Top 10 of 2007
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | King of Kong: A Fistful of Quarters | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Grindhouse | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Michael Clayton | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Host, The ( Gwoemul ) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Mist | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Sicko | 3.5/4 | 2.9/4 |



