Directorz> Cut 002- Steven Spielberg
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Indiana Jones and the Last Crusade | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Amistad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Catch Me if You Can | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Hook (1991) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Jaws | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Always (1989) | 3.0/4 | 2.4/4 |
Recent Comments
Mr. B.K. Tinney - wrote on 04/28/09 at 01:23 PM CT
Directorz> Cut 002- Steven Spielberg comment
Mr. Hollywood is a famed producer of over 100 different works and a master director who just reached 50 projects and he is still going strong. One could argue that there has never been a bigger influence in Hollywood.....ever. His work as a director is nothing short of brilliant and that is why he is mostly considered as the best there has ever been...he is definitely one that I rank near the top and absolutely no one has his list of accomplishments.....here are my favorite ten of his directed …



