Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Back to the Future Part II | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | A.I. Artificial Intelligence | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | The Transformers (2007) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Fifth Element | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Gremlins (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | The Fly (1986) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Planet of the Apes (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Close Encounters of the Third Kind | N/A | 3.1/4 |



