ( Hana-bi ) 4.0/4 2.9/4
20. Village of Dreams ( Eno nakano bokuno mura ) 4.0/4 2.6/4
21. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
22. Blade Runner 3.5/4 3.2/4
23. Metamorphosis ( Prevrashchenie ) 3.0/4 2.5/4
24. Chess Game, The ( Partie D'échecs, La ) N/A 2.5/4
25. One Night the Moon 3.5/4 2.8/4
26. Swallowtail Butterfly ( Suwarôteiru ) 4.0/4 3.1/4
27. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 4.0/4 3.2/4
28. Taxi Driver (1976) 4.0/4 3.3/4
29. Spirit of the Beehive, The ( espíritu de la colmena, El ) N/A 3.0/4
30. Under the Cherry Moon 4.0/4 2.3/4
31. Godson, The ( Samouraï, Le ) 3.5/4 3.1/4
32. The Sign of the Cross N/A 2.6/4
33. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
34. Man with a Movie Camera, The ( Chelovek s kino-apparatom ) N/A 3.0/4
35. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) N/A 3.1/4
36. Cabinet of Dr. Caligari, The ( Cabinet des Dr. Caligari, Das ) N/A 3.1/4
37. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
38. Stalker 4.0/4 3.2/4
39. Wild Strawberries ( Smultronstället ) N/A 3.2/4
40. Once Upon a Time in the West 3.0/4 3.2/4
41. Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) 3.0/4 3.4/4
42. The Thin Blue Line 4.0/4 3.1/4
43. Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) N/A 3.0/4
44. Red Desert, The ( deserto rosso, Il ) N/A 2.9/4
45. The Third Man N/A 3.2/4
46. All About Lily Chou-Chou ( Riri Shushu no subete ) 4.0/4 2.7/4
47. Memories of Murder ( Salinui chueok ) 4.0/4 3.2/4
48. The Naked City N/A 3.0/4
49. Damnation ( Kárhozat ) 4.0/4 3.1/4
50. Children of Paradise ( enfants du paradis, Les ) 4.0/4 3.0/4
51. Mulholland Drive 2.5/4 3.0/4
52. Atalante, L' N/A 2.8/4
53. Sansho the Bailiff ( Sanshô dayû ) 4.0/4 3.0/4
54. Port of Shadows ( quai des brumes, Le ) N/A 2.3/4
55. Badlands (1973) N/A 3.1/4
56. Modern Times N/A 3.3/4
57. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.5/4 3.2/4
58. American Beauty 4.0/4 3.1/4
59. Alien 3.5/4 3.3/4
60. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
61. Sugar Cane Alley ( Rue cases nègres ) N/A 3.1/4
62. Sacrifice, The ( Offret ) N/A 2.8/4
63. In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) 3.5/4 3.2/4
64. Conformist, The ( conformista, Il ) N/A 3.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name