movies of 1994 by skater4159

movies of 1994

# Movie Title Rating Overall Add
1. Roadracers 3.0/4 2.3/4
2. Fist of Legend ( Jing wu ying xiong ) 3.0/4 2.9/4
3. Alexandria Again and Forever ( Iskanderija, kaman oue kaman ) 3.0/4 1.5/4
4. Vanya on 42nd Street 3.0/4 2.4/4
5. 47 Ronin ( Shijushichinin no shikaku ) 3.0/4 2.9/4
6. The Shawshank Redemption 3.0/4 3.5/4
7. Pulp Fiction 3.0/4 3.4/4
8. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
9. The Lion King (1994) 3.0/4 3.3/4
10. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
11. Interview with the Vampire 3.0/4 3.0/4
12. Three Colors: Red ( Trois couleurs: Rouge ) 3.0/4 3.1/4
13. The Crow (1994) 3.0/4 3.0/4
14. Ed Wood 3.0/4 3.1/4
15. Clerks 3.0/4 3.0/4
16. Chungking Express ( Chung hing sam lam ) 3.0/4 3.0/4
17. Legends of the Fall 3.0/4 3.0/4
18. Speed (1994) 3.0/4 2.9/4
19. Hoop Dreams 3.0/4 3.0/4
20. Quiz Show 3.0/4 2.9/4
21. Three Colors: White ( Trzy kolory: Bialy ) 3.0/4 3.0/4
22. Naked (1994) 3.0/4 3.0/4
23. Dumb and Dumber 3.0/4 2.8/4
24. To Live ( Huozhe ) 3.0/4 3.1/4
25. Vive L'Amour ( Ai qing wan sui ) 3.0/4 3.1/4
26. Andaz Apna Apna 3.0/4 3.1/4
27. Little Women (1994) 3.0/4 2.9/4
28. Natural Born Killers 3.0/4 2.8/4
29. Nobody's Fool (1994) 3.0/4 2.9/4
30. The Hudsucker Proxy 3.0/4 2.7/4
31. Eat Drink Man Woman ( Yin shi nan nu ) 3.0/4 3.0/4
32. Four Weddings and a Funeral 3.0/4 2.8/4
33. Fresh (1994) 3.0/4 3.1/4
34. Satan's Tango ( Sátántangó ) 3.0/4 3.1/4
35. The Client 3.0/4 2.7/4
36. Clear and Present Danger 3.0/4 2.8/4
37. True Lies 3.0/4 2.7/4
38. Stargate 3.0/4 2.7/4
39. Babyfever 3.0/4 2.8/4
40. Heavenly Creatures 3.0/4 2.8/4
41. When a Man Loves a Woman 3.0/4 2.7/4
42. Raccoon War, The aka Pom Poko ( Heisei tanuki gassen pompoko ) 3.0/4 2.9/4
43. The House of the Spirits 3.0/4 2.8/4
44. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 3.0/4 2.9/4
45. Reality Bites 3.0/4 2.7/4
46. Wes Craven's New Nightmare 3.0/4 2.7/4
47. Star Trek: Generations 3.0/4 2.7/4
48. Maverick (1994) 3.0/4 2.6/4
49. Defender, The ( Zhong Nan Hai bao biao ) 3.0/4 3.0/4
50. The Madness of King George 3.0/4 2.8/4
51. Crooklyn 3.0/4 3.0/4
52. Immortal Beloved 3.0/4 2.8/4
53. Bullets Over Broadway 3.0/4 2.7/4
54. Ashes of Time ( Dung che sai duk ) 3.0/4 2.7/4
55. Paris, France 3.0/4 2.9/4
56. I Like It Like That 3.0/4 3.1/4
57. The War (1994) 3.0/4 2.7/4
58. Iron Will 3.0/4 2.8/4
59. Ace Ventura: Pet Detective 3.0/4 2.6/4
60. Death and the Maiden 3.0/4 2.8/4
61. Disclosure 3.0/4 2.6/4
62. The Cement Garden 3.0/4 2.8/4
63. Romeo is Bleeding (1994) 3.0/4 2.7/4
64. The Santa Clause (1994) 3.0/4 2.6/4
65. The Stand 3.0/4 2.7/4
66. Little Giants (1994) 3.0/4 2.5/4
67. With Honors 3.0/4 2.6/4
68. Wyatt Earp 3.0/4 2.6/4
69. Alieen Wuornos: The Selling of a Serial Killer 3.0/4 2.7/4
70. Blown Away (1994) 3.0/4 2.5/4
