Films I've Seen For the First time (2010) by Drive-In Massacre

Films I've Seen For the First time (2010)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Fistful of Dollars, A ( Per un pugno di dollari ) 3.5/4 3.1/4
2. The Magnificent Seven (1960) 3.5/4 3.2/4
3. Independence Day (1996) 1.0/4 2.8/4
4. Oldboy ( Oldeuboi ) 4.0/4 3.2/4
5. The Wrestler (2008) 4.0/4 3.1/4
6. A Serious Man 4.0/4 2.9/4
7. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 3.0/4 3.0/4
8. Die Hard: With a Vengeance 2.5/4 2.9/4
9. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
10. Hard Candy 3.5/4 2.9/4
11. Pi 4.0/4 2.8/4
12. Man on Wire 4.0/4 3.0/4
13. Let the Right One In ( Låt den rätte komma in ) 3.5/4 3.1/4
14. Avatar 0.5/4 3.0/4
15. Lost in Translation 3.5/4 2.9/4
16. Caché 3.5/4 2.9/4
17. The Fountain (2006) 2.5/4 2.7/4
18. Zoo (2007) 1.5/4 2.1/4
19. Glengarry Glen Ross 4.0/4 3.0/4
20. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
21. The Black Dahlia 1.0/4 2.0/4
22. George A. Romero's Diary of the Dead 0.5/4 2.3/4
23. Double Indemnity 4.0/4 3.3/4
24. Shutter Island 4.0/4 3.1/4
25. The Informant! (2009) 2.5/4 2.5/4
26. Alice in Wonderland (2010) 2.5/4 2.6/4
27. The Stepfather (1987) 2.0/4 2.7/4
28. Half Past Dead 0.5/4 1.5/4
29. Sisters (1973) 2.5/4 2.6/4
30. The Descent (2006) 3.0/4 2.9/4
31. Munich N/A 3.0/4
32. A Simple Plan 3.0/4 2.7/4
33. My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) 2.5/4 3.2/4
34. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 1.5/4 2.4/4
35. Alieen Wuornos: The Selling of a Serial Killer 3.5/4 2.7/4
36. Crazy Love (2007) N/A 2.1/4
37. Deathstalker and the Warriors from Hell 0.5/4 1.5/4
38. Wild Women of Wongo 0.5/4 1.5/4
39. Hamlet (1996) 4.0/4 3.0/4
40. Henry V (1989) 3.5/4 2.9/4
41. Psycho II 2.0/4 2.3/4
42. Psycho III 1.5/4 2.0/4
43. Hour of the Wolf ( Vargtimmen ) 3.5/4 3.0/4
44. Psycho IV: The Beginning 2.5/4 2.5/4
45. A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child N/A 2.2/4
46. Freddy's Dead: The Final Nightmare 0.5/4 2.0/4
47. Hamlet (1948) 2.5/4 2.8/4
48. Wes Craven's New Nightmare 3.0/4 2.7/4
49. The Exorcist III 3.5/4 2.4/4
50. Halloween 3: Season of the Witch 2.5/4 1.9/4
51. The Last Emperor 3.5/4 3.0/4
52. Changing Lanes (2002) 3.5/4 2.5/4
53. Unbreakable 3.5/4 2.8/4
54. The Conversation 4.0/4 3.1/4
55. Tremors 3.0/4 2.7/4
56. Tremors 2: Aftershocks 2.0/4 2.2/4
57. Tremors 3: Back to Perfection 1.5/4 1.8/4
58. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
59. Akira 3.5/4 3.0/4
60. Hot Fuzz 3.0/4 3.0/4
61. Living in Oblivion 3.5/4 2.9/4
62. You Don't Know Jack 4.0/4 2.9/4
63. Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson 3.5/4 2.9/4
64. The Changeling (1980) 3.0/4 2.7/4
65. Earth vs. the Flying Saucers 3.0/4 2.4/4
66. Blow 3.0/4 2.9/4
67. The Dark Half 2.5/4 2.3/4
68. 1984 ( Nineteen Eighty-Four ) 3.5/4 2.8/4
69. Secret Window 2.5/4 2.4/4
70. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 3.0/4 3.2/4
71. A Brief History of Time 4.0/4 2.9/4
72. Bloodsport 1.0/4 2.7/4
73. Apt Pupil 3.5/4 2.6/4
74. Alien Apocalypse N/A 2.7/4
75. Cube 4.0/4 2.8/4
76. The Stand 2.0/4 2.7/4
77. Cube 2: Hypercube 2.5/4 2.5/4
78. Cube Zero 2.0/4 2.2/4
79. Metropolis ( Metoroporisu ) 3.0/4 2.8/4
80. Trekkies 3.0/4 2.8/4
81. The 6th Day 1.5/4 2.3/4
82. Hellraiser (1987) 3.5/4 2.8/4
83. Hellraiser II: Hellbound 2.5/4 2.5/4
84. Yeti: Curse of the Snow Demon N/A 3.5/4
85. The Ten Commandments (1923) 2.5/4 2.8/4
86. The Ten Commandments (1956) 3.0/4 3.1/4
87. Swimming with Sharks 4.0/4 2.7/4
88. Frailty 3.5/4 2.9/4
89. Easy Rider 4.0/4 2.9/4
90. Ator, the Fighting Eagle ( Ator l'invincibile ) 0.5/4 2.2/4
