Support Actor is better than Lead Actor by Holas

Support Actor is better than Lead Actor

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
2. Glory (1989) 4.0/4 3.1/4
3. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
4. Interview with the Vampire 4.0/4 3.0/4
5. The Color Purple (1985) 4.0/4 3.0/4
6. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
7. Goodfellas 3.0/4 3.4/4
8. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
9. Rocky III 3.0/4 2.7/4
10. I Am Sam 3.0/4 2.7/4

Recent Comments

The Scripted
The Scripted
Movie Star

The Scripted - wrote on 04/14/09 at 08:42 PM CT

Support Actor is better than Lead Actor comment

You are right and this list is on point

sapien
sapien
Movie God

sapien - wrote on 04/14/09 at 06:43 PM CT

Support Actor is better than Lead Actor comment

I agree with you on "I Am Sam."

Holas
Holas
Producer

Holas - wrote on 04/13/09 at 04:00 PM CT

Support Actor is better than Lead Actor comment

1) the S.A. does much better - 10) not as great, but still better
Dark Knight- Heath Ledger; Glory-Denzel Washington; Full Metal Jacket-Vincent D'onofrio; Interview-Kirsten Dunst; Color Purple-Oprah Winfrey; Wizard of Oz-Ray Bolger(scarecrow); Goodfellas-Joe Pesci; L.A. Confidential-Guy Pearce; Rocky III- Mr. T; I am Sam-Dakota Fanning

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name