71. Black Beauty (1994) 3.0/4 2.7/4
72. Serial Mom 3.0/4 2.6/4
73. The Swan Princess 3.0/4 2.6/4
74. The Ref 3.0/4 2.6/4
75. Bitter Moon 3.0/4 2.6/4
76. The River Wild (1994) 3.0/4 2.5/4
77. PCU 3.0/4 2.4/4
78. The Pagemaster 3.0/4 2.5/4
79. Lassie (1994) 3.0/4 2.6/4
80. Renaissance Man 3.0/4 2.4/4
81. Nell 3.0/4 2.5/4
82. The Mask (1994) 3.0/4 2.4/4
83. Love and a .45 3.0/4 2.5/4
84. Naked Gun 33 1/3: The Final Insult 3.0/4 2.4/4
85. Red Rock West 3.0/4 2.7/4
86. Jamón, jamón 3.0/4 2.8/4
87. Mary Shelley's Frankenstein 3.0/4 2.4/4
88. The Land Before Time II: The Great Valley Adventure 3.0/4 2.5/4
89. Kika 3.0/4 2.7/4
90. Scent of Green Papaya, The ( Mùi du du xanh - L'odeur de la papaye verte ) 3.0/4 2.7/4
91. Little Buddha 3.0/4 2.4/4
92. Blue Sky 3.0/4 2.8/4
93. Cronos 3.0/4 2.6/4
94. Thumbelina 2.0/4 2.4/4
95. Wolf (1994) 3.0/4 2.4/4
96. It Could Happen to You (1994) 3.0/4 2.4/4
97. Above the Rim 3.0/4 2.6/4
98. Rebels of the Neon God ( Qing shao nian nuo zha ) 3.0/4 2.8/4
99. Speechless 3.0/4 2.5/4
100. A Simple Twist of Fate 3.0/4 2.6/4
101. Queen Margot ( reine Margot, La ) 3.0/4 2.7/4
102. Sugar Hill (1994) 3.0/4 2.5/4
103. Miracle on 34th Street (1994) 3.0/4 2.4/4
104. The Stoned Age 3.0/4 2.6/4
105. Angels in the Outfield (1994) 3.0/4 2.4/4
106. Airheads 3.0/4 2.3/4
107. 8 Seconds 3.0/4 2.6/4
108. The Paper 3.0/4 2.6/4
109. The Little Rascals 3.0/4 2.4/4
110. Belle Epoque (1994) 3.0/4 2.6/4
111. Only You (1994) 3.0/4 2.4/4
112. Surviving the Game 3.0/4 2.3/4
113. Arizona Dream 3.0/4 2.6/4
114. My Father the Hero 3.0/4 2.3/4
115. I.Q. 3.0/4 2.4/4
116. Raining Stones 3.0/4 2.8/4
117. Camp Nowhere 3.0/4 2.4/4
118. Nightwatch ( Nattevagten ) 3.0/4 2.7/4
119. Major League II 3.0/4 2.2/4
120. Corrina, Corrina 3.0/4 2.5/4
121. Guarding Tess 3.0/4 2.4/4
122. Bad Boy Bubby 3.0/4 2.8/4
123. Blue Chips 3.0/4 2.4/4
124. Blue Kite, The ( Lan feng zheng ) 3.0/4 3.1/4
125. Aftermath (1994) 3.0/4 2.8/4
126. Phantasm III: Lord of the Dead 3.0/4 2.4/4
127. Yu Yu Hakusho: The Movie: Poltergeist Report ( Yû yû hakusho: Meikai shitô hen - Honô no kizuna ) 3.0/4 2.6/4
128. The Road to Wellville 3.0/4 2.2/4
129. Body Snatchers (1994) 3.0/4 2.4/4
130. No Escape (1994) 3.0/4 2.3/4
131. Jason's Lyric 3.0/4 2.8/4
132. Torment ( enfer, L' ) 3.0/4 2.7/4
133. Color of Night 3.0/4 2.3/4
134. séparation, La 3.0/4 2.6/4
135. Bloodlust: Subspecies III 3.0/4 3.1/4
136. Mixed Nuts (1994) 3.0/4 2.2/4
137. Mrs. Parker and the Vicious Circle 3.0/4 2.5/4
138. Timecop 3.0/4 2.2/4
139. The Trial (1994) 2.0/4 2.3/4
140. My Girl 2 3.0/4 2.3/4
141. Little Big League 3.0/4 2.3/4
142. I Love Trouble (1994) 3.0/4 2.3/4
143. Bad Girls (1994) 3.0/4 2.2/4
144. Clean Slate (1994) 3.0/4 2.4/4
145. The Inkwell 3.0/4 2.7/4
146. Beverly Hills Cop III 3.0/4 2.1/4
147. The Scout 3.0/4 2.2/4
