Top Romance
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Twilight (2008) | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 2. | Pride and Prejudice (2005) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Brokeback Mountain | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Secretary | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | 10 Things I Hate About You | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Notting Hill | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Sleepless in Seattle | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Emma (1996) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Persuasion (1995) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Persuasion (2008) | 4.0/4 | 2.8/4 |



