Best Military/Executive Branch
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Crimson Tide | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | The Hunt for Red October | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Clear and Present Danger | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Air Force One | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Saving Private Ryan | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 7. | The American President | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 8. | JFK | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | W. | N/A | 2.5/4 | |
| 10. | Bobby | N/A | 2.6/4 | |
| 11. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 12. | Stripes | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Platoon | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Navy SEALs | N/A | 2.0/4 | |
| 15. | The Siege (1998) | N/A | 2.4/4 | |
| 16. | A Few Good Men | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Casualties of War | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Valkyrie | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | No Way Out (1987) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | In the Line of Fire | 3.5/4 | 2.9/4 |