148. The Return of Jafar 3.0/4 2.2/4
149. Sirens (1994) 3.0/4 2.3/4
150. D2: The Mighty Ducks 3.0/4 2.1/4
151. To Die For (1994) 3.0/4 2.2/4
152. The Shadow (1994) 3.0/4 2.3/4
153. Sure Fire 3.0/4 2.4/4
154. That's Entertainment! III 3.0/4 2.7/4
155. Dream Lover (1994) 3.0/4 2.6/4
156. Fear of a Black Hat 3.0/4 2.6/4
157. Calendar 3.0/4 2.4/4
158. Love Affair (1994) 3.0/4 2.6/4
159. Sunday's Children ( Söndagsbarn ) 2.0/4 2.5/4
160. Silver Brumby, The ( Silver Stallion: King of the Wild Brumbies, The ) 3.0/4 2.6/4
161. Jimmy Hollywood 3.0/4 2.2/4
162. Angie 3.0/4 2.5/4
163. The Specialist (1994) 3.0/4 2.0/4
164. Barcelona 3.0/4 2.4/4
165. The Puppet Masters (1994) 3.0/4 2.2/4
166. The Air Up There 3.0/4 2.0/4
167. The Last Seduction 3.0/4 2.5/4
168. Blink (1994) 3.0/4 2.5/4
169. Lightning Jack 2.0/4 2.0/4
170. Brainscan 3.0/4 2.3/4
171. Spanking the Monkey 2.0/4 2.3/4
172. Blank Check 3.0/4 2.0/4
173. A Good Man in Africa 3.0/4 2.5/4
174. Second Best (1994) 2.0/4 2.5/4
175. December Bride 3.0/4 2.5/4
176. Killing Zoe 3.0/4 2.2/4
177. Pumpkinhead II: Blood Wings 3.0/4 2.1/4
178. Drop Zone 3.0/4 2.1/4
179. Tom & Viv 2.0/4 2.0/4
180. City Slickers II: The Legend of Curly's Gold 3.0/4 2.0/4
181. The Princess and the Goblin 3.0/4 2.4/4
182. Cobb 3.0/4 2.2/4
183. Greedy (1994) 3.0/4 2.1/4
184. The Jungle Book (1994) 3.0/4 2.3/4
185. Intersection 3.0/4 2.2/4
186. Rice People ( Neak sre ) 3.0/4 3.0/4
187. Trapped in Paradise 3.0/4 2.0/4
188. The Flintstones 3.0/4 1.9/4
189. Threesome (1994) 2.0/4 2.1/4
190. Baby's Day Out 3.0/4 1.9/4
191. Golden Gate 3.0/4 2.3/4
192. China Moon 3.0/4 2.5/4
193. Lurking Fear 3.0/4 2.3/4
194. The Chase (1994) 3.0/4 2.0/4
195. I'll Do Anything 3.0/4 2.2/4
196. The Getaway (1994) 3.0/4 2.1/4
197. On Deadly Ground 3.0/4 1.9/4
198. Richie Rich 3.0/4 1.9/4
199. Bride with White Hair 2, The ( Bai fa mo nu zhuan II ) 3.0/4 2.1/4
200. Red Firecracker, Green Firecracker 2.0/4 2.3/4
201. Heart of Darkness 2.0/4 2.4/4
202. Food ( Jídlo ) 3.0/4 2.3/4
203. Advocate, The ( Hour of the Pig, The ) 3.0/4 2.8/4
204. Army of One ( Joshua Tree ) 3.0/4 2.0/4
205. Milk Money 3.0/4 1.9/4
206. The Cowboy Way 3.0/4 2.0/4
207. Nostradamus 3.0/4 2.2/4
208. Squanto: A Warrior's Tale 3.0/4 2.2/4
209. Junior 3.0/4 1.8/4
210. The New Age 3.0/4 2.6/4
211. My Summer Story 3.0/4 2.0/4
212. Once a Thief ( Zong heng si hai ) 3.0/4 2.3/4
213. Patriots, The ( patriotes, Les ) 3.0/4 2.4/4
214. Grief 3.0/4 2.3/4
215. Necronomicon: Book of Dead 3.0/4 1.8/4
216. Don't Drink the Water (1994) 3.0/4 2.1/4
217. House Party 3 3.0/4 2.1/4
218. Gunmen 3.0/4 2.3/4
219. No Return Address 2.0/4 2.2/4
220. Not Angels but Angels 3.0/4 2.3/4
221. À la mode ( Fausto ) 3.0/4 3.0/4
222. Rapa Nui 3.0/4 2.0/4
223. My Crazy Life ( Mi Vida Loca ) 3.0/4 2.1/4
224. Exit to Eden 3.0/4 1.8/4
