from the silver screen to your stereo
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Donnie Darko | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Lost in Translation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Marie Antoinette (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Thirteen (2003) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 5. | Ghost World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Juno | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Good Will Hunting | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | I Love You, Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Dancer in the Dark (2000) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Virgin Suicides | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Twilight (2008) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 12. | Garden State | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | This is Spinal Tap | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Pretty in Pink | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Elizabethtown | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 18. | Dazed and Confused | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Once | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Rushmore | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | Clueless | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Angus | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 23. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 |



