Top Movie List by Sheepdog70

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
2. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
3. Forrest Gump 4.0/4 3.3/4
4. Se7en 3.0/4 3.3/4
5. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
6. Rear Window 3.0/4 3.3/4
7. Memento 3.5/4 3.2/4
8. Casablanca 3.0/4 3.3/4
9. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
10. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
11. Taxi Driver (1976) 3.0/4 3.3/4
12. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
13. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
14. Die Hard 4.0/4 3.3/4
15. Office Space 3.0/4 3.1/4
16. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
17. To Kill a Mockingbird 4.0/4 3.3/4
18. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
19. Lawrence of Arabia 4.0/4 3.3/4
20. Monty Python and the Holy Grail 4.0/4 3.2/4
21. Fargo (1996) 3.0/4 3.2/4
22. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
23. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
24. Shaun of the Dead 3.0/4 3.1/4
25. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
26. Kill Bill: Volume 1 4.0/4 3.0/4
27. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
28. The Third Man 2.5/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name