225. Ernest Goes to School 3.0/4 1.9/4
226. A Troll in Central Park 3.0/4 2.0/4
227. Where the Rivers Flow North 3.0/4 2.7/4
228. Life and Times of Allen Ginsberg 2.0/4 2.2/4
229. Jeanne la Pucelle I - Les batailles 3.0/4 2.3/4
230. Widows' Peak 3.0/4 2.5/4
231. Dark Side of the Heart, The ( lado oscuro del corazón, El ) 3.0/4 2.7/4
232. Guyver 2, The ( Guyver: Dark Hero ) 3.0/4 2.0/4
233. Naked in New York 3.0/4 2.3/4
234. In the Army Now 3.0/4 1.7/4
235. Andre 3.0/4 1.9/4
236. Legend of the Red Dragon ( Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu ) 3.0/4 2.1/4
237. There Goes My Baby 2.0/4 2.3/4
238. Terminal Velocity 2.0/4 1.9/4
239. Street Fighter (1994) 3.0/4 1.7/4
240. Silent Fall 3.0/4 2.2/4
241. North (1994) 3.0/4 1.6/4
242. 3 Ninjas Kick Back 3.0/4 1.7/4
243. The Next Karate Kid 3.0/4 1.8/4
244. Wagons East 3.0/4 1.7/4
245. Chasers (1994) 3.0/4 1.9/4
246. Cold Water ( eau froide, L' ) 2.0/4 2.1/4
247. Letters to Katja 2.0/4 2.3/4
248. Cabin Boy 3.0/4 1.7/4
249. Backbeat 3.0/4 2.2/4
250. Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann 3.0/4 2.0/4
251. Bosna! 2.0/4 2.5/4
252. Coming Out Under Fire 2.0/4 2.4/4
253. Dedicated Life, A ( Zenshin shosetsuka ) 3.0/4 2.2/4
254. Délits flagrants 2.0/4 1.8/4
255. The Endless Summer II 3.0/4 2.3/4
256. François Truffaut: Portraits volés 2.0/4 2.2/4
257. God's Alcatraz 2.0/4 2.3/4
258. High Lonesome: The Story of Bluegrass Music 3.0/4 2.3/4
259. In Ismail's Custody 2.0/4 2.3/4
260. Lacho Drom 2.0/4 2.2/4
261. Land of the Deaf ( pays des sourds, Le ) 2.0/4 1.0/4
262. London (1994) 2.0/4 2.3/4
263. Montand 2.0/4 2.3/4
264. Music for the Movies: Toru Takemitsu 3.0/4 2.5/4
265. Nirvana Live! Tonight! Sold Out!! 3.0/4 2.7/4
266. Sembène: The Making of African Cinema 2.0/4 1.5/4
267. Square, The ( Guang Chang ) 2.0/4 1.8/4
268. Tigrero: A Film That Was Never Made 3.0/4 2.2/4
269. Total Balalaika Show 3.0/4 2.0/4
270. Totschweigen 2.0/4 2.0/4
271. True Story of Artaud the Momo, The ( Véritable histoire d'Artaud le momo, La ) 3.0/4 2.0/4
272. Veillées d'armes: Histoire de journalisme en temps de guerre 2.0/4 2.3/4
273. Vertical Reality 3.0/4 2.2/4
274. William Christie et Les Arts Florissants ou La passion du baroque 2.0/4 2.3/4
275. Wonderful, Horrible Life of Leni Riefenstahl, The ( Macht der Bilder: Leni Riefenstahl, Die ) 3.0/4 2.6/4
276. Safe Journey ( Latcho Drom ) 3.0/4 2.3/4
277. Once in a Lifetime (1994) 3.0/4 3.0/4
278. The Boys of St. Vincent 3.0/4 3.3/4
279. I Love a Man in Uniform 3.0/4 2.5/4
280. End of an Era 2.0/4 2.0/4
281. Back to Back, Face to Face 2.0/4 2.0/4
282. Burning Life 2.0/4 2.0/4
283. Lies to Live by 2.0/4 2.0/4
284. Tales from a Hard City 2.0/4 2.0/4
285. The Converted 2.0/4 2.0/4
286. The Day the Sun Turned Cold 2.0/4 2.0/4
287. Rock n'Roll Cop 2.0/4 2.0/4
288. You So Crazy 3.0/4 3.0/4
