Best of '95
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Se7en | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Usual Suspects | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Mortal Kombat (1995) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 4. | Goldeneye | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Braveheart (1995) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Toy Story | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Kids (1995) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Clueless | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Jumanji (1995) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | 12 Monkeys | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Apollo 13 | N/A | 3.1/4 | |
| 12. | Batman Forever | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 13. | Bad Boys (1995) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Tommy Boy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Babe: Pig in the City | N/A | 2.3/4 |