91. Rope 4.0/4 3.1/4
92. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
93. The Lord of the Rings (1978) 1.5/4 2.3/4
94. The Pixar Story N/A 3.0/4
95. The Talented Mr. Ripley 3.0/4 2.8/4
96. The Godfather: Part III 2.0/4 2.8/4
97. Lord of War 2.5/4 2.8/4
98. Boogie Nights 4.0/4 3.1/4
99. Salem's Lot (1979) 3.0/4 2.7/4
100. Primer 3.5/4 2.8/4
101. Shallow Grave 4.0/4 2.8/4
102. (500) Days of Summer 3.5/4 3.0/4
103. Garden State 2.5/4 2.9/4
104. Marathon Man 3.0/4 2.8/4
105. Goldeneye 1.5/4 2.8/4
106. Nashville 4.0/4 3.1/4
107. Casino 3.5/4 3.2/4
108. Mothra vs. Godzilla aka Godzilla vs. the Thing ( Mosura tai Gojira ) 1.5/4 2.3/4
109. Watership Down 2.0/4 3.0/4
110. Election (1999) 4.0/4 2.7/4
111. It's a Mad Mad Mad Mad World 3.5/4 3.0/4
112. Winnebago Man 4.0/4 2.8/4
113. Mark of the Vampire 2.0/4 2.5/4
114. The Straight Story 3.5/4 3.0/4
115. True Lies 1.5/4 2.8/4
116. The Punisher (1989) 1.0/4 2.1/4
117. Crank 3.0/4 2.7/4
118. Cobra (1986) 1.0/4 2.1/4
119. The Expendables 3.0/4 2.6/4
120. I Walked with a Zombie 3.0/4 2.6/4
121. Devil's Advocate (1997) 3.5/4 2.8/4
122. Live Free or Die Hard 2.0/4 2.9/4
123. The Rocky Horror Picture Show 2.5/4 2.8/4
124. The Lodger: A Story of the London Fog (1928) 2.5/4 2.6/4
125. Bulworth 3.5/4 2.6/4
126. True Grit (1969) 3.0/4 3.0/4
127. Rush: Beyond the Lighted Stage 3.5/4 3.0/4
128. Paper Clips 3.0/4 2.7/4
129. Machete 4.0/4 2.6/4
130. Trip to the Moon, A ( Voyage dans la lune, Le ) 3.0/4 3.1/4
131. The Great Train Robbery (1903) 3.0/4 2.6/4
132. Heat (1995) N/A 3.2/4
133. The Haunted World of El Superbeasto 1.5/4 2.3/4
134. The Lovely Bones 3.0/4 2.5/4
135. Schlock! The Secret History of American Movies N/A 2.2/4
136. A Bucket of Blood 3.5/4 2.6/4
137. Blood Feast (1963) 0.5/4 2.3/4
138. Paperhouse 3.0/4 2.9/4
139. Imaginary Witness: Hollywood and the Holocaust 3.5/4 2.6/4
140. Abbott and Costello Meet Frankenstein 3.0/4 2.9/4
141. The Little Shop of Horrors (1960) 2.0/4 2.5/4
142. Creature from the Haunted Sea 0.5/4 2.0/4
143. The Room (2003) N/A 1.4/4
144. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920) N/A 2.8/4
145. Cat People (1942) 3.0/4 2.7/4
146. Pumpkinhead N/A 2.5/4
147. The Hills Have Eyes (1977) N/A 2.5/4
148. The Social Network 4.0/4 3.1/4
149. The Masque of the Red Death N/A 2.8/4
150. The Howling (1981) 2.0/4 2.6/4
151. The Mummy (1932) N/A 2.7/4
152. The Last of the Mohicans (1992) N/A 3.0/4
153. Last House on the Left (1972) N/A 2.7/4
154. How to Train Your Dragon (2010) N/A 3.2/4
155. Jackass 3-D N/A 2.5/4
156. The Avenging Conscience N/A 2.4/4
157. Freddy vs. Jason 1.0/4 2.3/4
158. Prince of Darkness N/A 2.4/4
159. Friday the 13th Part VII: The New Blood N/A 2.1/4
160. Field of Dreams 2.0/4 2.9/4
161. Jason Goes to Hell: The Final Friday N/A 1.6/4
162. The Road (2009) N/A 2.8/4
163. The Six Degrees of Helter Skelter N/A 2.1/4
164. Best Worst Movie N/A 2.8/4
165. The Langoliers N/A 2.2/4
166. Inferno (1980) N/A 2.5/4
167. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1939) N/A 2.5/4
168. THX 1138 3.5/4 2.7/4
169. The Pawnbroker N/A 2.9/4
170. The Burrowers N/A 2.2/4
171. 127 Hours N/A 3.0/4
172. The Grey Zone N/A 3.1/4
173. The Human Centipede (First Sequence) N/A 1.7/4
174. The Dark Crystal N/A 2.9/4
175. Judgment at Nuremberg N/A 2.9/4
176. Brother's Keeper (1992) 4.0/4 3.1/4
177. Black Swan (2010) N/A 3.0/4
178. 2010 N/A 2.5/4
179. WarGames 3.5/4 2.8/4
180. True Grit (2010) N/A 3.1/4
181. Inception 2.0/4 3.3/4
182. Jack Frost (1996) N/A 2.0/4
183. Frankenfish N/A 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name