289. Imaginary Crimes 2.0/4 1.5/4
290. The Cuban Excludables 2.0/4 2.0/4
291. The Dance Master 2.0/4 2.0/4
292. Movie Days 2.0/4 1.6/4
293. Dead Funny 2.0/4 1.7/4
294. Det Means Girl ( Det Yani Dokhtar ) 2.0/4 2.0/4
295. Flickering Roads 2.0/4 2.0/4
296. Don't Get Me Started 2.0/4 1.7/4
297. Don't Touch My Holocaust 2.0/4 2.0/4
298. Chasing Dreams 2.0/4 2.0/4
299. To You, From Me ( Neoege narul bonaenda ) 3.0/4 3.0/4
300. Fun 2.0/4 2.5/4
301. Work on the Grass ( Kusa no ue no shigoto ) 2.0/4 2.0/4
302. How Old is the River? 2.0/4 2.0/4
303. Intimate with a Stranger 2.0/4 2.0/4
304. Love in the Strangest Way 2.0/4 2.0/4
305. I Like You, I Like You Very Much ( Anata-ga suki desu, dai suki desu ) 3.0/4 3.0/4
306. No Pets 2.0/4 2.0/4
307. The Silences of the Palace 2.0/4 2.0/4
308. The Playmaker 2.0/4 1.8/4
309. That Eye, the Sky 2.0/4 2.5/4
310. Once Upon a Time... This Morning 2.0/4 1.5/4
311. Bodyguard Kiba: Combat Apocolypse ( Bodigaado Kiba: Shura no mokushiroku ) 3.0/4 2.7/4
312. Muppet Classic Theater 2.0/4 2.3/4
313. Fatal Fury: The Motion Picture ( Garou Densetsu ) 3.0/4 2.1/4
314. Curse of the Starving Class 2.0/4 2.0/4
315. American Cyborg: Steel Warrior 3.0/4 1.6/4
316. Being Human 3.0/4 1.8/4
317. Blankman 3.0/4 1.2/4
318. The Browning Version (1994) 3.0/4 3.0/4
319. Car 54, Where Are You? 3.0/4 1.4/4
320. Clifford 3.0/4 1.3/4
321. Cops and Robbersons 3.0/4 1.6/4
322. Cracking Up (1994) 2.0/4 2.0/4
323. Dead Beat 2.0/4 2.0/4
324. Even Cowgirls Get the Blues 3.0/4 1.6/4
325. The Favor (1994) 3.0/4 2.1/4
326. From Time to Time (1994) 2.0/4 1.3/4
327. Getting Even with Dad 3.0/4 1.8/4
328. It's Pat 3.0/4 0.9/4
329. Leprechaun 2 3.0/4 1.5/4
330. A Low Down Dirty Shame 3.0/4 1.6/4
331. A Million to Juan 3.0/4 2.1/4
332. Monkey Trouble 3.0/4 1.7/4
333. Police Academy 7: Mission to Moscow 3.0/4 1.2/4
334. Princess Caraboo 3.0/4 3.0/4
335. Radioland Murders 3.0/4 2.0/4
336. Sleep with Me 3.0/4 3.0/4
337. Trial by Jury 3.0/4 2.0/4
338. Unforgettable Summer, An ( Un été inoubliable ) 3.0/4 3.0/4
339. White Fang 2: Myth of the White Wolf 3.0/4 2.3/4
340. Accumulator 1 ( Akumulátor 1 ) 2.0/4 2.3/4
341. Ailsa 2.0/4 1.5/4
342. Amigomío 2.0/4 2.0/4
343. Amnesia (1994) 2.0/4 2.8/4
344. Après l'amour 2.0/4 1.8/4
345. Attack of the 50 Ft. Woman (1994) 3.0/4 2.1/4
346. Barnabo of the Mountains ( Barnabo delle montagne ) 2.0/4 2.0/4
347. Flying Camel, The ( Ha-Gamal Hame'ofef ) 3.0/4 3.0/4
348. For Fun ( Zhao Le ) 3.0/4 2.3/4
349. Friends (1994) 2.0/4 2.0/4
350. Go Fish 2.0/4 1.7/4
351. Gospel According to Harry 3.0/4 3.0/4
352. 'Til Death ( Hasta morir ) 3.0/4 2.0/4
353. High Boot Benny 2.0/4 2.0/4
354. Holy Matrimony (1994) 3.0/4 1.8/4
355. I Am My Own Woman ( Ich bin meine eigene Frau ) 3.0/4 3.0/4
356. In the Heat of the Sun ( Yangguang Canlan de Rizi ) 3.0/4 3.5/4
