Favorite Movies That Take Place in Philadelphia
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Unbreakable | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Witness (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Creed | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Clean and Sober | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Trading Places | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Philadelphia | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Silver Linings Playbook | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | The Italian Job (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Invincible (2006) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | National Treasure | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Shazam! | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Blow Out (1981) | 2.5/4 | 2.8/4 |