357. Jack Be Nimble 3.0/4 2.3/4
358. Jardines colgantes 2.0/4 2.0/4
359. Johnny Aquarius ( Jancio Wodnik ) 3.0/4 2.0/4
360. Just Like a Woman (1994) 3.0/4 3.0/4
361. Kabloonak 2.0/4 2.0/4
362. Katya Ismailova 2.0/4 2.0/4
363. ange noir, L' 2.0/4 2.0/4
364. fille de D'Artagnan, La 3.0/4 2.3/4
365. scorta, La 3.0/4 3.0/4
366. vie en rose, La ( Jangmibit insaeng ) 3.0/4 3.0/4
367. Last Station ( Verjin kayan ) 2.0/4 1.5/4
368. ballon d'or, Le 2.0/4 2.0/4
369. colonel Chabert, Le (1994) 2.0/4 2.0/4
370. journal de Lady M, Le 2.0/4 1.5/4
371. Perfume of Yvonne, The ( parfum d'Yvonne, Le ) 3.0/4 3.0/4
372. Leaving Lenin ( Gadael Lenin ) 3.0/4 3.0/4
373. Letter to an Angel ( Surat untuk bidadari ) 2.0/4 2.0/4
374. Life and Extraordinary Adventures of Private Ivan Chonkin ( Zivot a neobycejna dobrodruzstvi vojaka Ivana Conkina ) 2.0/4 2.0/4
375. The Lisa Theory 2.0/4 2.0/4
376. Lisbon Story 3.0/4 2.8/4
377. Loin des barbares 2.0/4 2.0/4
378. Look Me in the Eye 2.0/4 2.0/4
379. náufragos, Los 2.0/4 2.0/4
380. Love Hurts ( Hartverscheurend ) 2.0/4 2.0/4
381. Lumière noire 2.0/4 2.0/4
382. Mario and the Magician ( Mario und der Zauberer ) 2.0/4 2.0/4
383. Me Ivan, You Abraham ( Moi Ivan, toi Abraham ) 3.0/4 3.0/4
384. Métisse ( Café au lait ) 3.0/4 1.9/4
385. Minbo - or the Gentle Art of Japanese Extortion ( Minbo no onna ) 3.0/4 2.3/4
386. My Life's in Turnaround 3.0/4 2.0/4
387. The November Men 2.0/4 2.0/4
388. Only the Brave (1994) 3.0/4 3.0/4
389. Organized Crime & Triad Bureau ( Chung ngon sat luk: O gei ) 3.0/4 3.0/4
390. Past Tense 2.0/4 1.5/4
391. Ready to Wear ( Prêt-à-Porter ) 2.0/4 1.8/4
392. Recollections of the Yellow House ( Recordações da Casa Amarela ) 2.0/4 2.0/4
393. Red Lotus Society, The ( Fei xia a da ) 2.0/4 2.0/4
394. Regarde les hommes tomber 2.0/4 2.0/4
395. Tro ve 2.0/4 1.5/4
396. Kurochka Ryaba 2.0/4 2.0/4
397. Salmonberries 3.0/4 3.0/4
398. Silent Tongue 3.0/4 2.0/4
399. Silent Traveler, A ( zwijgende reiziger, De ) 2.0/4 2.0/4
400. Slingshot, The ( Kådisbellan ) 3.0/4 2.8/4
401. Song of the Siren, The ( Shirat Ha'Sirena ) 2.0/4 2.0/4
402. Stories of Chide the Wind: The Soul Investigator 2.0/4 2.0/4
403. Sparrow ( Storia di una capinera ) 2.0/4 2.5/4
404. Spider & Rose 2.0/4 2.0/4
405. Staggered 3.0/4 2.5/4
406. Suture 3.0/4 3.0/4
407. The Take Out (1994) 2.0/4 2.0/4
408. Taxandria 2.0/4 2.0/4
409. Temptation (1994) 2.0/4 2.0/4
410. Terror 2000 - Intensivstation Deutschland 3.0/4 3.0/4
411. Ticks ( Infested ) 3.0/4 2.2/4
412. To the Starry Island ( Geu seome gago shibda ) 2.0/4 1.5/4
413. Lost in Transit ( Tombés du ciel ) 2.0/4 3.0/4
414. Três Palmeiras 2.0/4 2.0/4
415. White Angel (1994) 2.0/4 2.0/4
416. Whores, The ( buttane, Le ) 2.0/4 2.0/4
417. Woyzeck (1994) 2.0/4 2.0/4
418. Zero Patience 3.0/4 3.0/4
419. Revenge of the Nerds IV: Nerds in Love 2.0/4 1.2/4
420. Dark Waters ( Temnye vody ) 3.0/4 1.4/4
421. Inner Sanctum II 3.0/4 2.3/4
422. Godzilla vs. Space Godzilla ( Gojira VS Supesugojira ) 3.0/4 2.1/4
423. Sioux City 3.0/4 3.0/4
424. Killer Kid ( Boy from Lebanon, The ) 3.0/4 3.0/4
425. Girls Unbutton ( Bu kou niu de nu hai ) 3.0/4 3.0/4
426. Oh, Woe is Me ( Hélas pour moi ) 3.0/4 2.0/4
427. Wing Chun 3.0/4 3.3/4
428. Chess Game, The ( Partie D'échecs, La ) 2.0/4 2.5/4
429. Silence of Neto, The ( silencio de Neto, El ) 2.0/4 2.0/4
430. Dove's Lost Necklace, The ( collier perdu de la colombe, Le ) 3.0/4 3.0/4
431. Running Out of Time ( Días contados ) 3.0/4 3.0/4
432. Forbidden Quest (1994) 3.0/4 2.5/4
433. Assassin, The ( Sha ren ahe Tang Zhan ) 3.0/4 2.5/4
434. The Beans of Egypt, Maine 2.0/4 1.5/4
435. Reckless Kelly 2.0/4 1.5/4
436. Bitter Vengeance 2.0/4 2.0/4
437. Cheyenne Warrior 3.0/4 3.0/4
438. Charlie's Ghost Story 2.0/4 2.3/4
439. Treasure Hunt ( Hua qi Shao Lin ) 3.0/4 3.0/4
440. Who Do I Gotta Kill? ( Me and the Mob ) 3.0/4 2.5/4
441. Floundering 3.0/4 2.3/4
442. Future Shock 3.0/4 2.5/4
443. Zeiram ( Zeiramu ) 3.0/4 3.0/4
444. Hail Caesar (1994) 2.0/4 1.7/4
445. Hellbound (1994) 3.0/4 2.6/4
446. The Hidden II 3.0/4 2.0/4
447. Metal Skin 3.0/4 3.0/4
448. Garden of Eden, The ( jardín del Edén, El ) 3.0/4 3.0/4
449. Other Side of the Sea, The ( Hai jiao wei qing ) 2.0/4 2.0/4
450. Jeanne la Pucelle II - Les prisons 3.0/4 3.0/4
451. Pontiac Moon 3.0/4 2.3/4
452. Puppet Master 5: The Final Chapter 3.0/4 3.0/4
453. Trancers 4: Jack of Swords 3.0/4 3.0/4
454. Trancers 5: Sudden Deth 3.0/4 3.0/4
455. Watchers III 2.0/4 2.0/4
456. Wedding Gift, The ( Wide-Eyed and Legless ) 3.0/4 3.0/4
457. Dragonworld 2.0/4 2.0/4
458. Thunder in Paradise II 3.0/4 3.0/4
459. Troublemakers ( Botte di Natale ) 3.0/4 2.8/4
460. Elephant Song (1994) 2.0/4 2.0/4
461. Class of Nuke 'Em High 3: The Good, the Bad and the Subhumanoid 3.0/4 2.5/4
462. Deadly Melody aka Deadful Melody ( Liu zhi qin mo ) 3.0/4 3.0/4
463. Tokyo Cowboy (1994) 3.0/4 3.0/4
464. Ghoulies IV 3.0/4 3.7/4
465. Unveiled (1994) 2.0/4 2.0/4
466. Mr. McAllister's Cigarette Holder 3.0/4 3.0/4
467. A.P.E.X. 3.0/4 2.1/4
468. Leningrad Cowboys Meet Moses 3.0/4 3.0/4
469. Psycho Cop Returns 3.0/4 3.0/4
470. How The West Was Fun 3.0/4 2.3/4
471. Scanner Cop 3.0/4 3.0/4
472. Another Midnight Run 3.0/4 2.8/4
473. Midnight Runaround 3.0/4 2.0/4
474. Midnight Run for Your Life 3.0/4 2.3/4
475. House of Angels: The Second Summer ( Änglagård - Andra sommaren ) 2.0/4 2.5/4
476. Inside the Goldmine 3.0/4 3.0/4
477. Glitterbug 3.0/4 3.0/4
478. Whore 2 2.0/4 2.0/4
479. The Big Story 2.0/4 1.3/4
480. Friend to Die For, A ( Death of a Cheerleader ) 3.0/4 3.0/4
481. Ski School 2 3.0/4 3.0/4
482. Sherlock: Undercover Dog 3.0/4 3.0/4
483. Fortunes of War 3.0/4 3.0/4
484. Death Wish V: The Face of Death 3.0/4 1.8/4
485. Double Dragon 3.0/4 1.4/4
486. Drop Squad 3.0/4 2.0/4
487. Fatherland 2.0/4 2.0/4
488. Like a Bride ( Novia que te vea ) 3.0/4 3.0/4
489. Redheads (1994) 2.0/4 2.5/4
490. Vacas 3.0/4 2.8/4
491. What Happened Was... 3.0/4 2.8/4
492. Dear Diary ( Caro diario ) 3.0/4 2.7/4
493. C'est la Vie, Ma Cherie ( Xin buliao qing ) 2.0/4 3.0/4
494. The Yearling (1994) 3.0/4 3.3/4
495. Blue Tiger 3.0/4 2.5/4
496. Funny Man 3.0/4 2.2/4
497. Loch Ness 3.0/4 3.0/4
498. Bottle Rocket (1994) 3.0/4 2.8/4
499. Reform School Girl (1994) 3.0/4 2.8/4
500. Dreamrider 3.0/4 3.0/4
501. Trading Mom 2.0/4 1.4/4
502. A Christmas Carol (1994) 3.0/4 2.5/4
503. Truth or Dare ( Action vérité ) 3.0/4 2.3/4
504. Bob's Birthday 2.0/4 2.5/4
505. Beyond Bedlam 3.0/4 2.5/4
506. Bhaji on the Beach 2.0/4 1.7/4
507. The Bishop's Story 2.0/4 2.0/4
508. Bodo ( Baodao dameng ) 2.0/4 2.0/4
509. Burning Paradise in Hell ( Huo shao hong lian si ) 2.0/4 2.0/4
510. Camilla (1994) 3.0/4 2.8/4
511. Castle, The ( Zamok ) 3.0/4 3.0/4
512. Chasing the Deer 2.0/4 2.0/4
513. Confucian Confusion, A ( Du li shi dai ) 2.0/4 2.0/4
514. Tale of Winter, A ( Conte d'hiver ) 2.0/4 2.1/4
515. Criminal (1994) 2.0/4 2.0/4
516. Dark Summer (1994) 2.0/4 1.7/4
517. Days, The ( Dongchun de rizi ) 2.0/4 2.0/4
518. Deadly Advice 3.0/4 3.0/4
519. Desvío al paraíso 2.0/4 2.0/4
520. F.T.W. 2.0/4 1.5/4
521. Like a Rolling Stone ( Bô no kanashimi ) 2.0/4 1.3/4
522. Monolith (1994) 2.0/4 1.3/4
523. Postcards from America 3.0/4 3.0/4
524. Prince of Jutland ( Royal Deceit ) 3.0/4 2.1/4
525. Que no quede huella 2.0/4 2.0/4
526. Take Care of Your Scarf, Tatjana ( Pidä huivista kiinni, Tatjana ) 2.0/4 2.0/4
527. Ciao, Professore! ( Io speriamo che me la cavo ) 3.0/4 2.2/4
528. ...And God Spoke 3.0/4 2.2/4
529. Blindfold: Acts of Obsession 2.0/4 1.5/4
530. Armed and Innocent 2.0/4 2.0/4
531. Father and Scout 3.0/4 3.0/4
532. Revolver (1994) 2.0/4 2.8/4
533. Night of the Demons 2 3.0/4 3.5/4
534. Immortal Combat 3.0/4 3.0/4
535. Arcade 3.0/4 3.0/4
536. Kickboxer 4: The Aggressor 3.0/4 2.8/4
537. Threads (1984) 3.0/4 3.6/4
538. Freedom on My Mind 2.0/4 2.0/4
539. Dialogues With Madwomen 2.0/4 1.8/4
540. Sensation 2.0/4 1.8/4
541. Hand Gun (1994) 2.0/4 2.0/4
542. Treacherous (1994) 3.0/4 3.0/4
543. Shrunken Heads 3.0/4 3.0/4
544. Tammy and the T-Rex N/A 1.8/4
545. Alma's Rainbow 3.0/4 3.0/4
546. Yvonne's Perfume ( parfum d'Yvonne, La ) 2.0/4 2.0/4
547. The Fantastic Four (1994) 2.0/4 1.6/4
548. Two Small Bodies 2.0/4 2.0/4
549. Heroic Trio 2: Executioners ( Yin doi hou hap zyun ) 2.0/4 2.0/4
550. Treasure Island: The Adventure Begins 2.0/4 2.0/4
551. Shelf Life 2.0/4 2.0/4
552. Return to Two Moon Junction 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name